Vatandaşlardan çağrı: Bisiklet yolları yapınfeatured


3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, ülkemizde bisiklet kültürünün yaygınlaşması için yetkililere çağrı yaptı.

Bisikletliye saygı… KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, trafikte kendilerini güvende hissetmediklerini ifade ederek, bisiklet yollarının yetersiz olduğunu söyledi. Vatandaşlar, araçların, bisikletlilere saygı göstermediğini de söyleyerek bu durumdan şikayet etti.

“Hem spor hem sağlık için önemli”… Defalarca bisiklet dalında şampiyonluklar kazanan Eral Aşina, ülkemizde bisiklet sürmenin yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çekti ve bisiklet kullanmanın yararlarını “trafik azalır, herkes sağlıklı spor yapar, beyine oksijen gider.” ifadeleriyle özetledi.

Emine Gül ÖZER

Birleşmiş Milletler (BM), basit, ekonomik, güvenilir ve sürdürülebilir bir ulaşım aracını temsil eden bisikletin benzersizliğini, uzun ömürlülüğünü ve çok yönlülüğünü 2018’de de kabul ederek, 193 üyenin olumlu oyuyla 3 Haziran’ı, “Dünya Bisiklet Günü” ilan etti.

Bisiklet sadece ulaşım için değil aynı zamanda eğitim, sağlık ve spora erişim için de güzel bir araç.

Ekonomik krizin kabusa döndüğü, mazot ve benzin fiyatlarının tavan yaptığı, araç sayısının da hızla arttığı bu günlerde bisikletin önemi bir o kadar da anlaşılıyor. Ancak ülkemizde bisiklet yollarının yetersizliği, bu sevdaya eğilimin önünde büyük bir engel oluşturuyor.

Kıbrıslı Türk bisikletçi ve alanında Türkiye Şampiyonu olan Eral Aşina, ülkemizde bisiklet kültürünün daha da yaygınlaştırılması gerektiğini söylüyor.

Aşina, bisiklet kullanımı yaygınlaşırsa, trafiğin azalacağına ve herkesin sağlıklı spor yapacağına dikkat çekerek, her şeyin böylelikle daha sürdürülebilir ve güzel olacağına inanıyor.

Bisiklet yollarının büyük bir sorun olduğuna dikkat çeken Aşina, ancak istenirse bu sorunun hallolabileceğini söyledi.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar ise bisikleti genellikle kapalı alanlarda sürmeyi tercih ettiğini, trafiğe çıkmak istemediğini kaydetti. Trafikte bisikletlilere saygılı davranılmadığından şikayet eden vatandaşlar, ülkede bisiklet yolları yapılmasını istedi.

Eral Aşina (Kıbrıslı Türk bisikletçi, Türkiye Şampiyonu)

Bisiklette Türkiye Şampiyonluğu bulunan Eral Aşina, ülkede bisiklet sporunun neden gelişmediğini anlattı:

“Keşke bisiklet ülkemizde daha yaygın olsa. Trafik pek elverişli olmasa da bisiklet yolları yapılabilir. Benim her zaman beklentim şudur ki, bisiklet sürünce trafik az olur, herkes sağlıklı spor yapar, beyine oksijen gider. Her şey daha güzel olur. Bunun daha da yaygınlaştırılması için bisiklet yolları yapılmalı, bunlar da her noktaya ulaşılabilir şekilde olmalı. Bizim ülkemizde hiçbir zaman bisiklet yolu düşünülmedi, yapılar da ona göre yapıldı. Alanlar, şu anda da bisiklet yolu yapılamayacak durumda. Biraz da cezai yaptırımlar gerekli. Olan bisiklet yolları da şu an kullanılamayacak durumda. Bisiklet yolundan sonra araç park yeri yapılırsa, böyle olur.”

Vatandaşlar ne dedi?

Mehmet Telli

“Bisikletim var ama henüz sürmeye başlayamadım. Büyük araçlar, arabalar, iki tekerleklilere karşı trafikte pek saygı duymuyor. Ayrıca bir bisiklet yolu yok. Bizi A noktasından B noktasına götürecek bisiklet yolları yapılsa bisiklet kullanırdım. Çok istiyorum ama cesaret edemiyorum.”

Anıl Kartal

“Ben bisiklet kullanıyorum, arabadan daha az maliyetli ama ülkemizde sürecek alan yok. Ben, Rum tarafındaki alanlarda sürüyorum. Burada çok zor. Ana yolda bisiklet kullananlara pek saygı yok. Araba için yol yok, bisiklet için nasıl olsun? Bu kültürün ülkemizde yaygınlaşması için çok şey yapılabilir ama önce normal yollar yapılmalı. Çok eksik var her konuda.”

Süleyman Aslan

“Çocuklarımdan dolayı ben de bisiklet kullanıyorum ama bisiklet sürerken kendimizi güvende hissetmiyoruz. Kapalı noktalarda, kendi sokağımız gibi alanlarda sürüyoruz ama orda da çocuklar rahat süremiyor araçlardan dolayı. Bunun için güvenli bir nokta aramakta, KKTC sınırları içerisinde pek mümkün değil. Bir kaç nokta var, o da bize uzak. Belli noktadaki yollar, o alandaki kişilere hitap ediyor sadece.”

Burhan Vural

“Evet bisiklet sürüyorum. Herkese de öneriyorum. Bisiklet sağlık demek.. aynı zamanda çocukluktan kalan güzel bir etkinlik. Trafikte bisikletli gördüğümüzde lütfen yol verelim ve duyarlı davranalım. Çocukluğunda herkes bisiklet sürmüştür, o yüzden bisikletlilere duyarlı davranalım..”

0
mutlu
Mutlu
3
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Vatandaşlardan çağrı: Bisiklet yolları yapın

Yorumlar kapalı.