Yonca kavşağına başlandıfeaturedGönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltacak ve şehirler arası ulaşımı çok daha hızlı bir şekle sokmayı hedefleyen Kuzey Çevre Yolu ve Boğaz bölgesine yapılacak yonca için süreç başlatıldı.

Kamulaştırmalar başladı… Yıllardır bir türlü tamamlanamayan Kuzey Çevre Yolu ve Girne Boğaz bölgesine yapılması planlanan yonca çember için adımlar atıldı.. Türkiye Cumhuriyeti’nin sağladığı maddi kaynakla kamulaştırmalar yapıldı, ulaşılamayan mal sahipleri için hukuki adımlar atıldı.. Yol yapımı için Karayolları Dairesi’nin greyderleri çalışmaya başladı.

İhale Ankara’da… Hedef Şubat ayı… Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, projenin tamamlanması için kısa bir süre içerisinde Ankara’da ihale sürecinin başlayacağını müjdeledi. Arıklı, önceliğin Boğaz bölgesinde yapılacak yonca olduğunu ifade ederek, projenin Şubat ayında bitirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Gönyeli çemberi bay pass.. Projenin tamamlanmasıyla Güzelyurt’tan çıkan bir araç sürücüsü Gönyeli çemberine takılmadan Alayköy çemberinden Boğaz’da yeni yapılacak yoncaya ulaşıp Girne ya da Gazimağusa istikametine trafiğe takılmadan seyahat edebilecek. Aynı şekilde Gazimağusa istikametinden gelen bir araç sürücüsü de Hamitköy trafiğine girmeden Girne ya da Güzelyurt’a kadar rahatlıkla seyahat edebilecek.

KIBRIS ÖZEL

Başkent Lefkoşa’ya özellikle Güzelyurt, Girne ve Gazimağusa istikametlerinden geliş gidişlerin yarattığı trafik yoğunluğunun ortadan kalkması için başlatılan ancak bir türlü tamamlanamayan Kuzey Çevre Yolu’nun geri kalan kısmı için süreç yeniden başlatıldı.

Özellikle Gönyeli Çemberi’ndeki yoğunluğun azaltılması ve şehre girmeye gerek kalmadan hızlı bir trafik akışının hedeflendiği proje ile ilgili Karayolları Dairesi’ne ait greyderler alanda çalışmaya başladı.

Konu ile ilgili KIBRIS’ın sorularını yanıtlayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı süreç ile ilgili bilgi verdi.

“Kamulaştırmaları beklemeden başladık”

Yolun tamamlanabilmesi için kamulaştırmaların yapılmaya başladığı bilgisini veren Arıklı, kamulaştırmalar için Türkiye Cumhuriyeti’nin 150 milyon TL civarı bir kaynak gönderdiğini ve işlemlere başladıklarını söyledi. Bir kısım kamulaştırmanın tamamlandığını bir kısımda ise mal sahiplerine ulaşılamaması nedeniyle sıkıntı olduğunu anlatan Arıklı şunları söyledi:

“Ulaşamadığımız kişilerle ilgili olarak gazetelere inal verdik. Yasal bir süre beklenildi. Savcılıkla görüştük ve Tapu Dairesi’ndeki gerekli işlemleri yaparak yasal süreç içerisine girdik. Artık başka bekleme olmayacak, bu işlemler devam ederken biz Karayolları Dairesi’nin greyderlerini çalışmaya gönderdik” dedi.

Arıklı, devlet olarak ulaşılamayan mal sahipleri için devletin tazminat bedellerini hesaplarına yatıracağını belirterek, sürecin artık başlatıldığını kaydetti.

İhale Ankara’da yapılacak

Burada yapılan işlere paralele olarak kısa bir süre sonra ihale sürecinin başlayacağını dile getiren Arıklı, Türkiye’de çevre yolu ve Girne Boğaz bölgesine yapılacak yonca için ihaleye çıkılacağı bilgisini paylaştı. Önceliğin Boğaz bölgesindeki yapılacak yonca olduğunu anlatan Arıklı, projenin Şubat ayında bitirilmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Gönyeli çemberi pay pass edilebilecek

Projenin tamamlanmasıyla birlikte özellikle Güzelyurt’tan gelip Girne ya da Gazimağusa istikametine gidecek olanlar ya da tam tersi pozisyonundaki sürücüler için Gönyeli Çemberi’ne hiç girmeden istenilen noktaya ulaşım şansı verilmiş olacak.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte trafik akışında büyük ölçüde rahatlayacağı bildirildi.

Haberimizde yer alan haritanda da görüleceği gibi Girne istikametinden gelen bir vatandaş, yapılacak yonca sayesinde Gönyeli Çemberi trafiğine hiç takılmadan eski Girne yolu üzerinden Alayköy birinci çemberine kadar ulaşabilecek.

Aynı şekilde Güzelyurtlu bir vatandaş Alayköy çemberinden Gönyeli çemberine hiç yaklaşmadan yapılacak yeni yol ile doğrudan Boğaz mevkiindeki yeni yapılacak yonca kavşağa ulaşabilecek. Buradan Girne’ye ya da Gazimağusa istikametine doğru yol alma şansı olacak.

Gazimağusa istikametini kullanan bir sürücü de Hamitköy trafiğine hiç takılmadan kuzey çevre yolunu kullanarak Girne ya da yeni yapılacak yonca ile Alayköy çemberine trafiğe takılmadan çıkma şansı yakalayacak.

0
mutlu
Mutlu
3
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yonca kavşağına başlandı

Yorumlar kapalı.