Prof.Dr.Oğuz Karakartal

Kıbrıs Türkü ay-yıldızdan, hilalden hiç kopmadı!

1571’de Lala Mustafa Paşa’nın sancağıyla tanıştı Akdeniz’in güzeli Kıbrıs adası. Hilal ile güneş, Türk-İslam damgasının ifadesiydi “Şekil 1”de görünen sancakta.
Yüzyıllar boyunca ay-yıldızla, hilal ile bezendi bu ada. Lala Mustafa Paşa’nın sancağının benzerini asırlar sonra bile taşa kazıdı Kıbrıs Türkü. Girne set üstündeki Kavizade Hasan çeşmesinin kitabesi güneşli hilaliyle bugün bile selamlar bizleri. (Şekil 2)
Türk-İslam adası Kıbrıs’ta yüzyıllarca dalgalandı ay-yıldızlı hilalli sancaklar. Adayı gasb eden İngiliz ay-yıldızı yasaklamak istedi. Ancak Kıbrıs Türkü çeşitli biçimlerde bu yasağı bilerek tanımadığını, ay-yıldızından vazgeçmeyeceğini gösterdi. Kıbrıs Türkü ay-yıldızı değişik yerlere kondurdu, işledi. Kıbrıs Türk Karagöz oyunundaki Sünbül Hanım’ın başlığının önüne nakşetti ay-yıldızı. Sünbül Hanım’ın sureti, gölgesi Karagöz perdesine düştüğünde alkış, tezahürat tufan oldu. Kıbrıs Türk seyircisi, halkı yasaklanan ay-yıldızını Sünbül Hanım’ın başlığında görünce alkışlarla coştu, sevgisini, hasretini dillendirdi. (Şekil 3)
Ulusal sembollerin ay yıldızın İngilizlerce yasaklı olduğu evrede bir çok Kıbrıs Türk gazetesi yine bu yasağı reddetti. Logosunun bir yerine ay yıldızı yerleştirdi. Tıpkı 1912 tarihli Seyf (Kılıç) adlı Kıbrıs Türk gazetesi gibi.
Akdeniz’in göbeğinde Kıbrıs adasında hilal ile haçın mücadelesi yaşanır. Osmanlı yönetiminin ve Kıbrıs Türklerinin toleransı, ada Hıristiyanlarına ve sembollerine yüzyıllarca özgürlük getirdi. Ancak İngilizlerin yönetimi ele alması bir hakikati daha ortaya çıkardı: Bu adadan İslamiyeti, ay yıldızı, hilali silmek! Bunun farkında olan Müslüman Kıbrıs Türkü geçmişten günümüze pek çok yeri bir çok vesile ile ay yıldızla donatmıştır.
Adanın değişik beldelerinde kapıların üstleri ay yıldızlarla bezendi. (Şekil4):
Hele ahirete giden yolda, kabristanlarda mezar taşlarına yine ay yıldızlar, hilaller çizmek bir gelenek olmuştu:
Camilerde, binalarda, evlerde, bahçelerde ay yıldızla uyumak ve uyanmak. Kıbrıs Türkü’nün Türklük ve İslamiyet’in sembolü olarak büyük değer atfettiği Ay yıldız sevgisi taşarak dağlara, Beşparmaklara kadar kazınmıştır.

 

 

**

 

Minikler KIBRIS’ı gezdi

 

Minikler, Kıbrıs Yeşil Vatan Medya’yı ziyaret etti.

KIBRIS’ın Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa edilen yeni binasını gezme fırsatı yakalayan Levent Primeri School öğrencileri, KIBRIS Gazetesi, KIBRIS TV, KIBRIS web sitesi, KIBRIS FM ve Cyprus Today’in çalışmaları hakkında bilgi aldı. Aynı zamanda öğrenciler, merak ettikleri sorulara da yanıt buldu.

Kıbrıs Yeşil Vatan Medya çalışanları öğrencilerin tüm sorularına içtenlikle yanıt vererek onları meslekleri hakkında bilgilendirdi.

Öğrenciler özellikle KIBRIS TV’nin kurulum aşamasındaki yeni stüdyolarına büyük ilgi gösterdi.

Kıbrıs Türkü ay-yıldızdan, hilalden hiç kopmadı!

Yorumlar kapalı.