TC Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: Kıbrıs’ta ciddi bir yayılma tehdidiyle karşı karşıyayızfeatured


ÖZEL HABER

Taha Can GÜRLEK

 

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bölgedeki yayılma tehdidine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Fidan, İsrail’in devam eden soykırımı sürdüğü sürece bu riskin devam edeceğini belirtti. Özellikle Lübnan’ın gündeme gelmesinin önemine dikkat çeken Fidan, Lübnan’daki aktörlerin Kıbrıs’ı tehdit etmesinin bu riskin habercisi olduğunu söyledi.

Suriye’deki operasyonların devam ettiğini vurgulayan Fidan, şu anda düşük yoğunluklu çatışmaların başka aktörleri de içine çektiğini belirtti. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde Avrupalı aktörleri baştan beri uyardıklarını ifade eden Fidan, buranın operasyon merkezi haline geldiğini ve Gazze’ye yönelik operasyonlarda bazı ülkeler tarafından üs olarak kullanıldığını istihbarat raporlarında sürekli gördüklerini dile getirdi.

Bakan Fidan’ın açıklamaları şöyle:

“Burada büyük bir yayılma tehdidi, tehlikesiyle karşı karşıyayız. İsrail’in soykırımı devam ettiği sürece bu risk devam edecek. Şimdi de özellikle Lübnan’ın gündeme gelmesi. Lübnan’daki aktörlerin Kıbrıs’ı tehdit etmesi bunun habercisi. Suriye alanında devam eden operasyonlar var. Şu anda bunlar düşük yoğunluklu giden çatışmaların başka aktörleri de içine çekmesi söz konusu. Rum yönetiminde Avrupalı aktörleri baştan beri uyarıyoruz. Buranın operasyon merkezi haline dönmüş olması. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Gazze’ye yönelik operasyonlarda belli ülkeler tarafından üs olmasını istihbaratlarda sürekli görüyoruz. Bunu gündeme getirince birdenbire lojistik üs ilan ettiler. Oranın askeri üs olma özelliğini gizleyen faaliyet haline dönmesi olması. Ortadoğu’ya yönelik operasyonlar için kullanıyor olması Rum kesimi ve Yunanistan’a faydası olmaz. Ortadoğu’da devam eden savaşlara taraf olduğunuzda o ateş gelir sizi de bulur. Biz de aynı coğrafyadayız, gelir bizi de bulur.
Bölge aktörlerinin şunu görmesi lazım. Orada ciddi askerileşme var. Onun önüne geçilmesi lazım. Buraya yönelik bir şey gelmesin.”

0
mutlu
Mutlu
21
alk_
Alkış
5
_zg_n
Üzgün
3
_a_rm_
Şaşırmış
TC Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: Kıbrıs’ta ciddi bir yayılma tehdidiyle karşı karşıyayız

Yorumlar kapalı.