KTTO: Sıklıkla çıkarılan aflar, yasal düzene güveni sarsmış, yasalara uyanları cezalandırıcı sonuç doğurmuşturfeatured


KTTO, Muhaceret Affı ile ilgili Basın açıklaması yayımladı.

Açıklamada;

“Ülkemize çalışmak, eğitim almak veya ikamet amacıyla gelmiş ancak kaçak duruma düşmüş olan yabancıları affetmeyi amaçlayan yasal tasarısı, suç işlemeyi caydırıcı olmak yerine tam tersine teşvik edici bir düzenleme olmuştur.

KKTC’de, yıllardan beri, vergi veya prim ödemelerinden muhaceret uygulamalarına kadar pek çok konuda sıklıkla çıkarılan aflar, kanunlara saygıyı tehdit eden ciddi bir yanlış haline gelmiş bulunmaktadır. Bu son çalışma da, gerekli işlemleri zamanında yapmayan, harç ve vergilerden bu yolla kurtulmayı düşünenleri korumakta, yasal düzenlemelere uyanları cezalandırmış olmaktadır.

Yasa tasarısı, farklı konumda olan ve farklı şekillerde değerlendirilmesi gereken kişileri aynı kefeye koyarak haklı ile haksızı, suçlu ile suçsuzu birbirine karıştırmıştır. Bir yanda açıkça suç işleyenler, diğer yanda bürokratik hatalar nedeniyle kaçak durumuna düşmüş olanlar varken bunlar aynı kefeye konulmaktadır. Ülkemize eğitim amacıyla gelmiş ama okulla hiçbir ilişkisi kalmadığı halde yıllarca kayıtsız olarak çalışmış kişilerle KKTC’ye ikamet amacıyla gelmiş ve birikimlerini de adamıza taşımış kişilerin aynı kefeye konulması elbette doğru olmayacaktır. “Parayı ödeyen affı alsın” zihniyeti ile hazırlanmış olduğu izlenimi yaratan bu düzenleme kabul edilemez bir durumdadır.

Bütün bu teknik ayrıntılar bir yana, ülkemiz suç işlemeye eğilimli insanların sığınağı durumuna gelmek üzeredir ve bu tür aflar bu süreci hızlandıracaktır. Ülkemizdeki yaşam kalitesini yükseltebilmek için yaşam tarzımıza ayak uyduracak, yasa ve kurallarımıza saygı duyacak, aksi durumda bu adada yaşamasına olanak verilmeyeceğini bilecek insanlara ihtiyacımız vardır. Bu gibi af uygulamaları, bu mesajın algılanmasını önlemektedir. Ülkemizin suç cenneti olmadığı algısını güçlendirmek istiyorsak günübirlik ve popülist uygulamalardan uzak durmak zorundayız.

Bu aşamada, meclise sevk edilmiş bulunan Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın ayrıntılarını tartışmaktan daha çok, bu esaslı gerekçeleri dikkate almamız gerektiğini yetkililerimize ve kamuoyuna hatırlatırken ülkemize katkısı olduğu halde kaçak duruma düştüğüne inandığımız grupların durumunu tartışmaya hazır olduğumuzu da duyurmak isteriz.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

0
mutlu
Mutlu
4
alk_
Alkış
4
_zg_n
Üzgün
2
_a_rm_
Şaşırmış
KTTO: Sıklıkla çıkarılan aflar, yasal düzene güveni sarsmış, yasalara uyanları cezalandırıcı sonuç doğurmuştur

Yorumlar kapalı.