YÖDAK’ın sessiz ve seyirci kalması kabul edilemezfeatured


Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Üyesi Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, Türkiye’de özellikle akademik alanda ve üniversitelerde yapılanan FETÖ operasyonlarında, terör örgütü mensuplarının olduğunun ortaya çıkmasının KKTC için de risk faktörü doğurduğunu söyledi.

Hasgüler, bu nedenle YÖDAK Kurulu’nun olağanüstü toplantıya çağırılması için yazılı başvurusu olduğunu ancak üzerinden bir ay geçmiş olmasına rağmen YÖDAK Başkanı Hüseyin Gökçekuş’un ne kurulu topladığını ne de bu konudaki talebine yanıt verdiğini belirtti.

Hasgüler, “FETÖ’nün KKTC üniversiteleri ile ilişkisinin olup-olmadığının araştırılması konusunda” başlıklı açıklaması şöyle:

“Bilinçli şekilde hareket ederek, hasıraltı ediyor”

“Türkiye’de 15 Temmuz tarihinde gerçekleşen hain kalkışma girişiminin milletin iradesi tarafından püskürtülmesi sonucu ortaya çıkan yeni durum, bizlere bir kez daha göstermiştir ki, her türlü terör faaliyetine karşı milletçe tedbirli ve uyanık olmalıyız.

KKTC makamlarının da bu süreçte çok dikkatli ve sorgulayıcı olması gerekmektedir. Zira güçlü bağlara sahip olduğumuz Türkiye’de böylesi bir hadisenin meydana gelmesi, KKTC’ye de FETÖ terör örgütünün sızma ihtimalini her zaman gündemde tutmuştur. Türkiye’de özellikle akademik alanda ve üniversitelerde yapılanan FETÖ operasyonlarında, terör örgütü mensuplarının olduğunun ortaya çıkması KKTC için de bir risk faktörünü doğurmuştur. Unutulmamalıdır ki, KKTC üniversitelerinde yarı zamanlı ya da tam zamanlı çalışan ya da haftanın belirli günlerinde Türkiye’den gelip, ders verip giden çok sayıda akademisyen bulunmaktadır.

İşte bu kaygı nedeniyle; KKTC Yükseköğretim Yasası’nın 10. maddesinin 2. fıkrasına dayalı olarak ekte de görüleceği üzere 2 Ağustos 2016 tarihinde YÖDAK Başkanını “FETÖ/PDY’nın KKTC’ye Yansımaları” konusunda YÖDAK Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırması için yazılı bir başvurum olmuştu. Bugün itibarıyla bu yazılı talebimin üzerinden 1 ay geçmiş olmasına rağmen YÖDAK Başkanı Sn. Hüseyin Gökçekuş, ne kurulu topladı ne de bu konudaki talebime bir yanıt vermiştir.

KKTC üniversitelerinin son derece yakın bağ içerisinde olduğu Türkiye’de, YÖK’ün olağanüstü şartlar altında sürdürdüğü bu yapıya karşı mücadele sürecine, YÖDAK’ın sessiz ve seyirci kalması kabul edilemezdir. Bugün

FETÖ terör örgütü konusunda YÖDAK olarak bizlerin de elini taşın altına koyabilmesi için yapmış olduğum

çağrı ve toplantı talebime cevap verilmesi için 1 aylık yasal sürenin dolması ve Başkan Gökçekuş’un söz konusu toplantı talebimi hasıraltı etmesi, gündeme dahi almaması nedeniyle tarafımca basın açıklaması yapma ve kamuoyunun bu durum hakkında bilgilendirme zaruretini doğurmuştur.

KKTC üniversitelerinin YÖK ile ilişkileri düşünüldüğünde ve Türkiye’deki bu gelişmelere karşı eş zamanlı olarak YÖDAK’ın da olanaklar ölçüsünde elinden geldiğince bu sürece katkı koyması gerektiği bilinciyle bu talepte bulunmaktayım.

YÖDAK Başkanı Sn. Hüseyin Gökçekuş’un YÖDAK içerisindeki yanlı tutumları ve kamuoyunda zaman zaman belgelerle de karşımıza çıkan geçmişi ile olan sıkı bağları, bazı ilişkilerinin basında sürekli sorgulanması, ister istemez akıllara bu hususta da bilinçli bir şekilde hareket ederek hasıraltı ettiğini getirmektedir. Sn. Gökçekuş’un bu tavrı, YÖDAK’ın Başkanı olarak FETÖ’nün KKTC üniversitelerinde olup-olmadığının sorgulanmasına dahi fırsat vermediğini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Öyle ki ülkemiz üniversitelerine bu tür yapılarla olası güvenlik açıklarını ve varsa irtibatlarına karşı uyarmak ve önlem alınmasını sağlamak amacıyla verilmiş bu talebime Sn. Başkan tarafından cevap dahi verilmemesi maalesef kabul görmediğini göstermektedir. Bunun kabul edilemez olduğunu kamuoyuyla paylaşmak ve YÖDAK Başkanını bu talebime sessiz kalmasının da bir suç olduğunu düşünerek, ülkemizin ve Türkiye’nin ali çıkarları bakımından bu durumun değerlendirilmesinin acil olduğunu bir kez daha hatırlamak istiyorum”.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
YÖDAK’ın sessiz ve seyirci kalması kabul edilemez

Yorumlar kapalı.