Esnafta son gün umudu…featured


Bu yıl Babalar Günü, Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk gelince iki özel gün için çarşıda hareketlilik beklentisi var. Ancak esnaf vatandaşın alış verişi son güne sakladığını söylüyor…

Özel indirimler başladı… Hem bayramlık hem Babalar Günü için hediye bakmalık ürünler mağazalarda yerlerini aldı, esnaf bu özel günler için çeşitli indirimler de yaptı. Ancak henüz çarşıda aşırı bir yoğunluk yaşanmıyor. Esnaf umudunu son günlere bağladı.

Emine Gül ÖZER

Her yıl haziran ayının üçüncü pazarı kutlanan Babalar Günü, bu yıl 16 Haziran’a denk gelirken, Kurban Bayramı da aynı gün başlıyor.

Hem bayramlık, hem hediye bakmalık ürünler mağazaların reyonlarında yerlerini alsa da, aşırı sıcak havalar alışverişi de etkiliyor.

KIBRIS muhabiri Lefkoşa’daki Taşkınköy esnafının nabzını tuttu, çarşı pazardaki hareketlilik durumunu sordu.

Babalar Günü’ne özel indirimlerin de yapıldığı mağazalarda henüz beklenen hareketlilik yok. Ancak son hafta müşterilerin alış verişe çıkması bekleniyor.

Esnaf ne dedi?

Mustafa Demir (Pera Pırlanta Kuyumculuk):

“Genel olarak Babalar Günü ya da bir bayram hazırlığı yok. Biz de çeşitli kampanyalar yaparak müşteri çekmeye çalışıyoruz. Babalar Günü, bayram, düğün sezonu indirimleri gibi. Yüzde 30’dan yüzde 40’a varan indirimler yaptık. Babalar Günü’ne özel saat modelleri, erkek bileklikleri mevcut elimizde ve mümkün olduğunda indirim yaparak müşteriyi memnun etmeye çalışıyoruz. Şu an erkek saatlerinde yüzde 40’tan yüzde 50’ye varan indirimler mevcut. Alım gücü düşse de, böyle kampanyalarla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Eski doluluk olmasa da, ay başları ya da özel günlerde bir hareketlilik kazanıyor. Şu an çok yoğun değil ama önümüzdeki hafta daha da yoğun geçeceğini düşünüyorum.”

Emir Selçuk (Kılıf  – Kılıf ):

“Belki sıcaklardan, belki insanların iş temposundan bilemiyorum ama şu an çarşı pazar çok durgun. Bayrama sayılı günler kaldıkça, Babalar Günü yaklaştıkça bir hareketlilik kazanır diye umuyoruz. Heyecanla bekliyoruz.”

Simge Kütük (Mıxy Accessories):

“Şu anda havalar inanılmaz sıcak. Gündüzleri caddede insan göremiyoruz. Akşamüstü gelen olursa, oluyor. Biz de çıkamıyoruz dışarıya. Şu an aşırı bir yoğunluk yaşanmıyor çarşıda, önümüzdeki hafta da daha da yoğunlaşacağını düşünüyorum umarım öyle olur.”

Berkman Ayalılar (Terri Berri Butik):

“Hareketlilik yavaş yavaş başladı. Biz Terri Berri ailesi olarak hem bayan hem erkek üzerine satışlar yapıyoruz. Bizim mağazada bayanlar, eşlerine, babalarına çok güzel Babalar Günü hediyesi alabilir. Bayram için de kadınlara özel çok güzel ürünlerimiz mevcut. Babalar Günü’ne özel erkek bölümümüzde yüzde 15 de indirim yapıyoruz. Her tarzda ürün bulabilirler. Çarşıda şu an için henüz tam bir hareketlilik yok, önümüzdeki haftayı bekliyoruz. Bayramlarda daha çok son günler hareketleniyor. Umarız bu bayram da öyle olur.”

Mustafa Bozdemir (DK Collection):

“Yaklaşık 10 gündür çarşıda hareketlilik var. Bizim kitlemiz genç babalara yönelik. Bu yönde hareketliliği kendi mağazam adına söyleyecek olursam var. Bir elemanım var, o yetişemediği için içeri gelmek durumunda kaldım. Babalar Günü’ne, genç babalara yönelik 4 al 3 öde indirimlerimiz var. Genellikle baba adaylarına, babalara polo yaka tişörtler hediye ediliyor, baya da sevildi ürünler. Güzel bir satış oldu.”

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Esnafta son gün umudu…

Yorumlar kapalı.