Bayram tatili evde geçecekfeatured


Birçok vatandaş tatil programlarının pahalılığı nedeniyle Kurban Bayramı tatilini evde geçirmeyi planlıyor.

“Dışarı çıkmaya imkan yok”… Hayat pahalılığı maaşlara yansıtılsa da piyasadaki pahalılık vatandaşları etkilemeye devam ediyor. KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, Kurban Bayramı tatilinde dışarı çıkmaya imkan olmadığını kaydederek, bu bayramı da evde ailesiyle geçirmeye hazırlanıyor.

Emine Gül ÖZER

Bu yıl 15 Haziran’da arife günü ile başlayacak olan Kurban Bayramı, 16-17-18 ve 19 Haziran tarihlerini kapsıyor.

Hayat pahalılığı ve yüksek enflasyonun yarattığı ekonomik koşullar, vatandaşın tatil programını da etkiliyor. Bayrama sayılı günler kala sokağa çıkan KIBRIS muhabiri, vatandaşa “Bayram tatilinde ne yapıyorsunuz?” diye sordu. Vatandaşlar genel olarak, “ekonomik krizdeyiz, dışarı çıkmaya imkan yok, her bayram gibi bu bayram da evdeyiz.” yanıtını verdi.

Vatandaş ne dedi?

Cuma Yoran:

“Kurban Bayramı için bir plan yapamadık, evdeyiz. Yurt dışına tatile gidecek imkan yok. Evde torunlar çocuklarla birlikte bayramımızı geçireceğiz.”

Gülden Necat:

“Bayramda evdeyiz her bayram olduğu gibi. Bir plan yapmadık. Evde pişirip yiyeceğiz hep birlikte.”

Cahit Fenerci:

“Biz bir plan yapmadık. Bayramda torunlarla, çoluk çocuklarla birlikte evdeyiz. Allah ne verdiyse, elde ne varsa, devlet ne verirse onunla geçinmeye çalışacağız. Yurt dışına zaten gidemeyiz, eşim ve benim ayaklarımızda sorun var, bayramı da tatili de erteledik. Evdeyiz.”

Mustafa Özalkım:

“Biz her bayram olduğu gibi evdeyiz. Çünkü ekonomik krizdeyiz. Dışarı çıkmaya imkan yok, kimse de çıkamayacak bu gidişle. Bir kaç bin kişi var bu memleketin kaymağını yiyen, onlar gidebilir.”

Emine Özkılıçlar:

“Maalesef bir plan yapamadık bu bayram, maddi açıdan dolayı… Yeterli maaş yok, et almak sorun. Hangi vatandaş bir mangal yakabilecek? Hangi vatandaş aldığı maaşla, çocuklarıyla bir tatile çıkabilecek, evinde bir yeme içme yapabilecek?  Bu bayramda evdeyiz maalesef.”

Cemal Uluçay:

“Bu yıl bir planımız yok, çünkü pahalılık var. Bir domates bile kaç para, nasıl tatil yapalım? Pahalılık her şeyi etkiledi. Evdeyiz o yüzden.”

Saadettin Arslan:

“Ben Kurban Bayramı’nda çalışıyorum. O yüzden bir plan yapamadık. Çalışmadığım günde de ailemle geçirmeyi düşünüyorum. Yurt dışı zaten imkansız. Gidemiyoruz hiç bir yere, uçak biletleri Korona’dan bu yana çok pahalı.”

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bayram tatili evde geçecek

Yorumlar kapalı.