Levent Tezel

Nereden nereye…


2013-2014 sezonunu hatırlayın. Yer Canbulat Stadı, yine bir Küçük Kaymaklı karşılaşması. Dönemin Mağusa Türk Gücü futbolcuları maddi konuları öne sürerek maça çıkmamışlar, karşılaşmayı toplu olarak kale arkası tribününden izlemişlerdi. O gün MTG U21 takımı arka arkaya 2 doksan dakika oynamak zorunda kalmış, bu da tarihi çok uzun yıllara dayanan Mağusa Türk Gücü için ciddi bir kriz ortamı ve ciddi bir prestij kaybı yaratırken sporcu sağlığı açısından da olmayacak bir işe imza atılmıştı. Dün yine Canbulat’ta ve yine bir Küçük Kaymaklı karşılaşması vardı. Bu kez gerek yönetimsel açıdan, gerekse de kadro bakımından bambaşka bir Mağusa Türk Gücü vardı sahada. Hem maça, hem de genel anlamda lige damgasını vuran bir Mağusa Türk Gücü. Nereden nereye…

2013-2014 sezonundaki o dramatik maçtan sonra arada elde edilen bir şampiyonluk var. Ancak MTG’nin çıtayı çok yükseklere taşıdığı, idari ve saha içi organizasyonu olarak fark yaratmaya başladığı dönem şampiyonlukla neticelenen geçen sezon ve özellikle içinde bulunduğumuz 2019-2020 sezonu oldu. Futbolda kesin konuşmak pek mantıklı olmaz, top yuvarlak derler ama gelinen noktada bu yapı devam ettiği sürece sarı-yeşillilerin başarıya yürüyüşü devam edecek gibi görünüyor.

Karşılaşmaya gelince; maçın başından sonuna kadar sahayı rakibine dar eden, tempoyu istediği gibi hızlandırıp-yavaşlatan, ayağa paslarıyla rakibin başını döndüren MTG, Mehmet Erol’un maçın başındaki golü ile sonuca kolay gitti. Geçen haftadan farklı olarak Halil ve Şenol yedek kulübesinde otururken yerlerine Yusuf Beyazi ve Nevzat forma giydi. Kaleci Yusuf her zamanki gibi kalesinde güven verirken Adil’in şefliğindeki savunma dörtlüsü maçı neredeyse hatasız tamamladı. Orta alanda Ünal ve Mehmet Gürlü bitmez tükenmez enerjileri ile geçit vermezken neredeyse tüm ikili mücadelelerde de başarılı oldular. Formu her geçen hafta yükselen Dinopeter, Peter Ebi ve Arif ne kadar önemli isimler olduklarını oynadıkları futbolla gösterirken golleriyle de süslediler.

 

Yabancı oyuncuları takviye ettiği, çoğunluğu genç ve ülke futboluna uzun yıllar hizmet verecek isimlerden oluşan Küçük Kaymaklı rakibin üstün futboluna takım olarak karşılık veremedi. Erken yedikleri gol tüm ümitlerini aldı götürdü. Ne kalede, ne savunmada, ne de orta alan ve forvette planladıklarını sahaya yansıtamadılar. Ligde nispeten rahat bir konumdalar. Ancak hedefleri olan kupa için dünkü futbol ve dünkü performansları ne kadar yeterli olur onu da bekleyip görmek gerekiyor.

 

Nereden nereye…

Yorumlar kapalı.