Bayraktar: Yüzde 60 kayıp!featured


Peş peşe gelen zamlar yüzünden menülerinde artış yapmak zorunda kalan restorancılar, yüzde 60’lara varan müşteri kaybı yaşadıklarını söylüyor

  

Borç borçla kapanıyor!.. Restorancılar Birliği Başkanı Arif Bayraktar, et fiyatlarına yapılan zamların ardından menülerde artışın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Hayat pahalılığı karşısında vatandaşın yaşam alışkanlıklarında kısıtlamaya gittiğini ifade eden Bayraktar, ayakta kalabilmek için borçlanmaların arttığına dikkat çekti.

 

Elif ŞEN ÇATAL

 

Restorancılar Birliği Başkanı Arif Bayraktar, 2024 yılının ilk asgari ücretinin belirlenmesinin akabinde piyasadaki zam hareketliliğine dikkat çekerek, restoran işletmecilerinin de menülerde fiyat artışına gitmek zorunda kalacağını açıkladı.

KKTC’de yaşanan ekonomik krize bir de üst üste gelen zamlar eklenince özellikle dar gelirli vatandaş kemerleri sıkmaya başladı. Yaşam standartlarında kısıtlamaya giden vatandaş için alkollü – alkolsüz bir restoranda eğlenmek ya da dışarıdan sipariş vererek yemek yemek lüks oldu. Yaşam alışkanlıkları değişen vatandaşın yanı sıra gıda fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle ayakta kalmakta zorlanan restorancılar ise hayat pahalılığının önüne bir an önce geçilmesi için hükümete çağrıda bulundu.

 

“Menülerde artış kaçınılmaz oldu”

 

KIBRIS’a sektörün durumu hakkında açıklamalarda bulunan Bayraktar, restorancıların sadece son aylarda değil, Covid-19 pandemisinin başından beri ekonomik zorluklarla boğuştuğunu hatırlattı.

Bayraktar, et, süt ve diğer gıda ürünlerine gelen zamların ardından restoran sahiplerinin de menülerinde yeniden düzenlemeye gidilmesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyerek, hükümetin bir an önce hayat pahalılığının önüne geçmesi için çağrıda bulundu.

 

“Günah keçisi seçildik ama…”

 

Restorancıların çok zor bir sürecin içerisine girdiğini dile getiren Bayraktar, 2024 yılının ilk asgari ücretinin belirlenmesiyle birlikte gelen zamların sektörü de olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Yılbaşından önce yapmış oldukları açıklamalara atıfta bulunan Bayraktar, “Etin kilosunun bin TL’ye ulaşacağını söylemiştik. Gelinen noktada et fiyatları ortada. İthal et konusu gündeme geldiğinde günah keçisi seçildik. Bizim talebimiz hayvancının da koruncağı bir formülle ithal etin ülkeye gelmesini sağlamaktı. İthal et ülkeye getirilebilseydi en azından piyasada bir rahatlama sağlanacaktı. Hayvancılar bizim önerilerimize çok sert tepkiler gösterdi. Fiyatlarda yapılan her artış bizlerin müşteri kaybetmesi anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

 

“Esas olan alım gücünü korumak”

 

Hükümetin bu konuda yeterli adım atmadığını savunan Bayraktar, bundan sonrası için harekete geçilmesi yönünde çağrıda bulundu. Hayat pahalılığının önüne geçilmediği sürece asgari ücretin yükseltilmesinin bir anlama ifade etmediğini kaydeden Bayraktar, esas olanın alım gücünü korumak olduğunun altını çizdi.

Restorancılar için daha zor günlerin kapıda olduğu öngörüsünde bulunan Bayraktar, döviz kurlarındaki yükseliş, gıda fiyatlarına yapılan zamlarla sektörün ayakta kalmakta zorlandığına dikkat çekti.

 

“Restorancı borcu borçla kapatıyor”

 

Mevcut yapı içerisinde ayakta durmakta zorlanan restoran sahiplerinin kredi çektiğini ancak bunu da ödemekte zorlandığı için kredi borcunu başka bir kredi çekerek ödediğini anlatan Bayraktar, bu durumun da çözüm olmadığını belirtti. Bayraktar; “Banka faizleri de yükseldi. Borcu borçla kapatmaya çalışarak ayakta durmaya çalışan sektör bir de faizlerin yüksekliği nedeniyle zor durumda kalıyor.” dedi.

 

“Müşteri kaybı yüzde 50-60 arasında”

 

Özellikle Lefkoşa bölgesinde yüzde 50 ila yüzde 60 arasında bir müşteri kaybı yaşandığı bilgisine veren Bayraktar, turistik bölgelerde yabancı nüfusun varlığının piyasayı bir nebze de olsa hareketlendirdiğini dile getirdi.

 

“Denetim mekanizması devreye girmeli”

 

Bayraktar, hükümet tarafından atılacak adımların önemine vurgu yaparak denetim mekanizmasının bir an önce devreye girmesi gerektiğini ifade etti. Öte yandan Bayraktar, ekstra uygulamalarla sektöre katkı sağlanmasının önemine işaret ederek KDV’nin sıfırlanması, bir takım teşviklerin verilmesi gibi adımların sektöre nefes aldırabileceğini savundu.

0
mutlu
Mutlu
4
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
Bayraktar: Yüzde 60 kayıp!

Yorumlar kapalı.