Etiket fiyatları yakıyorfeatured


Uzmanlar güneş ışınlarının zararlarından korunmak için ‘güneş kremleri’ kullanılması gerektiğine vurgu yapıyor ama kremlerin fiyatları dudak uçuklatıyor!

 

Emine Gül ÖZER

 

Güneşten ve Ultraviyole (UV) ışınlardan korunmak isteyen vatandaşlar, ihtiyaç listelerine ‘güneş koruyucu kremler’ eklemek zorunda ancak kremlerin fiyatları vatandaşın tadını kaçıracak noktada.

Ultraviyole ışınlarını emerek cildi maruz kalacağı güneş yanığına karşı koruması ve cilt kanserini önlemeye yardımcı olmasından dolayı sadece yazın değil, kış aylarında bile doktorlar tarafından da kullanılması önerilen güneş kremleri, hafif, orta ve yüksek koruma faktürü çeşidiyle üçe ayrılıyor.

Buna bağlı olarak, SPF 4 ila 12 arası hafif, SPF 12 ila 30 arası orta ve SPF 30 üzeri değerler yüksek koruma sağlıyor.

Markasına ve faktörüne göre güneş kremlerinde fiyatlar da değişkenlik gösteriyor. Kimi sprey şişelerde satılırken kimi krem formunda satılıyor. Kimi hem UV’den koruyup hep bronzluk sağlarken, kimi hem koruma, hem de ferahlık hissiyatı yaratıyor..

En uygun güneş kremi bugün 530 TL’den raflarda yerini alırken, rakam 800 TL’ye kadar uzanıyor.. Eczanelerden marka kremler de alınabilir ancak onların fiyatları bütçeyi ciddi derecede zorlayacak noktada.

Güneş bizi, etiketler cebimizi yakacak!

 

Özellikle yaz aylarında denize girerken, sokağa çıkarken sürdüğümüz, UV ışınlarına karşı yüzümüzü ve cildimizi koruyan kremler artık ateş pahası. Çocuklu ailelerin, çocuklarını güneş ışınlarından korumak için kullanacağı 200 ml’lik şişelerde hazırlanan, 50 faktörlük kremler 790 TL’den alıcısını bekliyor. Yetişkinlerin tercih ettiği 20 faktörlük 200 ml’lik şişeler 620 TL’den satışa sunulurken, hem koruma hem bronzluk etkisi yaratıyor. 30 faktörlü güneş kremleri ‘yüksek koruma, UVA – UVB Koruması’ içerikleriyle sprey formda 662 TL’den satılıyor. Bir diğer, 30 faktörlü 200 ml’lik şişelere hazırlanan çift etkili cilt koruması ve doğal bronzluk sağlayan güneş kremi ise 679 TL’den alıcısını bekliyor. Yine aynı şekilde 30 faktörlük hazırlanan fakat koruma ve ferahlık hissi yaratan güneş kremleri 200 ml’lik şişelerde satışa sunulurken, fiyatı tamı tamına 692 TL. Uzmanların önerdiği 50 faktörlük güneş kremleri, 200 ml’lik ebatıyla koruma ve nem özelliği barındırırken 780 TL’den satılıyor. Güneşe ayrı hassasiyeti olan ve anında koruma etkisi yarattığı iddia edilen 200 ml’lik 50 faktörden oluşan güneş kremleri 800 TL’den alıcısını bekliyor. Markalara göre, fiyatlar çeşitlilik gösterirken, raflarda en uygun 200 ml’lik 50 faktör güneş kremi 530 TL’den satılıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
Etiket fiyatları yakıyor

Yorumlar kapalı.