Arhun: Piyasa olumsuz etkileniyorfeaturedİşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Arhun, Maliye Bakanı Berova ve Hür- İş Federasyonu Başkanı Serdaroğlu’nun hayat pahalılığı üzerine yaptığı açıklamaları “yanlış yaptılar” şeklinde değerlendirdi

Emine Gül ÖZER

İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun, Maliye Bakanı Özdemir Berova ve Hür- İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu’nun hayat pahalılığı üzerine yaptığı açıklamaları KIBRIS’a değerlendirdi.

Berova’nın “2024 yılı Ocak ayında kamu çalışanlarının maaşına hayat pahalılığı 48.5 artışla yansıtılacak” söylemi, Arhun tarafından ‘yanlış’ olarak değerlendirildi.

Arhun, ocak ayında yansıtılacak hayat pahalılığı oranının 2 ay önceden konuşulmaması gerektiğini belirterek, Serdaroğlu’nun da bu konu sonrasında açıklama yapma ihtiyacı duymuş olabileceğini belirtti.

Aynı şekilde Serdaroğlu’nun aralık ayında 3. asgari ücreti talep etmesinin “Kamu zamları şimdiden konuşuluyorsa, biz de konuşalım” mantığında atılan bir adım olduğunu vurgulayan Arhun, bu durumun popülist bir açıklama olduğunu ve ücretleri tartışmaya açmanın piyasayı olumsuz etkileyeceğini söyledi.

“Açıklanan hayat pahalılığı kamu için”

Maliye Bakanı Özdemir Berova’nın “maaşlara 48,5 artış” olarak açıkladığı rakamın, kamu çalışanları için olduğuna dikkat çeken Arhun, “asgari ücret zaten temmuzda belirlendi. Ama bu artış asgari ücrete yapılacak bir artış zaten değil, kamu için geçerli” şeklinde konuştu.

Belirlenen rakamın özel sektördeki  maaşlara yansıtılıp yansıtılmayacağı konusunda Arhun, “geçtiğimiz temmuz ayında tüm hayat pahalılığı maaşlara yansıtıldı, geleceğe yönelik bir projeksiyon yansıtamayız. Bu yüzden bilemiyorum” dedi.

“Bakan ve çalışan temsilcisi yanlış yaptı”

Özdemir Berova’nın maaş açıklaması doğrultusunda, ocak ayında yansıtılacak zammın 2 ay önceden konuşulmaması gerektiğini belirten Arhun, Serdaroğlu’nun da bu konu sonrasında açıklama yapma ihtiyacı duymuş olabileceğini belirtti.

   Serdaroğlu’nun aralık ayında 3. asgari ücreti talep etmesinin “Kamu zamları şimdiden konuşuluyorsa, biz de konuşalım” mantığında atılan bir adım olduğunu vurgulayan Arhun, “Hür – İş’in yaptığı hamle çok yanlış” şeklinde konuştu.

Çalışan temsilcisinin “aralık ayında toplanıp, 2024 Ocak ayı için bütçe belirleme görüşmelerini yapmaya başlayalım” şeklinde bir konuşma yapmasını normal karşılayacağını belirten Arhun, “burada yapılan açıklama yıl içinde 3. asgari ücreti belirlemek için, 2024 bütçesi oluşturmak için değil. Popülist bir yaklaşım. 1 ay için toplanmaya gerek yok” dedi.

“Ücretleri tartışmaya açmak piyasayı olumsuz etkiliyor”

Yapılan her açıklamanın ülke piyasasını olumsuz etkilediğini vurgulayan Arhun, daha dikkat edilmesi gerektiği noktasında uyarıda bulundu.

“Kamu maaşlarının konuşulması piyasaya her zaman canlılık kazandırır” ifadelerini kullanan Arhun, asgari ücret hususunda yapılan açıklamaların piyasayı olumsuz etkilediğini kaydetti.

Arhun, “asgari ücretin belirlenmesine 2 ay gibi bir süre varken, bu açıklamaların yapılması ve ücretlerin tartışmaya açılması piyasayı olumsuz etkiliyor. İnsanlar nasıl olsa artış gelecek diye, zam göremeyecek ürünleri bile artış gelmeden zamlandırıyor” dedi.

3
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Arhun: Piyasa olumsuz etkileniyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir