Yüksek Anayasa Mahkemesi’nden Hristodulidis’in başvurusuna retfeatured


Yüksek Anayasa Mahkemesi’nin, hak sahiplerinin kullanımına verilmeden önce Kıbrıs Türk binalarında devlet tarafından statik bir denetim yapılmasını öngören yasaya ilişkin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in başvurusunu ret ettiği belirtildi.

Hrsitodulidis, sözkonusu yasayı yeniden incelenmesi için Meclis’e göndermiş ancak bu talebinin reddedilmesi üzerine konuyu yargıya taşımıştı.

Alithia gazetesinde yer alan habere göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis görevi boyunca ilk kez, meclisin onayladığı bir yasa için mahkemeye başvurduğuna dikkat çekti. Gazete, Hristodulidis’in ilgili yasayı “statik incelemeyle birlikte devlet bütçesinin giderlerinin artacağı ve devlet maliyesine yük olacağı” gerekçesiyle meclise geri gönderdiğini anımsattı.

Öte yandan Politis gazetesi, mahkemenin kararına atıfta bulunarak, bu yasayla birlikte, barınma veya mesleki nedenlerden dolayı Kıbrıs Türk Malları Vasiliği tarafından hak sahibine verilecek her bir Kıbrıs Türk taşınmazının statik bir denetimden geçeceğini yazdı.

Gazete, ilk aşamada Kıbrıs Türk Malları Vasiliği, ilgili taşınmaz mala görsel bir denetim yapacağını, gerekli görmesi halinde de taşınmaz malın statik yeterliliği konusunda bir inceleme hazırlayacağını belirtti.

Habere göre, Yüksek Anayasa Mahkemesi ilgili kararında yasanın bütçeye yük getirmeyeceğine ve kuvvetler ayrılığı ihlalinin de söz konusu olmadığına kanaat getirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yüksek Anayasa Mahkemesi’nden Hristodulidis’in başvurusuna ret

Yorumlar kapalı.