Top Birleşmiş Milletler’de!featured


Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Pile yolundaki çalışmaların durmasının nedeninin Birleşmiş Milletler’in tavrı olduğunu kaydetti

 

Ertuğruloğlu, Pile’deki yol yapım çalışmalarının yeniden başlaması sırasında Birleşmiş Milletler ile gerçekleştirdikleri mutabakattan bağımsız olarak BM’nin Rum tarafı ile ayrı bir mutabakata vardığının görüldüğünü belirterek, “Yol yapımına verilen aranın kalıcı veya geçici olup olmayacağı BM’nin bundan sonraki tutumuna bağlıdır.” dedi

 

 

Taha Can GÜRLEK

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Politis Gazetesi tarafından ortaya atılan iddiaları KIBRIS’a değerlendirdi.

Bakan Ertuğruloğlu, Pile’de yaşayan Kıbrıs Türklerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş ve köylerine dönüşlerinde yaşadıkları sorunları çözmek amacıyla tasarlanan Yiğitler-Pile yol projesinin uzun süredir gündemde olduğunu belirterek, 2023 yılı Ağustos ayında projenin hayata geçirilmesine karar verildiğini ifade etti.

Ertuğruloğlu, insanî bir proje olan Yiğitler-Pile yolunun Birleşmiş Milletler (BM) askerleri ve araçları tarafından engellenmeye çalışıldığını anımsattı, bu durumun kışkırtıcı olduğunu söyledi.

Diplomasi ve diyalog yoluyla sorunun çözülmesi için BM Barış Gücü ile anlaşma sağlandığını dile getiren Ertuğruloğlu, “Varılan mutabakat çerçevesinde, Yiğitler-Pile yolu güzergâhı Birleşmiş Milletlere bildirilmiş ve yolun yapımını için çalışmalar ekim ayında yeniden başlamıştır.” dedi.

 

“Hali araziler Rumlar tarafından parsellenmeye başlandı”

 

Bakan Ertuğruloğlu, ancak yol yapımı başladığında, yol güzergâhında bulunan tarım arazilerinin Kıbrıs Rumları tarafından parsellenmeye başlandığını gözlemlediklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Yolun yapımına başlandığı esnada, yolun geçeceği güzergah etrafında bulunan hali arazilerin Kıbrıs Rumları tarafından parsellenmeye başlandığı gözlemlenmiştir. Anılan hali araziler yıllardan bu yana tarım amaçlı olarak Pile’de ikamet eden Kıbrıs Türkleri tarafından kullanılmakta idi. Bu olay, Birleşmiş Milletlerin ülkemiz ile gerçekleştirdiği mutabakattan bağımsız olarak Rum tarafı ile ayrı bir mutabakata vardığını göstermiştir.”

 

“BM Barış Gücü yanıltıcı bir algı yarattı”

 

BM Barış Gücü yetkililerinin Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafı arasında Pile konusunda bir mutabakat olduğuna dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Bakan Ertuğruloğlu, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında varılan herhangi bir mutabakat söz konusu değildir. Pile konusunda KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında bir mutabakata varıldığı ve bunun Kıbrıs konusunda da bir anlaşmaya varılmasının önünü açacağı yönünde BM Barış Gücü tarafından yanıltıcı bir algı yaratılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

 

“Yol yapımına devam edilmesi BM’nin tutumuna bağlı”

 

Tahsin Ertuğruloğlu, bu yanlış algının BM Barış Gücü’nün süreci yanlış yönetmesinden kaynaklandığını ve yaşanan olayların yol yapımına ara verilmesini zorunlu kıldığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Yol yapımına verilen aranın kalıcı veya geçici olup olmayacağı Birleşmiş Milletler’in bundan sonraki tutumuna bağlıdır.”

 

“Kıbrıs Türk tarafı haklarını sonuna kadar savunacak!”

 

Bakan Ertuğruloğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Rum tarafının oldu-bittiler yaratmasına izin vermeyeceğini ve haklarını savunacağını vurgulayarak, “Kıbrıs Türk tarafının ara bölgedeki haklarından hiçbir surette vazgeçmeyeceğini ve haklarını sonuna kadar savunacağının altını çizmek istiyorum. Haklarımızın savunulması noktasında KKTC’nin gerek sivil, gerek askeri makamları, çalışmalarını tam bir iş birliği içinde aralıksız sürdürmektedir.” dedi.

 

Politis aranın kalıcılaştığını yazdı

 

Politis “Pile’de Çalışmalara Verilen Geçici Ara Kalıcı Oldu” başlığıyla manşete çektiği haberinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart’ın iki taraf ile vardığı karşılıklı anlayış mutabakatları çerçevesinde Pile’de başlayan çalışmalara 6 Kasım’da verilen aranın kalıcılaştığı ve BM’nin Stewart’ın imzasını taşıyan mutabakatların başarısızlığını üstlenmemek için konuyu açık tuttuğunu yazdı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
2
_a_rm_
Şaşırmış
Top Birleşmiş Milletler’de!

Yorumlar kapalı.