Güney piyasası cazip hale gelebilir!featured


İŞAD Başkanı Enver Mamülcü, piyasayı ayakta tutanın Rum müşteriler olduğunu belirterek, fiyatlardaki aşırı artışın Rumları da ürkütmeye başladığı uyarısında bulundu:

 

İş İnsanları Derneği Başkanı Enver Mamülcü, girdi maliyetlerinin ciddi bir pahalılığa neden olduğunu vurguladı. Mamülcü bu konuda bir tedbir alınmaması durumunda hiperenflasyon yaşanacağını belirterek, önlem alınmaması halinde Kıbrıslı Türklerin çareyi Güney Kıbrıs’tan alışveriş yapmakta bulacağı öngörüsü ortaya koydu.

 

Seher AKBAĞ

 

Dövizdeki değer artışı nedeniyle KKTC piyasasına akın eden Rumlar, döviz farkına rağmen piyasadaki pahalılık nedeniyle endişe duymaya başladı. Bu gözlem İş İnsanları Derneği (İŞAD) Başkanı Enver Mamülcü’ye ait… Mamülcü’ye göre enflasyon nedeniyle bir türlü durdurulamayan fiyat artışlarının Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs arasındaki ürün fiyatlarında makasın giderek kapanmasına neden oluyor. Bu durumun esnaf için zor günlerin habercisi olabileceğini bildiren Mamülcü, önlem alınmaması halinde Kıbrıslı Türklerin çareyi Güney Kıbrıs’tan alışveriş yapmakta arayacağı öngörüsünde bulundu.

 

“Güney Kıbrıs’a eğilim yaşanabilir”

 

KIBRIS’a konuşan Enver Mamülcü, yeni asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte et ve bazı ürünlerde başlayan zamların Kuzey Kıbrıs’taki vatandaşların alışkanlıklarını etkilemeye başlayacağını kaydetti. Kıbrıslı Türk tüketicinin ucuz olduğu gerekçesi ile 4 sene öncesinde Güney Kıbrıs’tan alışveriş yaptığını anımsatan Mamülcü, benzer bir eğilimin yaşanabileceğine dikkat çekti.

Mamülcü, yüksek enflasyon nedeniyle girdi maliyetlerinin, vergilerin ve harçların artmasının büyük bir girdaba dönüşen pahalılığa neden olduğunu vurgulayarak bu konuda önlem alınması gerektiğinin altını çizdi. Mamülcü, fiyatların düşmesi için üreticilere kira, elektrik ve gümrük gibi desteklerin sağlanması gerektiğini anlattı. Mamülcü, tüccarların fiyatları kendi başlarına artırmadığını belirterek, yoğun rekabetin olduğunu vurguladı. Marketlerden mal tedarikçilerine kadar her sektörde alternatif olduğunu ve kıran kırana bir rekabet içinde olduklarını dile getiren Mamülcü, yükselen enflasyonun etkisiyle ithal mallardaki fiyat artışlarının piyasaya çarpan bir etki yarattığını ifade etti.

 

“Yüksek girdi maliyetleri pahalılığa yol açıyor”

 

Devletin uyguladığı harçlar, vergiler ve operasyonel harcamaların bütün fiyatlara yansıdığını belirterek, esnafın mal alırken o malı tekrar yerine koyma maliyetini hesaplamak zorunda olduğunu söyleyen Mamülcü, bu durumun genellikle yüzde 80’e kadar varan bir fiyat farkına dönüştüğünü vurguladı. Mamülcü, yüksek girdi maliyetlerinin çarşıda yüksek fiyatlamalara yol açtığını dile getirdi. Kuzey Kıbrıs’taki yükselen fiyatların, hiperenflasyona neden olabileceğini belirten Mamülcü, “Bu hiperenflasyon da Güney Kıbrıs ile aramızda döviz farkı olmasına rağmen, enflasyonist oran döviz oranlarından daha yükseğe mal olacaktır.” öngörüsünde bulundu.

İŞAD Başkanı Mamülcü, devletin alacağı önlemlerin büyük önem taşıdığını yineleyerek, iş insanlarının istediği piyasayı ucuzlatıcı argümanların ortaya konması ile fiyatların zaten düşeceğini ifade etti. Mamülcü, vatandaşın piyasadaki fiyat artışını tüccardan bildiğini ancak keyfi fiyat artışı yapılmadığını vurgulayarak, gümrük fiyatları ve diğer harçlarının yüksek fiyatlarının ortaya çıkan pahalılığın şekillenmesinde rol oynadığını kaydetti.

 

“Acilen önlem almalı”

 

Mamülcü, pandemi sürecinde devletten herhangi bir destek alamadıklarını savunarak, birçok sektörün kredilendirildiğini ve borçlandırıldığını belirtti. Sınır ticaretiyle gelen sıcak paranın pandemi döneminden bu yana işletmeleri ayakta tuttuğunu dile getiren Mamülcü, Güney’den gelen bu sıcak paranın kesilmesi durumunda esnafın ayakta kalamayacağını, işsizlik ve kayıt dışılığın artacağını, üretim şartlarının tamamen ortadan kalkacağını vurguladı. Mamülcü, hem sıcak para akışının kesilmesinin hem de Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’tan alışveriş yapmasının büyük bir problemi tetikleyebileceğini ifade ederken, bu durumun bütün sektörleri durma noktasına getirip iflasa sürükleyebileceğini söyledi.

Mamülcü, devletin acilen görevlerini yerine getirmesi gerektiğini belirterek, bu konuda İŞAD olarak Türkiye Ticaret Bakanı ile yaptıkları toplantıda konuyu dile getirdiklerini ifade etti. Mamülcü, devletin gerekli önlemleri almazsa piyasanın ucuzlamayacağına dikkat çekti.

1
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Güney piyasası cazip hale gelebilir!

Yorumlar kapalı.