Prof.Dr.Oğuz Karakartal

Kıbrıs Türk Edebiyatında Bir Meşale: İbrahim Zeki Burdurlu (Dr. Çağın ZORT – Bülent FEVZİOĞLU)

1950-1954 yılları arasında Kıbrıs’ta öğretmenlik yapan Türkiye şairi ve Türkçe öğretmeni İbrahim Zeki Burdurlu’nun adadaki günleri ve çalışmaları üzerine son yıllarda yüzeyden de olsa bazı çalışmalar yapıldı. Ancak onun Kıbrıs’la bağlantısını, bu bağlamda yaptıklarını anlatan derin bir çalışmaya şahsen ben pek rastlamamıştım. Çalışkan araştırmacı Bülent Fevzioğlu ve akademisyen Çağın Zort’un elinden çıkan “KIBRIS TÜRK EDEBİYATINDA BİR MEŞALE: İBRAHİM ZEKİ BURDURLU” adlı yapıt hem beni mutlu etti, hem de bu alanda bir boşluğu doldurdu.

Çalışma Türkiye’nin alanında tanınan yayınevi Berikan’dan çıktı ve 294 sayfadan oluşuyor. İbrahim Zeki Burdurlu Kıbrıs’ta öğretmenlik yapmış olan tanınmış edebiyatçılar Kazım Nami Duru ve İsmail Hikmet Ertalyan’ı, yine 1959-1960 evresinde adada hocalık görevinde bulunan Arif Nihat Asya’ya bağlayan halkadır. İbrahim Zeki Burdurlu’nun Kıbrıs adasında, Kıbrıs Türklerine yönelik işlevlerini şöyle maddeleyebiliriz:

1) Türkçe-edebiyat hocalığı yaparak gençleri yetiştirmiştir.

2) Şiir ve edebiyat geceleri düzenleyerek halka moral vermiş ve edebi melekenin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

3) Yazdığı “Günaydın Yavru Kıbrıs”, “Açmıyor mu Kıbrısımın Gülleri” gibi şiir kitaplarıyla Türkiye-Kıbrıs birlikteliğinin devamına destek vermiştir.

4) 1984’teki vefatına değin ada gazetelerine yazılar göndererek kültür, eğitim, milli birlik hususundaki görevlerini sürdürmüştür.

5) Ada Türklerini bugüne getiren ve yarınlara götürecek olan ana dilleri Türkçeyi kaybetmemeleridir. İbrahim Zeki Burdurlu gibi öğretmen şairler sayısında Türkçe adadaki varlığını devam ettirmiştir.

Edebiyat Bilimcisi Rene Wellek “şairin sosyal bir varlık olduğunu, toplumdan kopamayacağını ve istenirse o tip şairlerin eserlerinin tarihi belge olarak kullanılabileceğini” söyler. İbrahim Zeki Burdurlu’nun Kıbrıs bağlamındaki şiir kitapları, gazete yazı ve öyküleri aslında tam bir sosyal varlık tanımına uygundur.

Ege ve Akdeniz adalarında Rumlarla yan yana yaşayan Türklerin ana dili Türkçeyi sürdürmelerinde adalardaki milliyetçi Türk aydınları kadar buralara, özellikle de Kıbrıs’a gelen Türkiye aydınlarının payı yadsınamaz. Onlar Türkçe eğitimi, Türk edebiyatı öğretimi hususunda ada Türklerini yetiştirirken, kendileri de ana karadan coğrafya olarak kopuk ve Rumların dil ve kültür baskılarının hissedildiği ortamda, daha çok ulusal duyarlılıklarını artırmışlardır. Kıbrıs’a gelen Ziya Paşa, Namık Kemal, İbrahim Zeki Burdurlu ve Arif Nihat Asya gibi isimlerin Kıbrıs deneyimleri sonrasındaki fikri uyanış veya gelişmeleri eserlerinden ve yaptıkları çalışmalardan bellidir.

İbrahim Zeki Burdurlu adada bir çok aydının hocası olmuştur. Adadan ayrılışından sonra da dostluklarının sürdüğü ve öğrencisi olan merhum İsmet Kotak, bunlardan biridir. Onun gazetelerinde hocasının yazılarını bulmak mümkündür. İşte İbrahim Zeki Burdurlu’nun bu çeşitli yazılarının derlenmesi, “KIBRIS TÜRK EDEBİYATINDA BİR MEŞALE: İBRAHİM ZEKİ BURDURLU” adlı Zort ve Fevzioğlu’nun emek ürünü eseriyle mümkün oldu. Söylemek, yapacağım demek kolaydır. Ancak söylediğini yapmak ve başarıyla sonuçlandırmak zordur. Kıbrıs Türk edebiyatı bağlamındaki çalışmalarıyla, söylediklerini başarıyla hayata geçirmeleri ve kalıcı eserlere dönüştürmeleriyle Dr.Çağın Zort ve Bülent Fevzioğlu’nu tebrik ederim.

 

**

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın objektifine yansıyan fotoğraf sergisi YDÜ İrfan Günsel Kongre Merkezi Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluştu

 

Sergi, 30 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın çektiği 50 fotoğrafı bir araya getiren “Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Objektifinden” fotoğraf sergisi, Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi Sergi Salonu’nda açıldı.
Siyasi yönünün yanı sıra, halkla iç içe olduğu sosyal yaşamı ve fotoğraf çekme tutkusuyla da bilinen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın objektifine yansıyan 50 doğa fotoğrafını bir araya getiren fotoğraf sergisi, 30 Aralık tarihine kadar ziyarete açık olacak.
Yoğun bir katılımla gerçekleşen serginin açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ve Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu’nun yanı sıra Cumhurbaşkanlığı bürokratları, müsteşarlar, akademisyenler  ve pek çok sanatsever yer aldı.
Serginin açılış konuşmalarını ise Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ gerçekleştirdi.

 

**

 

DAÜ başarılı akademisyenlerini ödüllendirecek

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörlüğü, 2022 yılında üstün başarı gösteren DAÜ akademisyenleri için, bugün, saat 14.30’da, DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda Akademik Ödül Töreni gerçekleştirecek.
Törende; Stanford Üniversitesi Dünyanın En İyi %2 Bilim İnsanı Listesi’ne giren akademisyenlere Tebrik Belgeleri sunulacak. DAÜ Araştırmalar Danışma Kurulu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda, 2022 yılı için Akademik Ödül almaya hak kazanan akademisyenlere ise, Fakülte / Yüksekokul Yayın Başarı, Araştırmacı Teşvik ve Bilimsel Yayınlara Yapılan Atıf Ödülleri takdim edilecek.
Ayrıca Yardımcı Doçentlik, Doçentlik ve Profesörlük unvanı almaya hak kazanan akademik personele Akademik Yükseltme Belgeleri’nin de takdim edileceği törende, 2022-2023 Akademik Yılı Bahar Dönemi’nde tez danışmanlığı üstlenen ve yaz dönemi itibarıyla öğrencilerini mezun eden akademisyenlere de plaket takdiminde bulunulacak.

Kıbrıs Türk Edebiyatında Bir Meşale: İbrahim Zeki Burdurlu (Dr. Çağın ZORT – Bülent FEVZİOĞLU)

Yorumlar kapalı.