Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği: İlaç ve Eczacılık Dairesi’ne üvey evlat muamelesi yapılıyorfeatured


Haber:

Doğan SAMER

 

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı (KTEB) Umut Öksüz, “İlaç ve Eczacılık Dairesi’ne üvey evlat muamelesi yapılıyor” dedi.

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği saat 18:30’da merkez binasında basın toplantısı düzenledi.
Basın açıklaması yapan Öksüz, terfilerin, adımların doğru atılmadığını belirterek, dairenin kuruluş amacının ilaç, ilaç hammaddesi ve kullanım deneyimi olduğunu ifade etti.

Müdür pozisyonundaki niteliğin eczacılık fakültesi mezunu olması gerektiğini belirten Öksüz, hastane sorumlusunun başhekim, ilaç ve eczacılık dairesinin müdürünün ise eczacı olması gerektiğini vurguladı.
Öksüz, dairede 6 kişinin çalıştığını, 5’inin kadrosunun ilaç eczacılıkta 1’inin ise temel sağlık hizmetlerinde olduğunu belirtti.

Dairedeki ihaleyi tek bir eczacının yaptığını belirten Öksüz, eleman eksikliğini işaret ederek yıllarca 3’üncü derece münhalin açılmadığını ifade etti.

Birinci derece dışındaki eczacı kalfasının boş olduğunu, 2’inci derece müfettiş kadrolarının da boş olduğunu kaydeden Öksüz, imalat yardımcıları kadrolarının da boş olduğunu söyledi.

Daire müdürü ve iki şube amiri koltuklarının da boş olduğunu belirten Öksüz, ilaç ve eczacılık dairesinin içerisinin yıllarca boş bırakıldığını belirtti.

İdari Sağlık İşleri Komitesi’nde daireyle ilgili eczacı kelimesinin çıkarılmak ve değişiklik talep edildiğini dile getiren Öksüz, yapılacak değişikliğin yeniden çalışılması için ilgili bakanlığa sevk edildiğini duyurdu. Öksüz, tasarımın bugün yeniden görüşüleceğini aktardı.

Her türlü zorluğa rağmen görev başından ayrılmadıklarını belirten Öksüz, ülke sağlık sistemi ve vatandaşın ilaca erişimi için her masada yer aldıklarını söyledi.

364 eczanenin toplum sağlığına hizmetten vazgeçmediğini ifade eden Öksüz, “Bizlerin de insan olduğunu unutmayın, artık bir yere kadar” dedi…

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği: İlaç ve Eczacılık Dairesi’ne üvey evlat muamelesi yapılıyor

Yorumlar kapalı.