Türk vatandaşlarının Yunanistan adalarına kapıda vizeyle geçmesi için adım atıldıfeatured


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Yunanistan ziyaretinde Yunanistan Başbakanı Miçotakis kapıda vizeye ilişkin açıklama yaptı ve 10 Yunan adasında 7 günlük kapıda vize uygulamasının gerçekleştirileceğini söyledi. Türk vatandaşlarının kapıda vize uygulaması için yapması gereken bazı işlemler bulunuyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, bugün Erdoğan ile düzenlediği basın toplantısında doğu Ege’de Türk vatandaşlarına 7 günlük vize muafiyeti konusunun da görüşüldüğünü belirtti.

 

TÜRK VATANDAŞLARINA YUNAN ADALARI İÇİN VİZE SERBESTİSİ

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, vize serbestisine ilişkin yaptığı açıklamada “Türkiye’ye Avrupa sürecinde sağlanacak desteği de ele aldık. Vize meselesinde de Türk öğrencilerle Avrupalı öğrenciler arasında daha yakın bir iş birliğinin sağlanması için vizeden muaf tutulma meselesini de ele aldık. Biz aynı zamanda doğu Ege’de bütün yıl boyunca 7 günlük bir süreyle vizeden muaf tutularak Türk vatandaşlarının Ege adalarını, doğu Ege adalarını ziyaret etme serbestisini bir karar olarak ele aldık” dedi.

 

YUNAN BAKAN AÇIKLADI: SADECE YAZ DEĞİL TÜM SENE GEÇERLİ OLACAK

Türk vatandaşlarının yapılan anlaşma kapsamında bir hafta vizesiz ziyaret edilebileceği adaları ise Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Sayın Dimitris Kairidis açıkladı.

Yunanistan’ın Schengen bölgesinde olduğuna dikkat çeken Yunan Bakan, Türk vatandaşlarının Doğu Ege’deki adaları daha kolay ziyaret edebilmesi için Schengen’den istisna talep ettiklerini belirtti.

Belirlenen 10 ada için vize serbestisinin sadece yaz mevsiminde değil tüm sene boyunca geçerli olacağı bilgisini paylaşan Kairidis adaları ise şöyle sıraladı:

Limni, Midilli, Sakız Adası, Samos, Leros, Kalymnos, İstanköy, Rodos, Simi ve Kasteloris (Meis).

 

HANGİ EVRAKLAR TOPLANACAK

En az 6 aylık geçerliliği olan pasaportun bulunması gerekirken, 2 biyometrik fotoğraf, seyahati karşılayacak kadar bakiye olan son 3 aya ait banka hesap dökümleri, feribot bileti ve otel rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası, kimlik fotokopisi, eksiksiz doldurulmuş başvuru formu ve kapıda vize ücreti ödenmesi gerekiyor.

1
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türk vatandaşlarının Yunanistan adalarına kapıda vizeyle geçmesi için adım atıldı

Yorumlar kapalı.