Yok mu bunun ilgileneni?featured


İsmail VOLKAN

Ülkenin her yerinde olduğu gibi turizmin incisi Girne de ne yazık ki çevreye olan duyarsızlığın pençesinde kıvranıyor.

Girne’nin girişinde, Lefkoşa yönünden gelenleri karşılayarak, kentin merkezine ve sahil şeridine taşıyan yol üzerinde başlatılan bir inşaat çalışması, hem çirkin bir görüntü yaratıyor, hem de açıkta bırakılan malzemeleri yağmur ve rüzgar gibi etkenlerle etrafa dağılarak çevre kirliliğinin yanı sıra, kaldırımları ve asfalt yolu tahrip ederek, kaza tehlikesi yaratıyor.

Turizmin incisi Girne’nin girişinde başlatılan inşaatta kullanılmak üzere tuğla, çakıl, demir gibi malzemelerin, hem yayaların kullandığı kaldırımların üzerine, hem de açık alana bırakılması vatandaşların tepkisini çekiyor.

Kamyon, kepçe gibi ağır vasıtaların inşaat alanına giriş için yol ile hemen hemen aynı hizada bulunan kaldırımı kullanması da, kaldırıma ayrıca zarar veriyor. Ağır vasıtaların basıncıyla yerlerinden sökülen kaldırım parkeleri kırılarak zarar görüyor ve hem etrafa ve yolun içine dağılıyor.

Üzerleri kapatılmadan gelişi güzel bir şekilde kaldırım ve açık alana bırakılan inşaat malzemeleri ise, yağmur ve rüzgar gibi etkenlerle dağılarak kaldırımların daha da aşınmasına ve yollardaki asfaltların aşınmasına neden oluyor.

Bu duyarsızlık nedeniyle de, hem kaldırımda yürüyen yayalar, hem de yolu kullanan araçlar için kaza riski oldukça yükseliyor.

Tüm bunlara şahit olan vatandaşlar ise, “Yok mu bunun ilgileneni, yetkililer neden önlem almıyor? İnsan hayatına, çevreye neden gerekli önem gösterilmiyor? Memleketin her yerinde bu duyarsızlık varken, biz bu ülkeye nasıl turist bekleyelim? diye soruyor.

“Yatırımcılar yasalara saygı duymalı”

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Girne Belediyesi’nden bir yetkili, ülkemizdeki ve ülkemize gelen yatırımcıların yasalara saygı duyması gerektiğini söyledi.

Zabıtaların inşaat alanlarını gezerek sürekli uyarılar yaptığını ancak bazılarının dikkate almadığını anlatan belediye yetkilisi, kurallara uymayanlar hakkında cezai işlem yapıldığını aktardı.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yok mu bunun ilgileneni?

Yorumlar kapalı.