İsrail’in Gazze’deki el-Ehli hastanesine düzenlediği bombalı saldırının ardından Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ‘3 günlük milli yas’ ilan edildi.

Bu kararın sonucunda birçok kültür sanat etkinliği iptal edilirken, şarkıcı ve söz yazarı Zeynep Bastık da milli yas nedeniyle 20 Ekim’deki Harbiye Açıkhava Sahnesi’ndeki konserinin ertelendiğini açıkladı.

Olaylar karşısında büyük bir üzüntü içinde olduğunu ifade eden Bastık, ilk iptal edilen etkinliklerin sanatsal aktiviteler olduğunu belirterek bu duruma tepki gösterdi.

Bastık, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda şu düşünceleri dile getirdi:

‘NEDEN ACIYI PAYLAŞMAK BİNLERCE İNSANIN İŞİNİN DURDURULMASI DEMEK?’

“Hepimiz yaşanan savaştan, yiten canlardan son derece üzgünüz, korkunç görüntülerin etkisindeyiz. Ve fakat bizim de herkes gibi bir mesleğimiz, sürdürmek zorunda olduğumuz bir işimiz var. Bir acıyı paylaşırken beklenen ilk ve tek şey, konserlerin, tiyatro oyunlarının tüm sanat aktivitelerinin, yani insanların aylarca maddi manevi emekler verdiği işlerinin iptal edilmesi mi olmalı?

Kocaman bir sektörüz. Binlerce insanın evine ekmek götürdüğü, ciddiyetle yürütülen, nice zorluklara rağmen varlık göstermeye çalışan sanatçılar ve emekçilerle dolu büyük bir sektörüz. Tıpkı diğer sektördeki insanlar gibi bizim de sorumluluklarımı, ailemiz, sürdürmek zorunda olduğumuz bir yaşantımız var. Bir karar alınacaksa buna saygı duyuyoruz. Zaten gayriresmi şekilde günlerdir yastayız. Sadece neden acıyı paylaşmak demek binlerce insanın işlerinin durdurulması mesleğini icra edememesi demek, bunu anlamak istiyorum, anlayamıyorum.”