Levent Tezel

Bunların niyeti fena!






Başladıydı başlayacaktı derken en nihayet 2023-2024 sezonuna Gazimağusa Dr. Fazıl Küçük Stadı’nda gece maçı olarak oynanan Mağusa Türk Gücü-Çetinkaya karşılaşması ile resmen merhaba dedik. Gerçi maçın 7-1’lik skoruna ve oynanan tek taraflı futbola baktığınızda maça resmi bir lig maçı demek için de tabiri yerindeyse atalarımızın dediği gibi bin şahit istersiniz.

   Bu noktada maça geçmeden önce değinmek istediğim çok ince bir konu daha var. O da; son 4 yılın şampiyonu, rekorları arka arkaya egale eden, kıran, kazanmadık kupa, kazanmadık şampiyonluk bırakmayan Mağusa Türk Gücü takım taraftarının maça olan ilgisizliği olacak. Mağusa kenti koskoca bir kent. Mağusa Türk Gücü camiası büyük bir camia. Koral Bozkurt gibi kulüp için maddi manevi her fedakarlığı yapan, özellikle bu yıl yapılan transferlerle yaratılan kadro derinliğiyle ligimizin kalitesinin fersah fersah çok çok üstüne çıkan bir takımın taraftarının maça gelmek yerine evde oturup uyuklamayı tercih etmesi veya televizyonda başka takımların maçlarını izlemeyi tercih etmesini anlayamam; anlamak da istemem. Dün takımının maçına ilgi göstermeyenler Koral başkan “ben usandım, bırakıyorum” dediği zaman ne edecekler acaba?  

   Maça gelince; Mağusa Türk Gücü, maç boyu üçüncü vitesden dördüncü vitese geçmeye bile gerek duymadan, son derece rahat bir oyunla jeneriklik gollerle adeta gol oldu Çetinkaya’nın üzerine yağdı. Henüz daha 44. saniyede maçın yıldızlarından Dino Peter’in füzesi ile öne geçen son şampiyon, sonrasında istediğinde gitti gol attı, istediğinde tempoyu düşürüp yükseltti. Başta kaleci Ufuk olmak üzere savunmasından orta sahasına, ordan forvetine, oyuna gireninden, oyundan çıkanına, kenarda oturanına kadar komple bir takım olan MTG, daha ilk haftadan açık ara bu ligin en iyi takımı olduğunu gösterdi. Yıldızlarla dolu kadroyu geçmiş yıllarda olduğu gibi forma adaleti ile idare edecek olan Teknik Direktör Ali Oraloğlu’nu yorucu ama keyifli bir süreç bekliyor.

   Çetinkaya için daha ilk haftadan çok keskin yorumlarda bulunmak istemem. Ancak yapılan transferlere ve geçen sezona göre kurulan daha güçlü kadroya rağmen maçta hiç bir varlık gösteremeyen sarı-kırmızılılar ciddi dersler çıkaracakları bir maçı geride bıraktılar diyebilirim. Takım savumasında yapılan son derece fahiş hatalar, orta alandaki dirençsizlikleri, forvette büyük ümitler besledikleri 2 yabancıları Ernest ve Osita’nın kötü futbolları beni çok şaşırttı. Mağusa Türk Gücü’nün güçlü kadrosuyla Çetinkaya’yı yenmesi son derece normaldir. Ancak Çetinkaya’nın bu kadar etkisiz, silik ve kötü futbol oynamasını anlamak da kolay değildir. Kötü futbola çare bulması gerekecek olan da teknik direktör Cemal Kır ve ekibi olacaktır.

Bunların niyeti fena!

Yorumlar kapalı.

Levent Tezel

Bunların niyeti fena






Lig bu sezon oldukça enteresan geçiyor. Her takımın her takımı yenebildiği, değişen performanslar ve gelgitlerle maçların sonuçlarının önceden kesitirilmesinin çok zor olduğu bir ligimiz var. Ama görünen köy de kılavuz istemez. Nokta transferlerle dengeli ve uyumlu bir takım kuran Cihangir, sezon başında ligin gizli favorisi olarak gösteriliyordu. Dünkü galibiyet ve iyi futboldan sonra Cihangir’in niyetinin su yüzüne çıkmaya başladığını düşünüyorum. Şampiyon olurlar olmazlar onu bilemem ana niyetleri çok fena onu söyleyebilirim.

Mazisini arayan Mağusa Türk Gücü ise ilk iki haftaya nazaran dün daha iyi bir futbol sergiledi. Hatta maça iyi başlayan, rakip alanda baskı kuran, uzaktan şutlarla kaleyi yoklayan onlardı. Orta alanda yaşanacak didişmelerin ve mücadelenin hesapları yapılarak Kabore, Nurettin’in yanında ortada başladı. En uçtaUğur vardı. MTG, kontrolü elinde tutup topa daha çok sahip oldu. Ama Cihangir’in sahanın her yerinde uyguladığı bıktırıcı pres ve genel olarak tüm takımın yardımlaşarak savunma futbolunu adeta ezberlemiş gibi hatasız uygulaması karşısında tehlikeli olabilecekleri noktaya topu bir türlü getiremediler.

Cihangir rakibin ilk baskısını savuşturup organize geldiği ilk atakta golü buldu. Golden sonra MTG, maç boyunca beraberlik için yüklenmeye çalışsa da savunmada Salih Say ve Burak’ın pür dikkat oyunu, kenarda Seyhan ve Hasan’ın katkısı, kaleci Mehmet’in sihirli dokunuşları onları durdurdu. Orta alanda Yannick ve Fırat oyunun temposunu ayarlayan isimlerdi. Genç Ali çalışkanlığı ile takımına yine katkı koydu. Halil Turan goldeki ustalığı ile parmak ısırtırken Ertan yorulup oyundan düşene kadar takımın saha içindeki yöneticisiydi.

İkinci yarıda topun ve oyunun kontrolü daha çok MTG’deydi. Bu yarıda ilk devredeki temposunu kaybeden ve ileri çıkamayan Cihangir onlara bu fırsatı verdi. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar Cihangir takım savunmasını ve kalecisini aşamadılar. Son bölümde konuk ekip risk aldı. Blesing ve Uvanç oyuna alındı. Gol için herşeyi denediler. Ayağa paslarla ceza alanına kadar geldiler ama Yasin ve Uğur ile kanatlara inip etkili orta yapma ve pozisyon üretme noktasında sınıfta kaldılar. Riskli futbol savunmada ciddi açıklar verdirdi. Charles ve Ertan net pozisyonlarda beceriksizdiler. Cihangir bu galibiyetle gizli niyetine uygun olarak liderliğe uçtu. Üç haftada 1 puanda kalan Mağusa ekibi için henüz daha ligin başı olsa da zor günler şimdi başlıyor.

Bunların niyeti fena

Yorumlar kapalı.