Yılmaz: Gönül birliği içinde çalışmaya devam edeceğizfeatured


Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile 2024 Yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Antlaşması bugün imzalandı.

İmzaların atılmasının ardından Başbakan Ünal Üstel ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın ortak basın açıklaması yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yaptığı konuşmada, KKTC’ye pek çok alanda kalkınma desteği sağlandığını belirterek, Kıbrıs Türkü’nün hak ettiği refah sayesine erişmesi için çabalarını esirgemediklerini ve esirgemeyeceklerini dile getirdi.

Cevdet Yılmaz, “14 milyar TL yeni ödenek tahsis edildi. Devirlerle birlikte imzaladığımız anlaşma kapsamında 16 milyar ödenek kullanmayı ön görüyoruz. Hedefimiz altyapı yatırım ve reel sektör programlarının desteklenmesidir. Desteklerin yüzde 50’si yatırım ve reel sektör desteklerine ayrıldı” açıklamasını yaptı.

“Enerji alanına önem veriyoruz” diyen Yılmaz, KIB-TEK’in santrallerinin bakımı için ödenek ayrılacağını ve jeneratörlerin kapasitesinin artırılacağını söyledi.

Yılmaz, sanayinin gelişmesine de öncelik verdiklerini ve sanayi bölgelerinin altyapısının geliştirileceğini kaydetti ve şöyle devam etti:

“Organize hayvancılık bölgeleri ve balıkçı barınaklarının geliştirilecek. Modern sulama kurulacak, hayvancılık-tarım desteklenecektir.  Ulaştırma alanında 2024’te 60 kilometre yolun daha tamamlanarak hizmete açılması hedeflenmektedir. Lefkoşa Çevre Yolu’nun devamı tamamlanarak hizmete açılması hedeflenmektedir. Turizm alanında da destekler sürecektir. Meslek liselerinin donanımının yükseltilmesi hedeflerimiz arasındadır.  Mağusa Devlet Hastanesine Kalp Damar Cerrahi Servisi ve cihaz temini tamamlanmak üzeredir. Yeni sağlık merkezilerinin yapılması için çalışmalar devam etmektedir. Güzelyurt Hastanesinde yarım kalan karkas binanın tamamlanması için de çalışma başlattık.”

Yılmaz, “Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs Türkü’nün ekonomik ve sosyal açıdan daha iyi noktaya gelmesi için çalışmıştır, çalışmaya da devam edecektir. Mücadelemiz sadece müzakere süreçleri ile sınırlı kalmayacak kadar derin ve kapsamlıdır” diye konuştu.

“Üreten, refah bir KKTC sağlanması da bizim milli davamızdır” açıklamasını yapan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Temel hedefimiz Kıbrıs Türkü’nün daha güçlü bir geleceğe yürümesidir. Türkiye Yüzyılı aynı zamanda KKTC’nin de yüzyılıdır. Bu yüzyılı birlikte inşa edeceğiz. Her öğrenci, her esnaf ve her işçi için hassasiyetle çalışmaya devam edeceğiz. Kıbrıs Türküne daha kaliteli bir hayat sunmak için gönül birliği içinde çalışmaya devam edeceğiz.”

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yılmaz: Gönül birliği içinde çalışmaya devam edeceğiz

Yorumlar kapalı.