Sanayi Odası Başkanı Kamacıoğlu: Üretime sahip çıkalımfeatured


Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu ‘Yerli Ürünler Haftası’nda üretimin önemine dikkat çekti, devletin yerli üreticiye destek olması gerektiğini kaydetti.

Emine Gül ÖZER

Sanayi Odası Oda Başkanı Ali Kamacıoğlu Yerli Ürünler Haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu.

12-18 Aralık Yerel Ürünler Haftası kapsamında ziyaretler gerçekleştiriren Kamacıoğlu, yerli ürün haftasının tarihçesi hakkında bilgi verdi. Kamacıoğlu, “Yerli Ürün Haftası, 1923 yılında toplanan İzmir İktisat Kongresi’nde “bağımsızlık” için yerli üretimin teşvik edilmesi gerektiği gerçeğinden yola çıkarak kutlanmaya başlanmıştır.1977 yılında kurulan Kıbrıs Türk Sanayi Odası kuruluşundan bugüne çok yol almıştır” dedi.

“Düşe kalka” bugünlere gelindiğinin vurgusunu yapan Kamacıoğlu, “Günümüzde odamız bünyesinde 22 farklı sektör faaliyet göstermekte ve ülke ekonomisine önemli katma değer yaratmaktadır. Üyelerimiz ülkenin toplam istihdamın yüzde 15’ini oluşturmaktadır. Bu da 15 bin civarında çalışana denk gelmektedir. Bilinmesini isteriz ki, bu ülke insanı üretiyor. Hem de her şeye rağmen üretiyor. Kaliteli üretiyor, hesaplı üretiyor ve dünyada üretilen muadil birçok ürünle aynı kalitede üretiyor. Birçok alanda artık dünya ile rekabet edebilecek kaliteyi yakalamış durumdayız” şeklinde konuştu.

“Bu ülkenin geleceği için üretmek, yerli üretime sahip çıkmak, daha çok üretmek ve dünya pazarında yer bulmak temel hedefimiz” ifadelerini kullanan Kamacıoğlu, şöyle devam etti:

“ Bu hedefe giderken, üreticilerimiz yalnız bırakılmamalı ve desteklenmelidir. Biz mücadeleye ve üretmeye ısrarla devam edeceğiz. Kısa vadede KKTC ekonomisinin dış ticaret açığını azaltmak ve ihracatın ithalatı karşılama oranını yükseltmek ana hedefimiz olacaktır. Bu noktada kısa, orta ve uzun vadeli yeni sanayi politikalarına ihtiyaç vardır ve bu sorumluluk da devletimize aittir. Bu haftanın önemine atfen oda olarak, dünya markalarıyla rekabet edebilmemize devletimizin bir nebze katkı sağlamasını beklemekteyiz.”

“Tüketimin olmadığı bir yerde üretim de sürdürülebilir olamaz”

Yerli üretim haftası için yaptığı konuşma kapsamında, yerel üretimin önemine dikkat çeken Kamacıoğlu, “Yerli üretimin desteklenmesi kadar, yerli ürünlerin tüketiminin artırılması, yerli malı kullanımının bir yurtseverlik görevi olduğu bilincinin çocuklarımızdan başlayarak halkımızın tüm kesimlerinde yaygınlaştırılması adına yapılacak çalışmalar son derece önemlidir.Tüketimin olmadığı bir yerde üretim de sürdürülebilir olamaz ve üretmeyenlerin özgür ve güçlü bir geleceği de olamaz” ifadelerini kullandı.

“Yerli malların tüketimi için seferber olmak durumundayız”

Yerli üretimin desteklenmesi, ekonomiye sağladığı katkının önemine vurgu yapan Kamacıoğlu, “Ekonomisiyle güçlü, kendi ayakları üzerinde duran bir ülke yaratmak için bir yandan üretimi artırmak diğer yandan yerli malların tüketimi için seferber olmak durumundayız. Yerli üretimin önemi ve yerli malı tüketimi konusunda insanlarımızın bilinçlendirilmesi için yoğun çaba harcamalıyız. Ülkemizde yerli ürün tercihi, ekonomiye can suyu sağlayan yaşamsal bir tercihtir” diye konuştu.

“Kendi ürettiğimizi kullanmalı ve geliştirmeliyiz. Kaynaklarımızın yurt dışına çıkmasına engel olarak bu zorlu dönemlerde ekonomiye can suyu sağlamalıyız” ifadelerini kullanan Oda Başkanı Kamacıoğlu, “İhracatın, ithalatı karşılama oranının belki de en düşük seviyede olduğu dünya ülkelerinden biri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için yerli ürün kullanımı daha da yaşamsal bir noktadadır” dedi

“Üretimde yerellik, kalitede evrensellik ilkesi ile çalışıyoruz”

Sanayi Odası olarak üretimde yerellik, kalitede evrensellik ilkesi ile çalıştıklarını betimleyen Kamacıoğlu, şunları aktardı:

“Bizler Kıbrıs Türk Sanayi Odası olarak, yerli üretimin gelişmesi, tüm sektörlerde yerli üretim yapılabilmesinin önünün açılması, inovasyon çalışmaları ile yerel üretimde, evrensel kalite ve kriterlerin var olması adına elimizden gelen tüm çabayı ortaya koyuyoruz. Her gün üretimimizi artırmaya gayret gösteriyor, hem fiyatta hem de kalitede dünya ile rekabet edebilecek yerel ürünlerin üretimi için canla başla çalışıyoruz.”

“Hükümetinden, medyasına tüketimin artmasına katkı konmalı”

Yerel ürünlerdeki tüketimin arttırılması için, sadece sivil toplum örgütlerinin ortaya koyduğu çabanın hedeflenen noktaya ulaşmasının zor olduğunu belirten Kamacıoğlu, “Bu noktada gerek hükümetlerimize, gerekse medyamıza son derece önemli sorumluluklar düşüyor. Devletimiz yerel üretimin geliştirilmesi, artması, güçlenmesi ve rekabet edebilirliğinin artırılmasına yönelik gerekli desteği ortaya koyarken, medyamız da yerli ürün bilincinin artırılmasına yönelik gerekli desteği bizlere sağlamalıdır” diyerek destek talebini ortaya koydu. Sözlerine “Bu bir kesimin değil, tüm kesimlerin ortak çabası ile ulaşılabilecek bir hedeftir” şeklinde devam eden Kamacıoğlu, şunları söyledi: “Umuyoruz ki, yerli ürünler haftasının içinden geçtiğimiz bu günler, bu haftanın önemini gerçekten idrak etmemize de vesile olur.”

“Her fabrika bir kaledir”

Sanayi Odası olarak yerli üretimin tüm olumsuz koşullara rağmen hayat bulmasını sağlayacağını belirten Kamacıoğlu, Atatürk’ün sözünü anımsattı:

“Kıbrıs Türk Sanayi Odası olarak; Bu vesile ile bir kez daha, yerli ürünlerimizin hayat bulmasını sağlayan, tüm olumsuz koşullara rağmen üretimden kopmadan, Atatürk’ün “Her fabrika bir kaledir” veciz değişinde ifade ettiği gibi, ülkenin en değerli kalelerine sahip çıkan tüm üreticilerimizi yürekten kutluyor, yerli ürünler haftasını selamlıyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sanayi Odası Başkanı Kamacıoğlu: Üretime sahip çıkalım

Yorumlar kapalı.