Liman kaderine terk edildi  featured


Molozlar tarihi kalenin dibinde… Tarihi Antik Liman’ı gezip, Girne Kalesi’ne yürüyen turistleri burada moloz yığını karşılıyor! Tadilat nedeniyle ortaya çıkan molozlar, limanın arka girişindeki kale duvarının dibine dökülmüş. Molozların yarattığı çirkin görüntü ise utanç verici.

Cemre CEMALİ

Tadilat nedeniyle uzun süre kapalı kalan Girne Antik Limanı açıldı; ancak çalışmalar hala son bulmadı.

Haziran 2023’te tadilatının tamamlanıp açılacağı sözü verilen limanda yaşanılan elektrik sorunu ve sonrasında da zemin için kullanılan malzemede değişikliğe gidilmesi nedeniyle tadilat süresi uzamıştı; ancak ekimin sonuna gelinmesine rağmen tarihi Antik Liman hâlâ tam anlamıyla hizmete giremedi.

Turistlerin ziyaret ettiği tarihi limanda işçiler hâlâ çalışmaya devam ediyor. Limanın bazı noktalarında betonarme işleri yapılırken, özellikle limanın aydınlatılmasıyla ilgili elektrik işlerinin de tam anlamıyla tamamlanmadığı görülüyor.

Bazı binalardaki tadilatlar da henüz tamamlanabilmiş değil. İşçilerin çalışması için iskelelerin kurulu olduğu görülürken, iskelelerin etrafında herhangi bir güvenlik tedbirinin alınmadığı da dikkatlerden kaçmıyor.

Liman restorasyonu sırasında tarihi limandan geçen tren yoluna ait kalıntılara rastlanmış ve projede değişikliğe gidilerek buranın cam taşlarla örtülmesi kararlaştırılmıştı. Cam taşların da henüz döşenmediği görülüyor!

Esnaf halen kapalı

Öte yandan, kimi liman esnafının kendi iş yerindeki tadilatları devam ederken, tadilatını tamamlamış işletmelerin de hizmet vermek için kepenk kaldırmaması dikkat çekiyor.

İşletme sahipleri Turizm Bakanlığı ile vardıkları mutabakata uyulmadığı gerekçesiyle dükkanlarını açmama kararı almıştı.  Limanın eski halinde oturma grupları deniz kenarında bulunuyordu. Turizm Bakanlığı oturma gruplarını dükkanların önüne alıp, insanların deniz kenarından yürümeleri şeklinde bir proje hazırladı. Esnaf bu projeye onay vermediği için dükkanlarını tepki gösterip açmıyor.

Sorunlar tam olarak aşılamadan limanın ziyarete açılması burada dolaşan turistlerin tepkisine de neden oluyor.

 

İnşaat pislikleri kalenin yan tarafına atıldı

Diğer taraftan, limanın tadilatı sonrasında ortaya çıkan inşaat artıkları limanın arka taraftaki girişinde tarihi Girne Kalesi’nin duvar dibine atılmış.

Tarihi Liman ve Girne Kalesi’ni dolaşan turistler moloz manzarası eşliğinde turlarını yapıyor.

 

Tadilatı gerçekleştiren firmanın yanı sıra Girne Belediyesi ve Çevre Dairesi’nin tarihi liman ve kaleyi gezenler için çirkin bir görüntü oluşturan molozların toplanması konusunda neden adım atmadıkları ise bilinmiyor.

Molozların oluşturduğu çöplük görüntüsü turistlere karşı bizleri utandıran bir boyuta geldi.

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
4
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Liman kaderine terk edildi  

Yorumlar kapalı.