Yunanistan’ın yeni hükümeti akademisyen ve eski bürokratlardan oluştufeatured
Hükümet krizi yaşayan komşuda ülkeyi seçimlere eski yargıtay başkanının başbakanlığında kurulan teknokratlar hükümeti götürecek.
Yunanistan’da Başbakan Aleksis Çipras’ın istifa etmesinden sonra Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos 2 partiye hükümeti kurma fırsatı verdi.

BAŞBAKAN HUKUKÇU

Önce ana muhalefette bulunan Yeni Demokrasi Partisi lideri Evaggelos Meymarakis’e görev önerildi. Meymerakis’in 3 günde hükümet için yeterli desteği sağlayamaması üzerine önceki hafta SYRIZA’dan istifa edenlerin kurduğu Halk Birliği partisi lideri Panayotis Lafazanis’e hükümeti kurma görevi verildi.

Lafazanis de 3 gün içinde başarısız olunca Cumhurbaşkanı Pavlopulos, ülkeyi seçime götürmek üzere hükümeti kurma görevini Yargıtay Başkanı Vasiliki Thanu’ya tevdi etti.

ÇOĞU AKADEMİSYEN

Ülkeyi erken seçime, Thanu’nun kuracağı geçici hükümet götürecek. Çoğu akademisyen ve eski bürokratlardan oluşan kabine, seçimlerden sonra yeni hükümet kurulana kadar görev yapacak.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcülüğü’ne devlet radyosunun eski müdürü, gazeteci Ksenofon Rodolfos Moronis, Dışişleri’ne eski bakanlardan Petros Molivyatis, İçişleri’ne hukuk profesörü Antonis Manitakis getirildi. Turizm Bakanlığı’na ise ünlü şarkıcı Alkistis Protopsalti atandı

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yunanistan’ın yeni hükümeti akademisyen ve eski bürokratlardan oluştu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir