Fırtına cepleri YIKTI GEÇTİ!featuredÜlkemizde yaşanan dolu ve fırtına, seralara zarar verdi, açıkta yetişen yeşillikler de zarar gördü. 15 dönüm sera zarara uğradı…

Sera üretimini etkiledi… Seracılar Birliği Başkanı Veli Bayır, Girne ve Gazimağusa’da domates ve salatalık ekili 15 dönüm seranın zarar gördüğünü ifade ederek, seraların içerisindeki ürünlerle birlikte zararın yaklaşık 12 milyon TL olduğunu belirtti.

Cemre CEMALİ

   Ülkemizde geçtiğimiz hafta etkili olan olumsuz hava koşulları, sera üretimini vurdu. Doluyla birlikte fırtına, hatta Gazimağusa’da çıkan hortum, ağırlıklı olarak domates üretimi yapılan seralara zarar verdi.

Olumsuz hava koşullarından dolayı Girne ve Gazimağusa bölgesinde bulunan yaklaşık 15 dönümlük sera zarar gördü. Seralarda ürünlerle birlikte zararın maliyeti yaklaşık 12 milyon TL.

Bu durum domatesin kilogram fiyatını 80-85 TL’lere dayandırırken, açıkta yetişen yeşillikleri de olumsuz etkiledi. Öyle ki ülkemiz tarihinde ilk kez marul ithalatına izin verildi.

   KIBRIS’a konuşan Seracılar Birliği Başkanı Veli Bayır, Girne’de Kuzucuk bölgesinin dolu ve fırtınadan, Gazimağusa’daki Maraş bölgesinin ise hortumdan etkilendiğini belirterek, zararların direkt olarak fiyat artışı olarak tüketiciye yansıyacağını açıkladı.

“15 dönüm sera zarar gördü”

Veli Bayır, geçtiğimiz hafta yaşanan dolu, fırtına ve hortum nedeniyle seracılık üretiminde zarar gören seralar olduğunu ifade ederek, Girne, Kuzucuk dolu ve fırtınadan, Gazimağusa’da yer alan Maraş bölgesinin ise hortumdan etkilendiğini belirtti.

Bayır, yaklaşık 15 dönüm seranın zarar gördüğünü anlatarak, seralarda ağırlıklı olarak domates ve salatalık ekili olduğunu açıkladı.

Zarar gören seralarda, içerisindeki ürünlerle birlikte yaklaşık 12 milyon TL’lik zarar oluştuğunun altını çizen Bayır, bu zararların direkt olarak tüketiciye de yansıdığına dikkat çekti.

Bayır, olumsuz hava koşullarından dolayı oluşan zararların Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı tarafından takip edildiğini ve zarar tespitlerinin hızla yapılmakta olduğunu ifade ederek, “en hızlı şekilde bu zararlar tazmin edilmeye çalışılacak.” dedi.

Yeşillik fiyatları yükselecek! İlk kez marul ithal edilecek…

Domates 80-85 TL olacak

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Fırtına cepleri YIKTI GEÇTİ!

Yorumlar kapalı.