Ercem Akcan: Bisiklet bizim için sevgi ve tutkudurfeatured


3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde Akcan Bisiklet Ltd.’e konuk olduk, Ercem Akcan ile bisiklet kültürü üzerine söyleşide bulunduk.

“En kolay ve maliyetsiz ulaşım aracı”… Kıbrıs’ın yüzölçümünden ötürü bisiklet kullanımının en kolay ve maliyetsiz ulaşım aracı olduğuna dikkat çeken Ercem Akcan, insanların bisiklet sevgisi olduğunu belirterek, yetersiz yollar yüzünden bu sevginin geri planda kalmasından şikayetçi oldu.

Emine Gül ÖZER

Ülkemizdeki bisiklet yollarının yetersizliği yüzünden bisiklete olan ilgi beklenenden az olsa da hayatımızdaki yeri bambaşka. Bisiklet, birçokları içinse bir tutku.

Ülkemizde bisiklet kültürünün yaygınlaşmasında önemli atılımlar yapan Akcan Bisiklet Ltd., başkent Lefkoşa’yı bisikletle tanıştırmada büyük rol üstlendi.

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü dolayısıyla KIBRIS’a konuşan Ercem Akcan, bu işe babası sayesinde başladığını dile getirerek, kendisinin bu dükkanda 2. jenerasyon olduğunu ifade etti.

Babasının yarışçı olmasından dolayı 1993’te bu işe ilk önce hobi olarak başladığını, gel zaman git zaman bunun aşka dönüştüğünü kaydeden Akcan, ailece bisiklet sporuyla ilgilendiklerini söyledi ve “Bisiklet bizim için sevgidir, tutkudur.” dedi.

Bisikleti, yarışlardan ziyade günlük kullanmaya da özen gösterdiklerini anlatan Akcan, “hem spor, hem sağlık bakımından sürekli bisiklet kullanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Anne ve babasının “Bisiklet Severler Derneği” kurduğuna işaret eden Akcan, “Orada herkesin katılabileceği, ücretsiz ve gönüllü olarak sürüş kulüpleri var. Bu bizim için bambaşka bir tutku. Şu anda da çok ciddi teknolojilerle herkese göre bisikletler uyarlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Herkesin bisiklet kullanması durumunda trafikteki çilenin biteceğini ve daha sağlıklı bir toplum olacağımızı kaydeden Akcan, bunun için de bisiklet yollarının yapılması gerektiğini ifade etti.

“Bisiklet yolları yeterli değil”

Ülkemizde bisiklet yollarının yetersizliğine dikkat çeken Akcan, şöyle devam etti:

“2015 yılından itibaren belirli bisiklet yolları yapılmaya başlandı ama bu yollar yeterli değil.

Kıbrıs’ta bisiklet çok kolay bir ulaşım aracı olur aslında. Çünkü Kıbrıs’ın yüzölçümü büyük değil ama yolların yetersizliğinden ötürü insanlar günlük kullanımdan korkuyorlar. İnsanlar kolay bir ulaşımla eşleriyle, sevdikleriyle, hem zamandan kazanıp, hem sağlıklı bir sürüş yapsalar, çok güzel olur diye düşünüyorum. Ama bu, bisiklet yollarıyla desteklenirse olabilecek bir durum.”

“İnsanlarımızda bisiklet sevgisi var ama korkuyorlar”

Ülkemizde bisiklet severlerin yollara korkarak çıktığını anlatan Akcan, şöyle konuştu:

“Hollanda, İngiltere gibi ülkelerde bisiklet kullanımı çok yaygın. Bunlar güzel örneklerdir ama kendi ülkemizde düşündüğümüzde üzücü bir hale geliyor. İnsanlar bir yerde durmak zorunda kalıyor çünkü. İnsanlarımızda bisiklet sevgisi var ama eksikliklerden dolayı bu sevgiyi daha da ileri taşıyamıyorlar. Çünkü bu trafikte sürmeye korkuyorlar.”

“Sürmeseniz bile sizi zarara uğratmaz”

Bisiklet sürmenin maliyet açısından da arabalara nazaran çok ekonomik ve kullanışlı olduğunu ifade eden Akcan, bisiklet fiyatlarıyla ilgili şöyle dedi:

“Normal yetişkin bisikleti 7 bin TL’den başlıyor, hobi veya spor bisikleti olarak geçiyor. Daha ciddi olan haftada 3-4 gün kullanan sürücülerimiz var mesela, onlar için olanların başlangıcı da aşağı yukarı 18 bine bakıyor.. Arabaya kıyasla çok ekonomik ve sağlıklı..  Arabanın seyrüseferi var, sigortası var ama bisiklette o yok. Sürmeseniz bile sizi zarara uğratmaz.”

“3 Haziran, insanlar için çok büyük fırsat”

Akcan, Birleşmiş Milletler’in, 2018 yılında 200 yılı aşkındır bisiklet kullanıldığı, çok çevreci ve uzun ömürlü bir araç olması sebebiyle bu günü Dünya Bisiklet Günü olarak tarihe geçirmesine yönelik de şunları anlattı:

“Bisiklet, gerçekten çevreye ve insanlara, hem çevreciliği kazandırıyor, hem sağlık kazandırıyor. 3 Haziran insanlar için çok büyük bir fırsattır. Belki bisiklet sürmeyi denemek için bir fırsat yakalarlar. Yarım saat, 15 dakika bile olsa bisiklet sürmek size kendinizi farklı ve güzel hissettirir. Ve bambaşka yerlere götürür. Ben herkesin bisiklet kullanmasını gönülden istiyorum. Hem çocuklar, hem arkadaşlarımızın yapacağı güzel bir hobidir.”

3
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ercem Akcan: Bisiklet bizim için sevgi ve tutkudur

Yorumlar kapalı.