Yaşayana tehdit, ölüye saygısızlıkfeaturedKarpaz’daki Adaçay köyünde bulunan Osmanlı Mezarlığı ve Osmanlı Camisi yıllardır kaderine terk edilmiş durumda

MUHTAR İSYANLARDA… Adaçay Muhtarı Ferdi Yılmaz, ilgisizlik nedeniyle yıkılan Osmanlı Camisi’nin ayakta kalan kalıntılarının tehlike arz ettiğini, günden güne taşları ortadan kaybolan Osmanlı Mezarlığı’nın ise etrafının tellenerek bakımının yapılması gerektiğini belirtti. Yıllardır yetkililerden bu yöndeki taleplerine olumlu bir cevap alamadıklarını ifade eden Yılmaz, bu duruma isyan ediyor.

 

Ayşe BULUT

 

Karpaz bölgesinde yer alan Adaçay köyünde bulunan Osmanlı Camii ile Osmanlı Mezarlığı kaderine terk edilmiş durumda. Adaçay Muhtarı Ferdi Yılmaz, caminin ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle zaten yıkıldığını, ayakta kalan kalıntılarının ise birilerinin üzerine yıkılma riski taşıdığını belirterek yıkılması gerektiğini vurguladı. Muhtar Yılmaz, Osmanlı Mezarlığı’nın ise bir an önce etrafının tellenmesi gerektiğini ifade etti ve “mezar taşları günden güne ortadan kayboluyor, belli ki birileri alıyor. Öte yandan etrafı tellenmediği için çocuklar üzerlerinde oynuyor, çobanlar sürülerini mezarlıkta otlatıyor” diyerek, bu soruna da bir an önce çare bulunmasını istedi.

“Köyümüzdeki bu tarihi yerler ne yazık ki yok olup gidiyor ve biz bir türlü buraya sahip çıkamadık” diyen Yılmaz, yıllardır bu sorunları yetkililere anlatmasına rağmen olumlu bir dönüş alamadığını anlattı.

Caminin tamiri, mezarlığın korunması konusunu gerek kendisinin gerekse kendisinden önceki muhtarların defalarca dile getirmesine rağmen kimsenin ilgilenmediğini ifade eden muhtar Yılmaz, “sonuçta cami yıkıldı, mezarlık da peyder pey yok oluyor” diyerek duruma isyan etti.

Caminin ayakta kalan duvarlarından birinin yola doğru meyillendiğini ve her an birilerinin veya yoldan geçen bir aracın üzerine düşebileceğini kaydeden Yılmaz, “bu sorunları daha önce de KIBRIS gazetesinde dile getirmiştik ama ne yazık ki sonuç alamadık, inşallah bu sefer sesimizi duyarlar” diye konuştu.

 

0
mutlu
Mutlu
3
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
Yaşayana tehdit, ölüye saygısızlık

Yorumlar kapalı.