Çarşıda Anneler Günü heyecanıfeatured


Bu yıl 12 Mayıs Pazar gününe denk gelen Anneler Günü için geri sayım sürerken, çarşı-pazarda yaşanan hareketlilik esnafın yüzünü güldürdü

 

Özel günler, esnafa yarıyor… Yüksek enflasyon, düşük alım gücü sebebiyle durağan bir dönemden geçen esnaf, özel günlerde yaşanan yoğunlukla ayakta duruyor. KIBRIS’a konuşan esnaf, “Anneler Günü, yılbaşı, bayram gibi etkinliklerde insanlar hediye bahanesiyle hem geziyor, hem alışveriş yapıyor. Bu da bizlere yarıyor.” diyerek memnuniyetini dile getiriyor.

Esnaftan ‘Anneler Günü’ indirimi… Esnaf Anneler Günü’ne özel ürünlerini hazırladı, daha çok satış yapmak için özel indirimler de hazırladı. Kimi giyim mağazalarında 5 bin TL alışveriş üzerine 500 TL’lik indirim uygulanırken, ayakkabıda yüzde 15-30 arası indirimler yapılıyor. Kuyumcular pırlanta ürünlerde yüzde 50, altında ise yüzde 30-40 arası indirim uygularken, ev tekstili ürünlerde ise yüzde 15’ten başlayan indirimler var.

Emine Gül ÖZER

Bu yıl 12 Mayıs Pazar gününe denk gelen Anneler Günü, çarşı-pazara hareketlilik getirdi. Yüksek enflasyon, düşük alım gücü sebebiyle durağan bir dönemden geçen esnaf, çoğu zaman özel günlerdeki yoğunlukla ayakta duruyor.
Annesine en güzel hediyeyi bulabilmek için, giyim mağazasından kuyumcusuna, çiçekçisinden ayakkabıcısına kadar mağaza mağaza dolaşan vatandaşları hediyelik eşya telaşı sararken, çarşıda yaşanan hareketlilik esnafın da yüzünü gülümsetiyor.
Bu durumdan en çok giyim mağazaları, ev tekstili ve ev dekorasyonu satışı yapan işletmeler kazançlı çıkıyor.
Hem annelerin gönlünü hoş etmek hem de annesine hediye alacak kişilerin ceplerini düşünmek için esnaf da çok güzel indirimler yapıyor.
KIBRIS muhabiri Taşkınköy’deki alış veriş merkezindeki mağazaları gezdi, esnafa mikrofon uzattı. Esnaf Anneler Günü’ne yönelik çarşıda yaşanan alışveriş telaşından dolayı bir hayli mutlu.

Esnaf ne dedi?

Hasan Karakaş:
“Anneler Günü yaklaştıkça biz de çarşı esnafı olarak o hareketliliği hissediyoruz. Birkaç güne daha da hareketleneceğini düşünüyorum. Daha da güzel olacak. Bu Anneler Günü, yılbaşı günü, bayram öncesi gibi etkinliklerde insanlar hediye bahanesiyle hem gezmeler yapıyor hem alışveriş yapıyor. Bu da bize sirayet ediyor, olumlu yönde iyiye gidiyoruz. Güzel diyebilirim şu an için, hareketlilik var.”

Sabiha Altunöz:
“Çarşı-pazarda hareketlilik çok güzel. Biz mağaza olarak biraz daha annelerin ilgi alanlarına hitap ediyoruz. Daha önceden de gelecek ürünleri temin ettiğimiz için, çok iyi her şey. Bizim sektör için, bu durum esnafın yüzünü bayağı güldürüyor. Anneler Günü’ne özel bu hafta birçok üründe indirimimiz var. Kadehlerimiz, dörtlü şans bardaklarımızda, havlu ve mumlarımızda da müşterilerimize güzel indirimlerimiz mevcut.”

Mehtap Kafalı:
“Şu an da az az da olsa hareketlenme başladı. Her zaman umduğumuzdan çok daha iyi demiyorum ama her Anneler Günü’nde biz esnaf olarak yüzümüz gülüyor. Şu an hareketlilik var, bu durumdan çok memnunuz. Gelen müşteriler annelerine en çok genç ise spor tarzı, yaşlı kesimse dekoltesiz, orta kollu bluzlar almak istiyor. Derya Butik olarak her zaman için genç, yaşlı demeden biz de müşterilerimize o seçenekleri sunuyoruz.”

Ayşegül Yıldırım:
“Öncelikle tüm annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyorum. Önceki günlere göre, çarşı çok hareketli daha da hareketlenmesini bekliyoruz. Metropol yolunda Batik Mağazasındayız.. Biz de Anneler Günü’ne özel kampanyalar düzenledik. 5 bin TL üzerine 500, 7 bin TL üzerine 700 TL’lik indirim uyguluyoruz. Annesine hediye alacak olan tüm müşterilerimizi bekliyoruz.”

Özhan Güzeloğlu:
“Çarşı-pazarın vaziyetini görmek için, etrafa bakmak yeterli, iyi bir şekilde görülür. Pazara daha çok var, herkes için annesi canı. Herkes aynı gün alışverişe çıkmayacak illaki, bir kaç güne hatta son güne daha da hareketlilik yansır. Önemli olan burada çam sakızı çoban armağanıdır. İllaki benden birisi çanta alacak, ayakkabı alacak ve annesini mutlu edecek değil, bütçe meselesi bu. Hediyeden daha önemlisi onların yanında olmaktır. Sadece bir gün değil, her gün annelerimizle güzel hoş, değerli zaman geçirmemiz önemli. Hayat hızlı geçiyor, ölmeden annelerimizin kıymetini, değerini bilelim. Anneler için en güzel armağan, evlat sevgisidir. Şimdiden tüm annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyorum.”

Mustafa Demir:
“Esnafın yüzü uzun zamandır, sadece özel günleri görünce gülüyor diyebiliriz. Son zamanlarda, özellikle Anneler Günü’nün yaklaşmasıyla biraz hareketlilik yaşanıyor. Özellikle giyim mağazaları, burada daha şanslı.. Kuyumcular bu konuda eski rağbeti görmüyor. Sadece bakalım, fiyat alalım diyorlar. Bizde kampanyalar ve indirimlerle bir döngü sağlamaya çalışıyoruz. Şu an da Anneler Günü’ne özel pırlantada yüzde 50, altında da yüzde 30-40’a yakın indirimlerimiz mevcut. Aynı şekilde saatlerimizde de indirim mevcut. Pera Kuyumculuk olarak çeşitli indirimlerimiz mevcut.”

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çarşıda Anneler Günü heyecanı

Yorumlar kapalı.