Güneş koruyucu kullanın!featured


Havalar ısındı, ultraviyole (UV) ışınları sağlığımız için tehdit oluştururken, Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenel Beydola Tekgüç vatandaşı uyardı:

 

“Koruyucular önemli”… Dr. Tekgüç, koruyucu kremlerde faktör değerinin 30’un üzeri olmasının önemine değindi, “Yüz için 50, vücut için 30 faktörlük güneş kremleri kullanılabilir” dedi. Dermatolog Tekgüç, kremlerin dışarıya çıkmadan yarım saat önce sürülmesi ve iki – üç saatte bir de yenilenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Emine Gül ÖZER

 

Bu yıl yaz aşırı sıcaklarla birlikte geldi. Güneş ışınlarından çıkan Ultraviyole (UV) ışınlarının cilde ciddi anlamda zarar verdiği bilinirken, cilt kanseri, erken yaşlanma, katarak oluşumu, görme bozukluğu gibi sorunları beraberinde getiriyor. KIBRIS muhabirine konuşan Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenel Beydola Tekgüç, UV ışınlarından korunmanın yollarını anlattı.

UV ışınlarından korunmak için güneş koruyucuların yaz kış kullanılması gerektiğini fakat yaz aylarında daha çok dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Tekgüç, koruyucular üzerindeki faktörün önemli olduğunu belirtti. 30 faktörlük koruyucunun yüzde 95, 50 faktörlük koruyucunun yüzde 98 koruduğunu ifade eden Dermatolog, “vücut için 30 faktör, yüz için 50 faktör kullanılmalı.” dedi.

Güneş koruyucuların 18 yaş altı çocuk ve gençlerde büyük rol oynadığını kaydeden Tekgüç, “18 yaşına kadar aldığımız güneş ışınlarının toplam dozu, bizim ömür boyu cilt kanserine yakalanma riskimizi belirliyor.” şeklinde konuştu.  Dr. Tekgüç, hamileler, emziren anneler ve çocukların mineral filtreli güneş kremlerinin kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

 

UV ışınlarından korunmak için neler yapılmalı?

 

Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenel Beydola Tekgüç, yazın kendini göstermesiyle birlikte Ultraviyole (UV) ışınlarından korunmanın en önemli ve etkili yöntemlerinden birinin güneş koruyucu kremler olduğuna dikkat çekerek, pek çok kişinin yanlış uygulama yaptığını anlattı. “Dışarıya çıkmadan yarım saat önce sürülmeli, iki üç saatte bir de yenilenmeli. Sadece yaz aylarında değil, yaz kış kullanılmalı ve açıkta kalan tüm bölgelere uygulanmalı.” ifadelerini kullanarak sözlerine devam eden Tekgüç, bunun yanında UV ışınlarından korunmanın diğer yöntemlerini şu şekilde aktardı:

“UV ışınlarından korunmak adına, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarıya çıkmamak gerek. Gözleri korumak amaçlı güneş gözlükleri kullanılmalı çünkü retina da fazlasıyla etkileniyor. Bariyer yöntemleri de kullanılabilir, örneğin şapka takmak, uzun kollu ince gömlekler giymek gibi.. Sadece güneş kremi değil de bariyer yöntemleri de güneşten kurtulma yöntemleri sağlar bize.”

 

“Yüz için 50, vücut için 30 faktör kullanılabilir”

 

Güneş koruyucu kullanımlarında faktör önemine dikkat çeken Tekgüç, 50 faktörlü koruyucuların öncelikli olması gerektiğine dikkat çekerek, kullanacak kişilere, “30 faktör UV’den yüzde 95 korurken, 50 faktör UV ışınlarından yüzde 98 koruyor. 30’un üzeri kabulümüz. Yüz için 50, vücut için 30 faktörlük güneş kremleri kullanılabilir.” dedi.

Koruyucu kremlerin üstünde Ultraviyole B’nin yanına, Ultraviyole A’ya karşı koruyucu ibaresi içeren güneş koruyucularında olduğunu belirten Uzman Dr. “bunları kullanmak daha iyi olur. Bunlara değinecek olursak, biri kansere sebep olurken, diğeri göze daha iyidir. İkisi de farklı yönlerden cilde hasar verir ve foto yaşlanmaya sebep olur. İkisinin kombine kullanımı daha iyi olur.” şeklinde konuştu.

 

“18 yaşına kadar korunmak çok önemli”

 

18 yaşına kadar aldığımız güneş ışınlarının toplam dozunun, bizim ömür boyu cilt kanserine yakalanma riskimizi belirlediğini ifade eden Dermatoloji Uzmanı, “Özellikle çocukların güneşten korunması, ileri yaşın korunmasından çok daha önemli ve anlamlıdır. Tabi ki yetişkinler olarak bizde tedbiri elden bırakmayalım ama çocuklu aileler veya 18 yaşına gelmemiş gençler bu yaş aralığında güneşten korunmaya dikkat etmeli.” dedi.

Çocuklar için mineral filtreli güneş koruyucular olduğunu içerisinde kimyasal filtreler olmadığına kaydeden Tekgüç, özellikle emzirenler, gebeler ve çocuklar için mineral filtreli güneş kremlerinin kullanılması gerektiğini söyledi. Diğer bireylerin ise normal koruyucuları kullanmasında bir sakınca olmadığını kaydetti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Güneş koruyucu kullanın!

Yorumlar kapalı.