Yollara harcanan milyonlar heba oluyorfeaturedAli CANSU

Ülkemizde yol tartı sistemi olmadığı için ağır vasıtaların taşıdığı yüklerin ölçülmemesi mevcut ve yeni yapılan yolarımızda çökmelere, kabarmalara neden oluyor.

Geçmiş hükümetler döneminde yapılacağı söylenen ancak yapılmayan tartı sistemi milyonlar harcanarak yeni yapılan yollarımızın da kısa zamanda deforme olmasına ve milyonların adeta boşu boşuna gitmesine sebep oluyor.

Vatandaşlar, ağır vatsılardan dolayı bozulan yollarda araç sürmenin daha da zorlaştığını ifade ederek, zaman zaman yollardaki bozukluklardan dolayı araçlarını kontrol etmekte zorlandıklarını da söyledi.

Vatandaşlar, “Özellikle KIBRIS Gazetesi önü, Girne’ye giden dağ yolu adeta savaştan çıkmış ve bomba düşmüş gibi. Yollarda büyük bozukluklar var. Bu yolların yetkililer tarafından en kısa zamanda görülüp tamir edilmesi gerekiyor. Ancak, en önemli şey bunların yaşanmaması için tarı sistemi şart” dedi.

Vaatler verildi icraata geçilmedi

CTP – ÖRP Hükümeti (2006 – 2007) döneminde İçişleri Bakanlığı’nın gündeminde olan ve hükümet programına da konan “Yol güvenliği” projesi adı altında yer alan ve ağır vasıtaların yollarda denetlenmesini amaçlayan “Ön ihbar değerlendirme sistemi” henüz hayata geçmedi.

Dönemin yetkilileri “Çok yakında sistem ülkemizde devreye giriyor” demesine rağmen aradan 10 yıl geçti. Bir türlü devreye giremeyen sisteme göre limitlerin üzerinde yollara çıkan ağır taşıtlar dört noktaya kurulacak istasyonlar sayesinde kontrol edilecekti.

Projeye göre ağır vasıtalar için dört noktaya ağırlığı hassas tartı istasyonlarının kurulması hedefleniyordu. Güngör yolu, İskele – Karpaz kavşağı, Girne dağ yolu Arapköy mevkii ile Çamlıbel mevkiine takılacak sistem devamlı çalışır halde olacaktı.

2014 yılında ihaleye çıkılacağı ve yılsonuna kadar bitirileceği hedeflenen proje halen hayata geçmedi. Sistem, kamyon yoldan geçerken onun ağırlığını ölçecek ve limitlerin üzerinde yük taşıyorsa istasyona çekilecek veya polis tarafından seyrüseferden men edilecekti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yollara harcanan milyonlar heba oluyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir