Prof.Dr.Oğuz Karakartal

Saadettin Yıldız: Taşrada büyüyen Şair Arif Nihat Asya

Türkiye ve Kıbrıs’ta yıllarca öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Saadettin Yıldız’ın birçok çalışması arasında öne fırlayan yapıtları, ünlü bayrak şairi Arif Nihat Asya üzerine yazdıklarıdır. Arif Nihat Asya hakkında Türkiye’de başvuru kitapları Saadettin hocanın eserleridir.
Kimi akademisyenler için bazı şair ve yazarlar veya onlardan biri kendisiyle özdeşleşmiş hale gelir. Beyefendi, bilgili ve iyi bir akademisyen olan Prof. Dr. Saadettin Yıldız için de Arif Nihat Asya böyle bir birliktelik arz eder. Nasıl İnci Enginün denince Halide Edip Adıvar, Orhan Okay denince Necip Fazıl Kısakürek, Birol Emil denince Mizancı Murat vb örnekler akla gelirse Saadettin Yıldız hocanın adı da Arif Nihat Asya ile hemhal olmuştur. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı 2023’ün sonlarında hocanın “Taşrada Büyüyen Şair, Arif Nihat Asya” adlı eserini yayınladı. Hocanın ifadesiyle “milli kültürün taşıyıcı direği olan dili” başarıyla kullanan büyük şairlerimizdendir Arif Nihat Asya.
Eseri kendi içinde dört bölümden kurulu:
1) Arif Nihat Asya’nın Hayatı ve Kişiliği
2) Arif Nihat Asya’nın Sanatı
3) Arif Nihat Asya’nın Duygu ve Düşünce Dünyası
4) Arif Nihat Asya’nın Eserleri
Arif Nihat Asya aslen Trakya Türkü’dür. Öğretmen şairlerimizdendir. 1928’de Adana’da başlayan mesleği Kıbrıs’a ve Türkiye’nin değişik yerlerine uzanır. Tarih şuuru güçlü bir şair olan Asya 1975’te vefat eder. Onun için en büyük mutluluklardan biri öğretmenlik yaptığı ve sıkıntılarına sahip çıktığı Kıbrıs Türklerinin 1974 Mutlu Barış Harekatıyla kurtulduklarını görmek olmuştur sanırım. “Kıbrıs Rübaileri” adlı şiir kitabı, bugün hala Alev Alatlı’nın “Yaseminler Tüter mi?” adlı romanıyla birlikte edebiyatımızın Kıbrıs Türklüğü bağlamındaki yüzlerce eseri arasında en edebi ve estetik olanıdır.
1839 Tanzimatı’ndan sonra gelişen Modern Türk Edebiyatı şairleri içinde Namık Kemal ve Mehmet Akif Ersoy’la Arif Nihat Asya, en kuvvetli sosyal mistik şairidir. Onların derdi kendi ikballeri değil toplumdur, Türk milletidir, onu yüceltmektir. Onun yazdığı “Kıbrıs Nasıl Elden Gider” adlı yazı ile “Fetih Marşı” şiiri KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın da sık sık televizyon programlarında kullandığı metinlerdi.
Arif Nihat Asya gibi bir değere sahip olan Türk milletine ne mutlu. Onun Kıbrıs’ta tedrisinden geçmiş, balından beslenmiş olanlara ne mutlu. Saadettin Yıldız hocamıza bu muazzam eseri için tebriklerimi arz ediyorum.

Saadettin Yıldız: Taşrada büyüyen Şair Arif Nihat Asya

Yorumlar kapalı.