Şahali: Muhtarlarımız toplum dinamiklerine uyum ve hakimiyet sağlayabiliyor mu?featuredCTP Milletvekili Erkut Şahali, 2024 yılı bütçe görüşmelerinde muhtarlar ve nüfus konularına odaklandı.
Şahali, muhtarların toplum dinamiklerine uyum sağlayıp sağlayamadığı konusunda soru işaretleri olduğunu belirtti.

Nüfus polemiği yaşandığını dile getiren Şahali, hükümetin nüfus verilerini kamuoyuyla paylaşmadığını vurguladı.

Muhtarların nüfusla ilgili bilgi verdiğinde bu bilginin doğru kabul edilmediğini ifade eden Şahali, devletin bu konuda adım atmamasını eleştirerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Doğru ve gerekli bir tasarı. 2024 yılı bütçe görüşmeleri kapsamında üzerinde ısrarla durulan konu fiili olarak ele alınıyor. Muhtarlarımız, değişen toplum dinamiklerine uyum sağlayarak mutlak hakimiyet sağlayabiliyor mu veya gereken ilgiyi görüyorlar mı? Soru işareti oluşturuyor. Bilgi ve tecrübelerine başvurulmuyor gibi görünüyor. Nüfus polemiği yaşandı. Üstel, kamuoyuna nüfusla ilgili bilgi veremeyeceğini belirtirken, Ersin Tatar’ın 400 bin civarında olduğunu iddia ediyor. Muhtarlar ise 1 milyon civarında olduğunu iddia ediyorlar. 240 muhtarın kendi bölgeleriyle ilgili bilgi verdiklerinde doğru kabul ediliyor. Devlet buna göre işlem yapmıyor. Tek başına düşen gelir konusu, kimin için hesaplanıyor? Bu kayıtlar İçişleri Bakanlığı’nda. Muhtarların devlet tarafından desteklenmesi, asgari ücretin %95’i oranındaki katkı elzemdir. CTP, bu konuda olumlu oy verecek. Belediyeler yasasından yapılan değişiklikle ile muhtarlar istişare makamı olarak da atanmışlardır. Her bölgenin kendi gerçeği vardır. Ulusal bir varlık kaybına daha değineceğim. 2020 yılının başına kadar muhtarlara binalar inşa edildi, %90’ı atıl durumdadır. İnsani koşullar sağlanamadığı için kullanılamıyorlar. Hafif çelik yapı olarak inşa edilen binalar atıl durumdadır. Eğer bu masraf yapıldıysa, bu binalar hızlıca kullanıma uygun hale getirilmelidir. Belde halkının hizmetinde olmaları için muhtarları mobil hale getirmekten kurtarılması gerekmektedir.”

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Şahali: Muhtarlarımız toplum dinamiklerine uyum ve hakimiyet sağlayabiliyor mu?

Yorumlar kapalı.