İsias ortak davamızfeatured


Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği öncülüğünde “Adalete Işık Tut” sloganı ve sanıkların olası kastla yargılanması talebiyle dün akşam Başkent Lefkoşa’da yürüyüş gerçekleştirildi, herkes aynı sloganı attı:

Yürüyüş Gazimağusa’dan başladı… Şampiyon Melekler takımı da dahil KKTC’den 35 kişiye mezar olan İsias Otel’in sahipleri, yöneticileri ve çalışanlarının sanık olarak yargılandığı İsias davasının 26 Nisan’da yapılacak ikinci duruşması öncesinde gerçekleştirilen dünkü yürüyüş, Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği üyeleri tarafından sabah saatlerinde Gazimağusa’dan başladı. Gazimağusa’dan Lefkoşa’ya yürüyen dernek üyeleri akşam saatlerinde Lefkoşa’ya ulaştı.

 

“İsias ortak davamız” pankartı… Lefkoşa Otobüs Terminal alanında toplanan yüzlerce kişi sloganlar ve “İsias ortak davamız” pankartları ve meşaleler yakarak TC Lefkoşa Büyükelçiliği önüne doğru yürüyüşe geçti. Melekler Takımı’nın aileleri, yürüyüş öncesinde meşalelerini yakarak ‘ADALET’ yazısı oluşturdu.

 

“Meleklere sözümüz var”… Yürüyüşün sonunda konuşan Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya, suçların sabit olduğunu ve suçluların da belli olduğunu dile getirerek “Verilen ara kararlarla bizlerin bu yoldan döneceğini düşünenlere cevabımız nettir. Bu cevabımız ölene kadar devam edecektir. Çünkü meleklerimize sözümüz var.” vurgusunu yaptı.

Müslüm BAYUK

 

Türkiye’de 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sırasında Adıyaman’da yıkılan ve Gazimağusa Türk Maarif Koleji kız ve erkek voleybol takımlarının sporcuları, öğretmenleri ve velilerinden oluşan 35 kişilik KKTC kafilesinin hayatını kaybettiği İsias Otel yönetici ve çalışanlarının sanık olarak yargılandığı davanın 26 Nisan’da yapılacak ikinci duruşması öncesinde, Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği öncülüğünde dün ‘Adalet Yürüyüşü’ gerçekleştirildi.

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği öncülüğünde gerçekleştirilen ve dün akşam Başkent Lefkoşa’da yapılan yürüyüş, dernek üyeleri tarafından dün sabah saatlerinde Gazimağusa’dan başlatıldı. Gazimağusa’dan Lefkoşa’ya yürüyen dernek üyeleri akşam saatlerinde Lefkoşa’ya ulaştı ve Lefkoşa Otobüs Terminali alanında kendilerini bekleyen yüzlerce kişiyle buluştu.

Herkes yürüyüşe katıldı

 

Sabahın erken saatlerinde Gazimağusa’dan ellerinde meşalelerle yola çıkan “Şampiyon Melekler”in ailelerinin Lefkoşa Otobüs Terminali alanına ulaşmasının ardından, burada toplanan siyasi parti, sendika, sivil toplum örgütü temsilci ve üyeleri ile yüzlerce vatandaşın da katımıyla yürüyüş saat 19.00’da başladı.

26 Nisan’da Adıyaman’da devam edecek olan İsias Otel davası öncesinde yapılan yürüyüşte meşaleler eşliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçiliği önüne yüründü.

Bazı katılımcılar ve aileler yürüyüş başlamadan önce, toplanma yeri olan terminalde ellerinde meşalelerle durarak “adalet” yazısı oluşturdu.

Yürüyüşe katılanlar, ellerinde “İsisas Ortak Davamızdır”, “Adalet İçin Yürüyoruz” yazılı pankartlar taşıdı.

“Adıyaman’da olacağız”

 

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya, yürüyüşün sonunda Şehitler Anıtı’nın önünde bir konuşma gerçekleştirdi.

‘Adalete Işık Tut!’ yürüyüşündeki konuşmasında “TC adaletinden tek beklentimiz adaletin tecelli etmesidir.” diyen Şampiyon Melekler Derneği Başkanı Ruşen Karakaya, “İlk günden beri kapanmayacak yaralarımızı bir kenara koyarak bizlere bunları yaşatanların hak ettiklerini bulmaları için adalet diye bağırdık.” dedi.

Suçların sabit olduğunu ve suçluların da belli olduğunu dile getiren Karakaya, “Verilen ara kararlarla bizlerin bu yoldan döneceğini düşünenlere cevabımız nettir. Bu cevabımız ölene kadar devam edecektir. Çünkü meleklerimize sözümüz var.” vurgusunu yaptı.

“Canlarımızı geleceğimizi bıraktığımız Adıyaman’da olacağız.” diyen Ruşen Karakaya konuşmalarına şu şekilde devam etti:

“Çok sevgili çocuklarımıza, öğretmenlerimize, velilerimize, rehberlerimize mezar olan Adıyaman’da bir kez daha beraber olup adaleti arayacağız.”

Dava adil sonuçlanıncaya kadar ‘katillerin’ peşinde olacaklarını vurgulayan Karakaya, ‘Bu toplumsal davada yanımızda olan siz dava arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
İsias ortak davamız

Yorumlar kapalı.