Petrolde dengelenme arayışıfeaturedPetrol, OPEC+ toplantısı sonrasında 2018’den bu yana en kötü düşüş sürecinde ilerlemeye devam ediyor.

Petrol Cuma günü yükseliş kaydetti ancak yatırımcıların OPEC+’nın daha derin arz kesintilerinin etkili olacağından şüphe duymasıyla 2018’den bu yana en uzun haftalık kayıp serisine doğru ilerlemeye devam etti.

Varil başına 75 doların üzerinde işlem gören küresel gösterge Brent hala yedinci haftalık düşüşe doğru ilerliyor. ABD ham petrolü son altı seansta yüzde 11 oranında geriledikten sonra varil başına 70 dolara yakındı.

Grubun daha derin kesintilere yönelik planlarının şüpheyle karşılanmasıyla ham petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ile müttefikleri arasında geçen hafta yapılan toplantıdan bu yana tüm seansları düşük kapattı. Bu düşüş, önde gelen üretici Suudi Arabistan’ın kısıtlamaların Mart ayı sonrasına kadar uzatılabileceğini söylemesi ve ardından Rusya, Cezayir ve Kuveyt’ten gelen benzer açıklamaların ardından geldi.

Talebin gidişatına ilişkin endişeler de var. Bloomberg araştırmasına göre Çin tüketiminin gelecek yıl günde 500 bin varil artması bekleniyor; bu rakam 2023’teki artışın üçte birinden daha az. Bu arada ABD’de pek çok ekonomist önümüzdeki yıldan itibaren bir durgunluk öngörüyor.

Mumbai’deki Kotak Securities Emtia Araştırma Başkanı Ravindra Rao, “Petrol talebi görünümü hala kasvetli. Çin’deki toparlanma ivme kazanamadı, Batı’daki fabrika faaliyetleri ise daralmaya devam ediyor” dedi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Petrolde dengelenme arayışı

Yorumlar kapalı.