Pınar SAVUN

Biyolojik annemiz, ruhsal annelerimiz ve kendimize annelik

Hayatın, bakımın, sevginin ve şefkatin bütün yükünü biyolojik annelerimize yüklememeliyiz. Hem ruhsal annelerimizden annelik alabilme hem de kendi kendimize annelik edebilme seçeneğimizi görebilirsek, daha sağlıklı büyümemize, sevgi ve şefkati hayatımıza yayabilmemize olanak sağlarız.

Hayatta bir annemiz olmaz, birçok annemiz olur çünkü büyüme bir ömür boyu sürer. Hayat yolunda ilerlerken büyümemize yardım eden, bize bakım veren, seven, sarmalayan, koruyan, rahat ve mutlu olmamıza destek veren birçok kadınla karşılaşırız. Bu ruhsal annelerimizin bazıları ile bir yolda karşılaşır, ihtiyaç duyduğumuz anneliği alır ve yol ayrımlarında vedalaşırız. Bazıları ise elimizi uzattığımız her an ordadırlar.

Ruhsal annelerimiz; öğretmenimiz, büyükannemiz, teyzemiz, ablamız, komşumuz, iş arkadaşımız, dostumuz, terapistimiz olabilir.

Biyolojik anneliğe kusursuzluk, sınırsızlık ve sonsuz fedakarlık gibi gerçek olmayan birçok anlam ve sorumluluk yüklenmiştir. Eğer gerçekçi bir bakış açısıyla bakmaya cesaret edersek annelerimizin de bizim de kapasitemizin bir sınırı olduğunu görebiliriz.

Her kadının bir hikayesi olduğunu, insan olduğunu ve insan doğası gereği kırık dökük yanlarının olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Böylece herkesin elinden gelenin en iyisini yaptığını fark edersek alamadıklarımız için alacaklı, veremediklerimiz için verecekli hissetmeye son verebiliriz. İşte bu anlayış bizi hem kurban psikolojisinden hem de suçlu psikolojisinden çıkaracaktır.

Bu bakış açısı hem annemize, hem kendimize hem de çocuklarımıza olan tahammülümüzü ve sevginizi artırmaz mı? Buradan kurulan ilişki hem daha gerçek hem de daha sevgi dolu olmaz mı?

Dilerim ki mükemmellik algısından çıkarak ihtiyaç duyduğumuz sevgi ve şefkati kendimize verebiliriz.

Dilerim ki tanımlanan ideal anne hayalinden çıkarak çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu anne olabiliriz.

Dilerim ki birbirimize ruhsal annelik yapabiliriz.

Annemi, ruhsal annelerimi, tüm anneleri, anne adaylarını, anneleri ebediyete intikal etmiş anneleri, annelerini ve çocuklarını kaybetmiş tüm kadınları, anne olmayan, anne olamayan, anne olmak istemeyen tüm kadınları sevgi, saygı ve anlayışla kucaklıyorum.

 

Biyolojik annemiz, ruhsal annelerimiz ve kendimize annelik

Yorumlar kapalı.