Gökhan Güler

Tarihi Kırgızistan ziyaretinde neler yaşandı


KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın aldığı davet üzerine dost ve kardeş ülke Kırgızistan Cumhuriyeti’ne düzenlediği ziyaret Azerbaycan ziyaretinde olduğu gibi birçok ilkin yaşanmasına neden olmuştur…

Sovyetler Birliği’nin dağılıp, Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından uzun yıllar boyunca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türk Cumhuriyetleri arasında başta kültürel, sportif, yükseköğretim, medya ve sivil toplum örgütleri arasında gönül köprüleri kurularak ileriye taşınması yönünde çok büyük çaba ve gayretler gösteren biri olarak çok mutluyum.

Çünkü yıllar önce bazılarına göre hayal olarak nitelendirilen hedeflerimize KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar döneminde kararlı ve emin adımlarla bir bir ulaşmaya başladığımızı bizzat görerek bu tarihi anlara şahitlik etmenin mutluluğunu yaşamaktayım.

Türk dünyasının ortak değeri, Kırgız halkını eserleriyle dünyaya tanıtan ve eserleri 176 dile çevrilen dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un “Gün Olur Asra Bedel” sözü gibi bir zamanlar hayal olarak nitelendirilen günlerin gerçekleştiği anlara şahitlik ettik ve etmeye de devam ediyoruz…

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Bakü’de gerçekleşen tarihi görüşmesinin ardından bu kez de Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Japarov ile Bişkek’te görüşmesi yeni bir milat olmuştur.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi’nde gerçekleşen görüşme bir buçuk saate yakın sürdü. İki Cumhurbaşkanının baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşme gerçekleşti. Heyetler arası görüşmede Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Cumhurbaşkanlığı temsilcileri ve yetkililer yer aldı.

Görüşmede, Kıbrıs konusunun geldiği aşama, Kıbrıs Türk halkına yapılan haksızlıklar, iki devletli siyasetin nedenleri, Türk Devletleri Teşkilatı altında yapılan çalışmalar, Kırgızistan ile KKTC arasındaki münasebetlerin geliştirilmesi için kültürel, ekonomik, ticari ve turizm gibi alanlardaki çalışmaların artırılması gibi konular ele alınarak değerlendirilmiştir.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın görüşme sonrası yaptığı değerlendirmede de ifade ettiği üzere Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Japarov, geçmişte birçok kez KKTC’de bulunmuş, Kıbrıs konusuna hâkim ve mevcut sıkıntıların da farkındadır…

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kırgızistan’da bulunduğu süre zarfında, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin öncülüğünde, Türkiye Enerji Üreticileri Derneği ve Eko Avrasya Vakfı’nın müşterek organizasyonunda “Bağımsızlığının 32. Yılında Kırgızistan’da Enerji Yatırımları ve İşbirliği Konferansı”na katılarak orada Kıbrıs konusunu ve Kıbrıs Türk Halkının haklı mücadelesini geçmişten günümüze tüm yönleriyle katılımcılara ve canlı yayını izleyenlere anlattı.

Konferansın sonunda düzenlenen törenle Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Senatosu’nun 02/11/2023 tarih ve 14 no.lu toplantısının 2023-14.75 sayılı kararıyla, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a uluslararası ilişkiler alanında ‘fahri doktora’ unvanı tevdi edildi.

Aynı gün içerisinde, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Türk Dünyası Botanik Bahçesi’nde yer alan ‘Beşparmak Çadırı’ ve ‘Manas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Parazitoloji Laboratuvarı’ KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar tarafından açıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ziyareti kapsamında Bişkek Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi ile Kırgızistan Maarif Okulu’nu ziyaret ederek burada incelemelerde bulunmasının ardından Ata-Beyit Ulusal Tarih ve Anıt Kompleksi’ne bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Cumhurbaşkanı Tatar, Ata-Beyit Ulusal Tarih ve Anıt Kompleksi’nde, 7-8 Kasım 1916’da topraklarının ellerinden alınması ve geleneklerinin önemsenmemesi gibi nedenlerle Çarlık Rusya’sına karşı ayaklanması sırasında şehit düşen binlerce Kırgız’ı simgeleyen Ürkün Anıtı’nı, 1938 baskı rejimi kurbanlarının bulunduğu Ata-Beyit Anıtını, Kırgız edebiyatının usta yazarı Cengiz Aytmatov’un mezarını ve7 Nisan Şehitlerinin kabirlerini ziyaret ederek kabirlere çiçek bırakıp dua etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ayrıca Bişkek’teki KKTC Temsilciliği’ni ziyaret ederek burada KKTC Bişkek Temsilcisi Mehmet Davulcu ile değerlendirmelerde bulunmasının ardından KKTC üniversitelerinden mezun olduktan sonra ülkelerine dönen Kırgız vatandaşlarla bir araya gelerek bir süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  ziyareti kapsamında Kırgızistan eski Meclis Başkanı ve halen Milletvekili olarak görev yapan Dastan Cumabekov ve bazı Kırgız Siyasilerle, Kırgız iş insanları ve Kırgızistan’da bulunan TC vatandaşı iş insanlarıyla çeşitli görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan’ında ifade ettiği üzere, Tarihi Kırgızistan ziyaretiyle ‘Tanrı dağlarında bir tarih yazılmıştır.’

Bu ziyaret ile Tanrı Dağları ile Beşparmak Dağları arasındaki gönül köprüsü daha da güçlenmiştir. Ne mutlu bize ki KKTC heyeti olarak bu tarihî anlara şahitlik ettik.

Sonuç olarak, Kırgızistan ziyaretinin gerçekleşmesinde birçok kurum, kuruluş ve kişinin büyük emekleri vardır. Kırgızistan ziyaretinin temelleri geçtiğimiz yıl Bursa İznik’te gerçekleştirilen 4. Göçebe Oyunları esnasında atılmıştır…

Bu bağlamda ziyaretin gerçekleşmesinde Kırgızistan Cumhuriyeti yetkililerine, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’ya, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan’a, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Sekreteri İlyas Demirci’ye, Eko Avrasya Vakfı Başkanı Hikmet Eren’e, Türkiye Enerji Üreticileri Derneği yöneticilerine ve emeği geçen herkese teşekkür etmek gerekir.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Kırgızistan ziyareti yeni bir milat olmuş ve birçok ilkin yaşanmasına vesile olmuştur. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Japarov görüşmesi ve Kırgızistan ziyaretinin yansımalarını önümüzdeki süreçte hep birlikte görerek yaşayacağız…

Tarihi Kırgızistan ziyaretinde neler yaşandı

Yorumlar kapalı.