Özersay: Bazı askeri bölgelerin statüsü gözden geçirilmelifeatured


Ziyaretlere Parti Genel Başkanı Kudret Özersay, Genel Sekreter Tolga Atakan, Güzelyurt İlçe Başkanı Naim Pınar ve Lefkoşa İlçe Başkanı Serhan Aktunç ile çok sayıda parti yetkilisi ve gönüllüsü katıldı.

Kudret Özersay ziyaretlerde yaptığı konuşmalarında, ülkede bazı köylerin ve yerleşim yerlerinin askeri bölgeler içerisinde bulunduğunu, bazı köylere de askeri bölgeler içerisinden kimlik göstermek kaydıyla erişilebildiğine dikkat çekti.

Özersay, “1974’ün şartlarında değiliz, artık şartlar tamamen değilse de önemli ölçüde değişmiştir” diyerek, göreve gelmeleri halinde sivilleşme yönünde adımlar atacaklarını, bazı bölgelerin “askeri bölge” statüsüne son vereceklerini, bazı yerlerde ise yeni düzenlemeler yaparak vatandaşları rahatlatacaklarını kaydetti.

Kalkanlı ve Akıncılar’a gidildiğinde vatandaşların şikayetçi olduğunu, bazı yerlerde askeri atış sahası ve benzeri nedenlerle yolların kapandığını, bazı yerlerde ise vatandaşların evine gece belli bir saatten sonra gitmesinin eziyete dönüştüğünü ifade eden Özersay, şöyle devam etti:

“Bu durumu değiştirmek bizim boynumuzun borcudur çünkü bunlar o bölgelerde yaşayan herkesin ortak sorunudur. Kuşkusuz buna paralel olarak sınır köylerinde sınır kaçakçılığını önleyecek tedbirleri de eş zamanlı olarak alacağız.

Sivilleşme programlarının bir ayağını oluşturacak bu adımın güvenlik birimleriyle istişare edilerek ve güvenliği zafiyete uğratmayacak şekilde hayata geçirilecek. 1974’ten bu yana 42 yılda bazı bölgelerde gelişen turizm yatırımları nedeniyle askeri bölgelerle turistik tesisler iç içe geçti.

Kentleşme ve yapılaşma nedeniyle bazı askeri tesisler şehir merkezlerinin içerisinde kaldı. Bu konularda adımlar atmak ve şehirlere nefes aldırmak lazım. Ancak buralar bir miktar korunabildiyse, bu biraz da bu statüye sahip olmalarındandır.

Biz Halkın Partisi olarak iyi bir planlamayla bu alanların şehir dışına alınması ve bu bölgelerin çevreye duyarlı şekilde toplumsal kullanıma açılması gerektiği düşüncesindeyiz. Bunun için gerekli çalışmayı kısa sürede yapıp göreve geldiğimizde hayata geçireceğiz.”

Özersay, ülkede 40 yılda oluşturulan yapının sürdürülemez olduğunu da ifade ederek, bu düzene ayak uydurmak ya da alışmak için değil, değiştirmek için bu yola çıktıklarını ve Halkın Partisi’nin bu düzeni değiştirebilecek tek siyasi parti olduğunu savundu.

Özersay, “bizler atacağımız adımların birilerinin canını yakacağını, bazı kesimlerde tepki ile karşılanacağını çok iyi biliyoruz. Farkımız ‘aman birilerini küstürmeyelim’ şeklinde bir korkumuzun olmamasıdır. Bizler günü geldiğinde bu ülkenin yararına olan adımları atmaktan çekinmeyeceğiz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Özersay: Bazı askeri bölgelerin statüsü gözden geçirilmeli

Yorumlar kapalı.