Gökhan Güler

Azerbaycan Meclisi Dostluk Grubundan tarihi ziyaret

Azerbaycan’ın 1991’debağımsızlığını ilan etmesinin ardından topraklarının yüzde yirmisini oluşturan Karabağ, Ermenistan tarafından işgal edilmiş ve bu işgal 2020 yılına kadar devam etmiştir. İşte bu süreçte Azerbaycan’a yapılan siyasi baskı ve şantajlalar nedeniyle Azerbaycan ile KKTC arasındaki ilişkiler, kültürel seviyenin ilerisine gidememişti.
Azerbaycan ordusunun, Ermenistan’ın işgali altında bulunan Karabağ ve çevresindeki yerleşim yerlerini Eylül/Ekim 2020’de kurtarmasının arasından KKTC ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin seyri de pozitif yönde etkilenmiştir.
Ekim 2023’de Azerbaycan’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a tüm Devlet Başkanlarına uygulanan resmi prosedür ve devlet protokolü uygulanmış, Cumhurbaşkanı Tatar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Zuğulba İkametgâhındaki makamında görüşmüştür.
Aralık 2022’de Türkiye’den Adalet ve Kalkınma Partisi, Azerbaycan’dan Yeni Azerbaycan Partisi ve KKTC’den Ulusal Birlik Partisi yetkilileri Lefkoşa’da bir araya gelerek ortak basın toplantısı düzenlemiştir.
14 Kasım 2023 tarihinde ise Lefkoşa’da UBP, AK Parti ve Yeni Azerbaycan Partileri arasında resmi iş birliği protokolü imzalanmıştır.
Burada önem arz eden birinci konu AK Parti Genel Başkanı ve TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkanın ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sn. İlham Aliyev’in olmasıdır.
Hatırlanacağı üzere 5 Nisan 2024 tarihinde ise Azerbaycan Milli Meclisi, parlamentolar arası ilişkilerin kurulup geliştirilmesi için Azerbaycan – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dostluk Grubu kurulması yönünde tarihi bir karar almış, Dostluk Grubu Başkanlığına da Cavanşir Feyziyev’in seçildiği açıklanmıştır.
Azerbaycan – KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu’nun kurulmasının üzerinden yaklaşık bir ay geçmesinin ardından 12-16 Mayıs tarihleri arasında; Azerbaycan – KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Cavanşir Feyziyev, Türkiye – Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım, Türkiye – KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Orhan Erdem ile Azerbaycan – Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ehliman Emiraslanov ve beraberlerindeki heyetler, KKTC’ye tarihi bir ziyaret gerçekleştirmişler ve burada resmi ziyaretlerde bulunmuşlardır.
Azerbaycan Milli Meclisi KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Cavanşir Feyziyev, KKTC ziyareti sırasında yapmış olduğu konuşmasında, Dostluk Grubu oluşturulmasının hemen sonrasında KKTC’ye geldiklerini, bu ziyaretten heyet olarak şeref duyduklarını belirterek bu birlikteliğin önemli mesajlar içerdiğini ifade etmiştir.
Feyziyev, ayrıca bizi buraya getiren Kıbrıs Türkü’ne yapılan adaletsizliktir. KKTC’nin tanınacağına dair inancımız tamdır. Otuz yıl önce bağımsızlığını kazanan Azerbaycan’ın, Karabağ konusunda haklı olduğunu ve kanunlar çerçevesinde bunun ispatlandığını ancak bu durumun arazide gerçekleşmediğini verilen mücadeleler sonrasında başarıya ulaşıldığının altını çizmiştir.
Feyziyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in “Azerbaycan’ın Kıbrıslı Türk kardeşlerinin yanında olacağına vurgu yaptığını anımsatarak, bunun sadece Aliyev’in değil Azerbaycan’da yaşayan herkesin duygu ve düşünceleri olduğunu belirtmiştir.
Cavanşir Feyziyev, Kıbrıslı Türklerin adada yaşadıklarının benzerini Sovyetler Birliği döneminde Azerbaycan’ın yaşadığını, o dönemde her zaman Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında durduğunu ve zaferi birlikte elde ettiklerini, Azerbaycan’da Kıbrıs Türkünün sorunlarına, her seviyede daha çok ilgi gösterilmeye başlandığınıişaret etmiştir.
Feyziyev’in ziyaretlerde yapmış olduğu konuşmasında, önem arz eden bir diğer konununda bu ziyaretlerin, ilk resmî ziyaret olduğunu ve artarak devam edeceğini belirtmiştir. Feyziyev, amaçlarının, ilişkileri sıklaştırmak, her alanda yakınlaşmayı sağlamak olduğunu ifade etmiştir.
KKTC- Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ak Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem de KKTC, Azerbaycan ve Türk bayraklarının yan yana olmasının üç devlet bir milletin teşekkülünü gösterdiğini vurgulamıştır.
Azerbaycan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ehliman Emiraslanov da “KKTC Azerbaycan arasındaki dostluğun kardeşliğin esasında merhum Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in çok büyük rolü bulunduğunu belirtmiştir.
Türkiye- Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım da,“bugünün tarihi bir gün olduğunu, her kesimin bunun için büyük emek verdiğini, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a üç ülkenin yakınlaşmasında ortaya koydukları çabalardan dolayı teşekkür ederek, hayallerinin gerçekleştiğini” söylemiştir.
Sonuç olarak, Azerbaycan ile KKTC arasındaki ilişkiler her geçen gün artan bir ivme ile yoluna emin adımlarla devam etmektedir.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ortaya koyduğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü desteği ile tam bir uyum içerisinde kararlılıkla sürdürülmekte olan egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü temelinde, iki ayrı devlete dayalı milli siyasette gün geçtikçe daha net bir biçimde görülüyor, anlaşılıyor ve de kabul görüyor.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, söz konusu ziyaretle ilgili olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in babası Haydar Aliyev’in, Haydar Aliyev Müzesi’ndeki videoda kendi sesinden dinlediği, “Bizim için önemli olan Kafkasya’dır, Anadolu’dur, Doğu Akdeniz’dir” sözüne dikkat çekerek Haydar Aliyev’in, Doğu Akdeniz’de Ceyhan’a işaret ettiğine özel olarak dikkat çekmiştir.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ayrıca direkt Bakü ve Ercan uçuşlarının başlamasının büyük önem arz ettiğini ifade etmiş, eğitim, siyaset, ekonomi, tarih, kültür ve gönül bağlarını güçlendirmenin Kıbrıs Türklerinin temennisi ve dileği olduğunu belirtmiştir.
Bakalım önümüzdeki süreçte Azerbaycan ile KKTC arasındaki ilişkilerde daha ne gibi yeni gelişmeler yaşanacak?

Azerbaycan Meclisi Dostluk Grubundan tarihi ziyaret

Yorumlar kapalı.