Domuz kalbi nakledilen hastanın vücudu altı hafta sonra organı reddetti!featured


Genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen Amerikalı hasta, organ reddi belirtilerinin görülmesinin ardından yaşamını yitirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen ikinci hasta olan Lawrence Faucette, yeni kalbiyle ancak altı hafta yaşayabildi.

Fakültenin kalp ksenotransplantasyon programı klinik direktörü  Dr. Bartley Griffith, “Faucette’in son dileği, insan organı bulunamadığında başkalarına yeni bir kalp şansı garanti edilebilmek için deneyimlerimizden öğrendiklerimizi en iyi şekilde kullanmamızdı.” dedi.

Dr. Muhammed Muhiddin ile birlikte cerrahi prosedürü yöneten Griffith hastanın etrafında toplanan doktor ve hemşire ekibine iyi dileklerini ilettiğini de sözlerine ekledi. ve  “Onu çok özleyeceğiz.” diye konuştu.

Kalp rahatsızlığından dolayı ölmek üzere olan 58 yaşındaki Faucette’a kalp nakil ameliyatı 20 Eylül’de yapılmıştı.

 

Durumu giderek iyileşiyordu

Ameliyatın yapıldığı Baltimore Hastanesi’nde kaldığı sürece Faucette’in aile üyeleriyle vakit geçirdiği, eşiyle kağıt oynadığı ve iyileşme sürecinde önemli ilerleme kaydettiği belirtildi.

Tıp fakültesi tarafından yaklaşık iki hafta önce yayınlanan bir videoda ise, hastanın bir fizyoterapistin yardımıyla yavaşça bir egzersiz bisikletinin pedallarını çevirdiğini görüldü.

20 Ekim itibarıyla Faucette’in kalp fonksiyonlarına yardımcı olmak için herhangi bir dış desteğe ihtiyacı kalmadığı ve doktorların başlangıçta kalbini desteklemek için ihtiyaç duyduğu ilaçları kestikleri aktarıldı.

Ancak tıp fakültesince yayınlanan bilgilendirme bülteninde Faucette’in kalbinin geçtiğimiz günlerde organ reddinin ilk belirtilerini göstermeye başladığı bildirildi.

Hastanın bağışıklık sistemi nakledilen organ ya da dokuya saldırdığında gerçekleşen organ reddi, insan organlarıyla yapılan geleneksel nakiller de dahil olmak üzere nakil hastaları için en büyük zorluk olarak biliniyor.

 

Ksenotransplantasyonun riskleri

Ksenotransplantasyon olarak adlandırılan ve bir hayvandan alınan organ veya dokuların insana nakledilmesi, bilinmeyen bir patojenin hayvandan insana geçme olasılığı da dahil olmak üzere birçok risk taşıyor.

Prosedürün, organın derhal reddedilmesi ve hastanın ölümüne neden olabilecek bir bağışıklık tepkisini tetikleme olasılığı da daha yüksek.

Yine de bu deneysel prosedür binlerce kişinin hayatını kurtarma potansiyeline sahip olarak görülüyor. Şu anda ABD’de organ nakli bekleyen yaklaşık 110 bin kişi bulunuyor ve her yıl 6 binden fazlası organ nakli yapılamadan hayatını kaybediyor.

Aynı hastanede ilk kez domuzdan insana kalp nakli yapılan David Bennett iki ay yaşamıştı. Doktorlar nakledilen kalpte bir hayvan virüsü bulmuş, ancak ölümde herhangi bir rolü olup olmadığının bilinmediğini açıklamıştı.

1
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
3
_a_rm_
Şaşırmış
Domuz kalbi nakledilen hastanın vücudu altı hafta sonra organı reddetti!

Yorumlar kapalı.