Yollarımız lastik bahçesifeatured


Mehmet KARA

Yollarımızda sıkça rastlanan ancak üzerinde pek çoğumuzun durmadığı lastik parçaları, göründüğü kadar masum olmayabilir.

Kalitesiz lastik kullanımı, aşırı tonaj ve ısınmadan dolayı lastik karkasının dış kauçuğunun birbirinden ayrılması sonucu ağır vasıta araçların lastiklerinde kopmalar meydana geliyor.

KIBRIS gazetesinde yayımlanan ‘Sürücüler dikkat!” başlıklı haberin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen ülkemizdeki mevcut tüm anayollarda kaplama lastik ve parçalarını görmek mümkün…

Yollarda kara tehlike

Ağır vasıta araçlardan aşırı tonaj ve ısınmadan dolayı zaman içerisinde parçalanarak yollara savrulan kaplama lastik ve ya parçaları, yolu kullananlar için büyük tehlike yaratıyor. Güvenlik açısından büyük öneme sahip olan lastiklerin seçimi de bu anlamda hayati önem taşıyor.

Başta Lefkoşa-İskele anayolu, Lefkoşa-Gazimağusa anayolu ve Lefkoşa-Güzelyurt anayolunda ve orta refüjlerde lastik parçalarını görmek sıkça rastlanan bir durum haline geldi. Bu görüntü hem çevre kirliliğine hem de görüntü kirliliğine yol açıyor.

“Az kalsın kaza yapacaktım”

Konuyla ilgili bir olaya tanık olan ve KIBRIS’a konuşan bir vatandaş, “Lefkoşa-Gazimağusa anayolunda seyrederken önümdeki TIR’ın lastiği bir anda parçalandı. TIR’dan kopan lastik parçaları, aracımın üzerine savruldu. Bir anda ne olduğuna anlam veremedim. Az kalsın kaza yapacaktım”  ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yollarımız lastik bahçesi

Yorumlar kapalı.