Politico: Almanya, çatışmaların ardından Gazze’nin kontrolünün BM’ye geçmesini önerdifeaturedABD merkezli yayın kuruluşu Politico, Almanya’nın, Gazze’de İsrail saldırılarının ardından Birleşmiş Milletlerin (BM) kentin kontrolünü alması gerektiğini önerdiğini yazdı.

Politico, Almanya’nın hazırladığı ve Gazze’nin geleceği konusunda senaryoların değerlendirildiği 2 sayfalık gayriresmi belgeyi ele geçirdi.

Belgede, “İsrail’in şu hedefini biz de paylaşıyoruz, Hamas İsrail’i ve vatandaşlarını terörize edecek bir pozisyona tekrar asla getirilmemeli.” ifadesine yer verildi.

İsrail’in Gazze’yi yeniden işgal etmesi, Filistin ya da Mısır’ın Gazze’nin kontrolünü alması gibi senaryoların ele alındığı belgede, Filistin ve Mısır’ın böyle bir sorumluluğu istemeyeceği, İsrail’in de Gazze’deki varlığının siyasi olarak istenmediği vurgulandı.

Belgede, BM’nin Gazze’nin kontrolünü ele almasının “BM çatısı altında Gazze’nin uluslararasılaştırılması” anlamına geleceği ifade edilerek, bu noktadan sonra “dikkatlice bir geçiş süreci” yaşanabileceği aktarıldı.

Filistinli diplomattan “bu öneri kabul edilemez” açıklaması

Filistin’in BM Misyon Temsilcisi Abdalrahim Alfarra, Politico’ya yaptığı açıklamada, BM’nin Gazze’nin kontrolünü ele almasının “kabul edilemez” olduğunu belirtti.

BM’nin görevinin sınırları korumak ve iki devletli çözüm için çalışmak olduğunu belirten Alfarra, bu belge konusunda Filistin yönetimi ile istişare yapılmadığını kaydetti.

Gazze’nin geleceği konusunda konuşulmadan önce şu andaki durumun konuşulması gerektiğini bildiren Alfarra, “Şu anda insanlarımızı nasıl korumamız gerektiği hakkında konuşmuyorlar.” eleştirisinde bulundu.

1
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Politico: Almanya, çatışmaların ardından Gazze’nin kontrolünün BM’ye geçmesini önerdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir