Boeing suçlamaları kabul edecek!featured


ABD Adalet Bakanlığı, 346 kişinin ölümüyle sonuçlanan Boeing’e ait iki uçağının karıştığı kazaların davasında anlaşmaya vardı. ABD’li uçak üreticisi Boeing, suçlamaları kabul edecek ve 243,6 milyon dolar ceza ödeyecek. Ancak kurbanların yakınları anlaşmaya tepkili.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan, Boeing’e ait 2 uçak kazasına yönelik karar çıktı.

346 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki “737 Max” tipi uçağın Mart 2019 Etiyopya ve Ekim 2018 Endonezya kazaları hakkındaki davada Boeing ile anlaşmaya varıldı.

Varılan anlaşmaya göre, Amerikan uçak üreticisi Boeing, suçlamaları kabul edecek. Bağımsız denetimciler 3 yıl boyunca Boeing’in güvenlik ve kalite prosedürlerini inceleyecek.

Şirket, 243,6 milyon dolar para cezası ödeyecek. Ayrıca, uyum ve güvenlik programları için de en az 455 milyon dolar bütçe ayıracak.

Anlaşmanın kabul edilmesi, Boeing’in cezai bir yargılamadan kurtulmasını sağlayacak. Federal bir yargıcın onayını gerektiren savunma, uçak üreticisini hüküm giymiş bir suçlu olarak damgalayacak.

Yaşanan iki kazada hayatını kaybedenlerin aileleri ise anlaşmanın reddi için başvuracaklarını açıkladı. Boeing yetkililerinin de ceza alması gerektiğini vurguladı.

5 ay arayla yaşanan bu iki kazada da uçaklardaki yükseliş açısını ayarlayan sensörler arasındaki veri uyuşmazlığının yol açtığı tespit edilmişti.

Boeing ayrıca, 2021’de ABD Adalet Bakanlığı ile benzer bir anlaşma yapmıştı. Şirket, Federal Havacılık İdaresi görevlileri tarafından denetlenmeyi, 2,5 milyar dolar tazminat ve para cezası ödemeyi kabul etmişti.

 

Boeing suçlamaları kabul edecek

Boeing suçlamaları kabul edecek

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
Boeing suçlamaları kabul edecek!

Yorumlar kapalı.