Güzelyurt çamura bulandı!featured


Şiddetli yağış nedeniyle Güney Kıbrıs’tan taşıp gelen su Bostancı ve Güzelyurt’ta sıkıntılara neden oldu.

Zarar ziyan oluştu… Güney’den gelen şiddetli yağış Bostancı Deresi’ni taşırdı, çamurlu sular Bostancı ve Güzelyurt’ta hasara neden oldu. Camlıca Sokak’taki köprü, dere suyunun taşması sonucu zarar gördü. Bazı sokaklar göle dönerken, seralarda ise maddi zararlar meydana geldi.

Dere baraja akıtılmalı… Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakçıoğlu, “Güney’deki yağışın şiddeti nedeniyle zarar oluştu. Sorunların ortadan kaldırılabilmesi için Bostancı deresinin, Güzelyurt barajına akıtılması gerekir.. Bununla ilgili uzun vadeli yapılacak olan proje üzerinde duracağız” dedi.

Ezgi ÇELİK

Meteoroloji Dairesi’ önceki gün sağanak yağış konusunda vatandaşı uyardı. Beklenen yağış ise önceki  gece etkisini sert şekilde gösterdi. Güney’den gelen Bostancı Deresi, Güzelyurt’un bazı bölgelerini çamurlu suların altında bıraktı.

KIBRIS ekibi derenin taşmasından dolayı zarar gören noktaları yerinde gözlemledi. Sel suları, Bostancı Deresi’nin geçtiği Camlıca Sokak üzerinde bulunan ve gerekli yükseklikte yapılmayan köprüyü aştı. Evlerde su taşkınları yaşanmadı ancak bazı bahçeler zarar gördü. Suyun etkili akışı köprü yolda bulunan kaldırımında bir kısmını çökertti. Hasene Ilgaz Sokak çamurlu sel sularına teslim oldu. Vatandaşlar ve yolu kullanan araçlar zor anlar yaşadı.

Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakçıoğlu, “Güney’deki yağışın şiddeti nedeniyle zarar oluştu. Sorunların ortadan kaldırılabilmesi için Bostancı deresinin, Güzelyurt barajına akıtılması gerekir.. Bununla ilgili uzun vadeli yapılacak olan proje üzerinde duracağız” dedi

Zafer Andaç: 60 bin TL’lik zararım var

Seracılık ile uğraşan Andaç ailesi, doğa olayı nedeniyle mağdur oldu.

“Bize zarar veren su Güney’den geliyor. Yağışlar daha uzun sürseydi Güzelyurt sular altında kalırdı.” diyen Zafer Andaç, su baskınlarından dolayı belli yıllarda zarara uğradıklarını söyledi. Zafer Andaç, akıp giden suyunda değerlendirilmesi ve gölün baraja bağlanması için yetkililere çağrı yaptı. Andaç, serada 60 bin TL zarara uğradığını, domateslerinin suların içinde çürüdüğünü dile getirdi.

Galip Andaç: Dere baraja bağlanmalı

Galip Andaç ise yağışın saat 2.30 sıralarında şiddetini artırdığını ve sabaha kadar uyuyamadığını anlattı.

Yaklaşık 7 dönüm arazinin zarara uğradığını ifade eden  Galip Andaç, “Önlem alınmadıkça biz hep bu tedirginliği yaşayacağız. Dereyi baraja taşımalarını istiyoruz. Hem bize zarar vermez, hem su vatana millete fayda sağlar.” dedi.

Orakçıoğlu: Köprü gözden geçirilecek

Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakçıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Camlıca Sokak üzerinde bulunan köprüye dikkati çekti. Orakçıoğlu, köprünün geçmişte ara yoldan insanların evlerine ulaşımını kolaylaştırmak için yapıldığını ancak yanlış projelendirilmiş bir yol olduğunu belirtti. Orakçıoğlu, söz konusu köprünün önümüzdeki günlerde yeniden gözden geçirileceğini dile getirdi.

“Proje masada, çaba göstereceğiz”

Sel taşkınlarının Güzelyurt bölgesinde yaşanan yağışlardan dolayı meydana gelmediğine işaret eden Orakçıoğlu, “Güney’deki yağışın şiddeti nedeniyle zarar oluştu. Sorunların ortadan kaldırılabilmesi için Bostancı deresinin, Güzelyurt barajına akıtılması gerekir.. Bununla ilgili uzun vadeli yapılacak olan proje üzerinde duracağız. Daha önceden söz konusu proje üzerinde çalışılmış ancak yeterli kaynak ayrılamamış. Proje için masada diyebiliriz. Daha önce Tarım Bakanlığı bir çalışma yapmıştı, hayata geçmesi içinde çalışacağız. Önümüzdeki dönemde inşallah olacak.  Konuyla ilgili çaba göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

“Narenciyenin toplanamama riski doğdu”

Güzelyurt’un tarım bölgesi olduğuna dikkati çeken Orakçıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yağışlarla bayram etmeliyiz. Bazen maalesef bu tür projelerin hayat bulamaması vatandaşımızı sıkıntıya sokabiliyor. Bölge suya ihtiyaç olan bir bölge. Fakat bazı yapmamız gereken ev ödevlerimiz var. Onları yapıp bu yağışlardan maksimum fayda almamız gerekir. Ciddi bir zarar olmadı çok şükür. Narenciyenin kesim dönemi. Narenciyenin bir an önce hasat bulması gerekir. Bu yağışlarda su giren arazilerde narenciyenin toplanamama riski doğdu. Bununla ilgili Tarım Dairesi çalışma yapacaktır.”

“Muvafakat (onay) veremeyeceklerini söylediler”

Andaç ailesinin şikayetlerine de kulak verdiklerini kaydeden Orakçıoğlu, “Bahçenin bulunduğu yer özel mülktür. Dere gerisinde yer alıyor. Kendileri ile dere açılmasını istediğimizde böyle bir muvafakat (onay) veremeyeceklerini söylediler. Buradan gelen su bizim bahçemizi de sular şikayetçi değiliz dediler.” ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLAR: Özmen YILANCILAR

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
2
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Güzelyurt çamura bulandı!

Yorumlar kapalı.