Ruhsar Vudalı: Haklarımız için savaş veriyoruzfeatured


Engel tanımıyor, çevresindekileri de bu yönde aşılamaya çalışıyor. Ruhsar Vudalı, engellilerin günlük yaşamda ve bürokratik alanda karşılaştığı sorunları KIBRIS aracılığıyla aktardı.

“Engelliler Dairesi kurulmalı”… Bürokratik alanda engelli bireylerin çok fazla sıkıntıya maruz kaldığını, bir işlem için 5-6 daireye gitmeleri gerektiğini ve rampasız yollarda sürekli bir refakatçiye ihtiyaç duyduklarını kaydeden Vudalı, bunun önüne geçmek için Engelliler Dairesi kurulmasını ve tüm bakanlık işlemlerinin orada gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

“Ruhlarınızın ayakları üzerinde durun!” Engelli bireylere de mesaj veren Vudalı, “Bir engellilik durumu olabilir. Önünüzde iki yol var. Ya kendini kapatacak, ya da kendi ayakları üzerinde değil, ruhunun ayakları üzerinde duracak. Ben ikinciyi seçtim, herkese de bunu öneriyorum… Dışarıda sosyalleşsinler, kendilerini geliştirecek, üretecek şeyler yapsınlar.”

Emine Gül ÖZER

10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda engelli vatandaşlara yönelik farkındalık oluşması amaçlanıyor. KIBRIS muhabiri ortopedik engellilerin sorunlarına ışık tutmak amacıyla bu alanda büyük bir mücadele veren Ruhsar Vudalı’ya mikrofon uzattı.

Ruhsar Vudalı’da 1967 Lefkoşa doğumlu.. Doğduğunda hiçbir, engel sorunu yoktu fakat 27 yaşındayken kas hastası olduğunu öğrenmesiyle hayatı değişti..  Kas distrofisi, Limp – Girdel 2B hastası olan Vudalı, engel tanımıyor çevresindeki engelli bireyleri de hep bu yönde aşılamaya çalışıyor. Daha verimli olabilmek için Engelli platformlarında 15 yıl çalışan Vudalı, bunun bir misyon olduğunu düşündüğü için şimdilerde çalışmalarını bireysel olarak sürdürüyor.

Ortopedik engellilerin, günlük hayatta ve bürokratik alanda çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldığını kaydeden Vudalı, bu sorunun bir an önce çözüme kavuşmasını istiyor. Vudalı, engelli bireylere “ruhlarınızın ayakları üzerinde durun” mesajı veriyor.

“10-16 Mayıs farkındalık haftasıdır”

Ortopedik engel denildiği zaman herkesin aklına yalnızca, tekerlekli sandalye geldiğini kaydeden Ruhsar Vudalı, engelli bireylerin yaşadığı günlük ve bürokratik engellerle ilgili konuştu. “Şuan da dünyada 10-16 Mayıs Engelliler Haftası deniyor ama bu bir farkındalık haftasıdır. Bir çok ülkede artık bu konuda hak arayışı yapılmıyor, sadece etkinlikler, eğitimler, seminerler düzenleniyor.” Diyen Vudalı, ancak kendi engel grubunda verdiği acı bir örnekle dikkat çekiyor. “Biz hala daha bir rampa yaptırmanın peşindeyiz, hala daha bir kaldırıma çıkabilmenin peşindeyiz” diyen Vudalı, devletin engellilere bir türlü vermediği haklar için savaş verdiklerini anlattı.

Bunun sonrasında da teşekkür ve ricacı olduklarını belirten Vudalı, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben bundan utanç duyuyorum. Ben haklarımı almak için ricacı olmamalıyım. Yapılması gereken için, benden teşekkür beklenmemeli. Çok sorun var. En basiti ben bedensel engelliyim, araç alacağım zaman tam teçhizatlı bir araç için 900 gün kadar savaş verdim. 3 yıllık ehliyet alabiliyorum, 6 ayrı daire geziyorum, 2 defa hastaneye gidiyorum. Bir çok yerde erişim için rampa yok, yanınızda refakatçi olması lazım. Bunları yapmak sizi yalnızca demolarize ediyor.. Ülkeye olan inancımızı yitiriyoruz. Lefkoşa ve Girne Belediyesi’yle çok koordineli çalıştığım için biliyorum, onlar bunu sağlamaya çalışıyorlar, düzeltmeye çalışıyorlar ama şehirleri dozerlerin önüne alamıyorsunuz. Çünkü öyle bir maddi durum yok ama sosyal devlet anlayışına uygun, aynı haklara sahip olarak engellilerin yaşaması için kolaylıkları belediyeler yapıyor.  Bürokratik yoldan bunlar bir türlü sağlanamıyor. Bir Engelliler Dairesi kurarak bunu çözüme kavuşturmak lazım.” şeklinde konuştu.

“Duygudaşlık çok önemli”

Engelli bireylerin en çok ihtiyacının duygudaşlık yapmak olduğuna dikkat çeken Vudalı, “Tekerlekli sandalyeye oturmakla, arkadan itmek aynı şey değil. Onun için 365 gün sizinleyiz sözleri doğru değil, değilsiniz. Özel günlerde herkes aynı mesajı kopyalayarak yayınlıyor.. Bunu siyasetçisi de yapıyor, özel şirketler de yapıyor, şu anda hükümet edenler de yapıyor. Bizim en büyük ihtiyacımız sorunlarımızı bu günlerde dile getirip, “çözüm bulacağız” demeleri değildir. ‘Yaşam evi’ 120 günde bitecek dediler, ben o günden beri bunu sayıyorum. Bizim ihtiyacımız, bize yalan söylenmemesi, kullanılmamamız..” dedi.

“Haklarımız, müjdeymiş gibi duyuruluyor”

Engelli bireyleri toplama kazandırmak için neler yapılabileceği hususunda konuşan Vudalı, bu konunun iki bacağı olduğunu kaydederek,  şunları aktardı:

“Bunun iki bacağı var bence. Birincisi iş, istihdam konusudur. 16 yıl sonra 3 Aralıkta yalnızca 50 tane engelliye devlette iş verildi. Ki bu bir yasal zorunluluktur. Her 25 kişide, 1 kişi engelli çalıştırma zorunluluğu var. 16 yıl sonra bizim zaten olan hakkımız müjdeymiş gibi duyuruldu. Buradaki ihtiyaç, iş bulamadığı için, bulamayacağına inandığı için ne yazık ki engelliler de eğitime yönelmiyor. Motive edemiyoruz, inandıramıyoruz. Çünkü hayat dışarıda devam ediyor. Evde yalnız olduğumuzda, siz en kötüsünüz. Ama dışarıdaki hayata çıkıp, bir şeyler görüp, o hayatın içinde yer aldığınızda hem ruhen, hem kalben, yayabileceğiniz sevgiyi yaydıkça da mutlu olabiliyorsunuz. Engelli boyutunda da bizim bu konuda hatalarımız olduğuna inanıyorum. Eğer biz dışarıdaki hayatta daha çok yer alırsak, göz önünde olursak, haklarımızı daha kolay elde edebiliriz diye düşünüyorum.”

“Ruhlarınızın ayakları üzerinde durun!”

Engelliler Haftası vasıtasıyla, engelli bireylere ve okurlara bir mesaj veren Ruhsar Vudalı, şu ifadeleri kullandı;

“Bir engellilik durumum olmuş olabilir. Benim önümde iki yol vardı. Ya kendimi kapatacak, hiç bir şey yapmayacaktım, ya da kendi ayaklarım üzerinde değil, ruhumun ayakları üzerinde duracaktım. Ben ikinciyi seçtim, herkese de bunu öneriyorum.. Ruhlarının ayakları üzerinde dursunlar. Dışarıda sosyalleşsinler, kendilerini geliştirecek, üretecek şeyler yapsınlar.”

0
mutlu
Mutlu
2
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ruhsar Vudalı: Haklarımız için savaş veriyoruz

Yorumlar kapalı.