Yeni hastane için çalışmalar başladıfeaturedAli CANSU

Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, Lefkoşa’da inşa edilecek yeni devlet hastanesi için Türkiye ile sürdürdükleri çalışmaların devam ettiğini belirterek, hastane için gerekli onayın alındığını kaydetti.

Sucuoğlu, Türkiye’de yaptıkları temaslar çerçevesinde bazı yetkililerin geçtiğimiz hafta bakanlığı ziyaret ettiğini ifade ederek, Türkiye’den bir heyetin yeni hastanenin çalışmaları için bayramdan sonra KKTC’ye geleceğini söyledi.

Bu amaçla Tapu Müdürlüğü ile görüştüklerini ve yeni hastanenin yapılacağı BRTK’nın arkasındaki alanın tapu memurları tarafından bayrama kadar tamamen sınırlarının belirlenmesini istediklerini anlatan Sucuoğlu, bayramdan sonra bu işlerin tamamlanması gerektiğine işaret etti.

Sucuoğlu, bölgede inceleme yaptı

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, dün yeni hastanenin yapılacağı bölgede inceleme yaparken Tapu Dairesi ekipleri de hastanenin sınır kazıklarını çaktı.

Sucuoğlu, yeni hastanenin sınırlarının belirlenmeye başladığını ve hastanenin Lefkoşa ile Hamitköy sınırında yer alacağını belirtti.

Yeni hastanenin yapılmasının çok hızlı bir süreçten geçeceğini ifade eden Sucuoğlu, “Gerçekten ihtiyaç duyulan hastanenin en kısa sürede toplumumuza hizmet verecek şekle getirilmesi sağlanacaktır” dedi.

Yeni hastanenin yapılması için Türkiye’nin kendilerinden daha hızlı davranarak koydukları hedeflerin çok öncesinde inşaata süratli başlanması yönünde istekleri olmasının kendisini mutlu ettiğini ifade eden Sucuoğlu, “Ülke mühendis ve mimarlarıyla çalışarak hayal edilen hastanenin temelleri atılacaktır” dedi.

Bayramdan sonra Türkiye’den heyet geliyor

Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Tuğrul Türkeş ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve ekibinin bayramdan sonra KKTC’ye geleceğini belirten Sucuoğlu, “Yeni hastanenin yapılacağı bölge gezilerek altyapı incelecek ve genel anlamda etüt yapılarak, projelendirme aşamasına gidilecektir” dedi.

Şu anda ülkemizdeki hastanelere uygun 40’a yakın proje bulunduğunu kaydeden Sucuoğlu, bunların en uygununun ülkemize adapte edileceğini belirtti.

Yeni hastanenin sınır kazıkları çakıldı

Tapu Dairesi yetkilileri 270 dönüm içerisinde yer alacak yeni hastanenin sınırlarını belirlemek için dün bölgeye giderek çalışmaya başladı.

Yeni hastane BRTK’nın arkasında, yapımı duran Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) binasının yanından başlıyor ve Hamitköy’deki derenin kenarına kadar uzanıyor. Daire memurları dün gün boyu çalışarak sınırları çizilen yeni hastanenin kazıklarını dikti.

700 yataklı hastane

Faiz Sucuoğlu, yeni hastanenin BRTK binalarının arkasında yer alacağına ve 270 dönüm alana yayılacağına dikkat çekerek, “Dört ayda elimizden geldiği gibi verdiğimiz sözler çerçevesinde uğraşıyoruz. Sıkıntılar var ama çözeceğiz” dedi.

Yapılacak olan 250 milyon TL’ye mal olacak 700 yataklı yeni devlet hastanesinin sağlıkta reform yaratacağını söyleyen Sucuoğlu, bununla hükümetin icraatlarının taçlanacağını savundu.

2016 yılı sonuna kadar hastanelerin alt yapılarının tamamlanmasını hedeflediklerini anlatan Sucuoğlu, “Biz 2017’de artık sistemi tartışmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Sucuoğlu, doktorların döner sermaye ve performansa göre organize edileceğini de kaydederek, 31 Aralık 2017’nin Genel Sağlık Sigortası’nın nihai hedefleri olduğunu belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yeni hastane için çalışmalar başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir