Ürdün Kralı: Ürdün Kıbrıs sorunu hakkında daima güçlü bir pozisyon izledifeatured


Kral, Anastasiades ile Başkanlık Sarayında yaptığı baş başa görüşmesinin ardından Anastasiades tarafından verilen çalışma öğle yemeğine katıldı. Öğle yemeğine her iki ülkenin heyetleri de katıldı.

Ürdün heyetine, Ürdün Başbakanı, Dışişleri Bakanı ve diğer üst düzey hükümet yetkilileri katıldı. Kıbrıs heyetine ise, Enerji ve Savunma Bakanları, Hükümet Sözcüsü ve diğer yetkililer katıldılar.

Öğle yemeğinde söz alan ve Kıbrıs sorununa değinen Ürdün Kralı, “Biz, Kıbrıs konusunda tarihsel olarak güçlü bir pozisyon takip ediyoruz ve her zaman bizden güçlü bir pozisyon aldığımızı göreceksiniz” dedi.

Cumhurbaşkanı Anastasiades, konuk Krala ülkesinin Kıbrıs sorununda izlediği politikadan dolayı  teşekkürlerini iletti ve iki ülke arasında sağlanan güçlü tarihsel ilişkilere atıfta bulundu.

Ürdün Kralı ise, Kıbrıs ve Ürdün arasında yıllar boyunca sağlanan mükemmel ilişkiler için memnuniyetini ifade ederek ikili ilişkilerin son yıllarda ve özellikle son görüşmesinden sonra daha da güçlendiğini vurguladı.

Kral, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Ürdün’ün Kıbrıs’taki Büyükelçiliğinin varlığının ikili mükemmel ilişkileri ispat ettiğini söyledi.

Kıbrıs ve Ürdün hükümetleri arasındaki yakın işbirliğine işaret eden konuk Kral, Kıbrıs’ın Ürdün’ün güçlü ortağı olduğunu vurguladı

Kral II. Abdullah, Kıbrıs’ın bölgede oynadığı role işaret ederek, Kıbrıs’ın İsrail – Filistin sorunun çözümlenmesi konusunda “güçlü bir ses” olduğunu belirterek “ ülkenizin bu rolünü takdir ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Anastasiades ise, yaptığı konuşmada, Kral Abdullah’ın adaya yaptığı ziyareti ikili ilişkilerde kritik bir dönüm noktası ve işbirliğinin daha da derinleştirilmesi için güçlü bir ivme olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı Anastasiades,  devamla, son zamanlarda Kıbrıs’ta açılan Ürdün Büyükelçiliğinin ikili ilişkilerin daha da güçlenmesini olumlu etkileyeceğini vurguladı.

Göç krizine değinen Anastasiades, Ürdün’ün 1,3 milyondan fazla mülteciye barınak ve yeterli yaşam koşulları sağlamaya devam ettiğini ve bunun Ürdün halkı, ekonomisi ve güvenliği için ağır bir yük olduğunu belirtti.

Kıbrıs’ın Ürdün’ün dostu ve paydaşı olarak Ürdün’ü desteklemeye devam edeceğine işaret eden Nikos Anastasiades, hem siyasi, hem diplomatik hem de başka alanlarda destekleyeceğini açıkladı.

Kıbrıs sorununa da değinen Cumhurbaşkanı,  Kıbrıs sorununa BM Güvenlik Konseyi kararları ve Üst Düzey Antlaşmaları temelinde kalıcı ve yaşayabilir bir çözümün bulunmasına kadar çalışmaya kararlı ve niyetli olduğunu söyledi.

Orta Doğu Barış Sürecine de değinen Anastasiades, Ürdün’ün Filistin ihtilafına kalıcı, adil ve kapsamlı bir çözümün bulunmasının yorulmaz savunucusu olduğunu vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ürdün Kralı: Ürdün Kıbrıs sorunu hakkında daima güçlü bir pozisyon izledi

Yorumlar kapalı.