Prof.Dr.Oğuz Karakartal

Harid Fedai (1930-2017) hocamız ebediyet göçeli altı (6) sene oldu

13 Ekim tarihi anne ve babamın ölüm tarihleri gibi beni hüzünlendiriyor. 13 Ekim 2017. Harid Fedai Hoca öte ȃleme göç edeli altı sene olmuş.  Manevi varlığı Kıbrıs Türk kültürünü ve Kıbrıs Türk edebiyatını aydınlatmayı sürdürüyor. Bunun iki sebebi var. Birincisi yıllarını vererek iğneyle kuyu kazar misali karanlıklardan bulup çıkararak yayınladığı Kıbrıs Türk edebiyatına ait eski belgelerin büyük bir boşluğu doldurması ve Kıbrıs Türk edebiyatı üzerine araştıranların-konuşanların cümlelerine: “Harid Fedai hoca şu tespitte bulunmuştu, bunu yayınlamıştı, onun kitabından böyle öğrendik” şeklindeki cümleleri kullanmaları yani onu ölümünden sonra da referans almaları. Manevi varlığıyla Kıbrıs Türk kültürünü aydınlattığının İkinci kanıt ise, hoca ile çalışmaları arasında ölümünden sonra adeta uhrevi bir köprü, bağ kuran, canından kanından değerli kızı İley FEDAİ TAŞKIN. Merhum babacığının yarım kalan ve kendisine yayımlanması için vasiyet ettiği çalışmaları tamamlıyor kontrol edip bastırtıyor. Kendisini, hem pederi gibi Kıbrıs Türk kültüre sahip çıkıyor, hem de babasına vefa borcunu ödemeye çalışıp sözünü yerine getirmek için canla başla çalışıyor.
Harid Fedai hocamızın meziyetlerini anlatmak gazete sayfalarına sığmaz. Hastalıkların tedavisi için ondan öğrendiğim bitkisel çözümlerden tutun, Kıbrıs Türk edebiyatının eski belgeleri ve onları nasıl bulup yayıma hazırladığının öyküleri, İstanbul Üniversitedeki Edebiyat Fakültesi ve döneminin tanınmış akademisyenlerinin özellikleri, 1950 lerin eğitim hayatıyla ilgili anıları, Kıbrıs Türk varoluş mücadelesi içindeki çalışmaları, TMT ruhu, insan olmanın erdemi, ihtiyaçlı olanın yardımına kimseye hissettirmeden koşmak, Balkan, Ada Türklüğü ve Anavatan Türkiye sevdası, hoş sohbet edebi sohbetleri ve daha neler neler. Özel gezmelerimizi, deniz, yüzme yolculuklarımızı ve sohbetlerini de buraya eklemem gerek.
Harid Fedai hocamızı çok arıyorum. Aile fertleri arasında yarattığı boşluk duygusu ve özlemi, ben ve Kıbrıs Türk kültür araştırmacıları da yaşıyor, hissediyor. Bütün bunlara rağmen Harid Fedai’nin Kıbrıs Türk kültür ve edebiyat araştırmacılığında bıraktığı boşluğun kolay kolay dolacağına inanmıyorum. Küçücük adamızda bir avuç kadar aydın ve edebiyat derneğinin, kendi aralarındaki isole, birbirinden habersiz ve bilenlere danışmaktan uzak hallerinin sona ererek Harid Fedai üretimine yetişmeleri her zaman en büyük temennim.
Merhum Harid Fedai hocamızla Kıbrıs Türk edebiyatı ve yaşantımız üzerine bazı hayallerimiz vardı. Bunlardan biri olan, merhum Ali Nesim ve hayattaki değerli büyüğümüz İsmail Bozkurt ve Harid Fedai hocamızla birlikte evimde buluşup birlikte tasarladığımız “Kıbrıs Türk Edebiyatı Tarihi” adlı beş ciltlik dev çalışmayı, yani bir hayalimizi o göremese de gerçeğe, hayata geçirmiş olmamızdır. Kıbrıs Türk Edebiyatı alanında master, doktora tezleri yaptırmamı, akademisyen yetiştirmemi isterdi ki onda da mesafe kat ettim. Merhumun benimle birlikte İstanbul ve İtalya’ya gitmek arzusu vardı. İkimizin koşturmalarından o hayali gerçekleştiremedik. Az da olsa beni teselli eden İstanbul’u çok seven, kokusu burnunda tüten Harid Fedai hocamıza İstanbul’a gitme fırsatı bulup da, dönüşümde İstanbul’a özgü yerel tatlar getirdiğimde ve o bunları tattığında: “Oğuz bey bunlar İstanbul kokuyor, ananın, babanın ruhuna bereket, mekȃnları cennet olsun” cümlesidir.
Hocamızın mekȃnı cennet, ruhu şad olsun.

**

Atakan Sarı & Yiğit Tan konseri bu akşam

Kuzey Kıbrıs Müzik Derneği’nin düzenlediği Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali çerçevesinde bugün Atakan Sarı & Yiğit Tan “Piyano – Çello” resitali verecek.
Bellapais Manastırı’nda yer alacak resitalde, J.S. Bach’dan “Cello Suite No.5”, Senay Uğurlu’dan “This Feeling of Déjà vu”, L. Beethoven’den Cello & Piyano için “Sonat No.3” ve F. Chopin’nde “Introduction and Polonaise brillante” seslendirecek. Konser saat 20.30’da başlayacak.
Festival çerçevesinde perşembe akşamı Giuseppe Verdi’nin operası “La Traviata” Ankara Devlet Opera ve Balesi Sanatçıları soprano Burcu Uyar, tenor Ayhan Uştuk, bariton Gürhan Gürgen ve piyanist Esra Poyrazoğlu Alpan tarafından sahneleyecek.
Konser biletleri Deniz Plazalar ve online olarak biletfest.com’dan alınabilecek.

Gençlerden, Girne çıkarması!

Gençlik Dairesi’nin Ülkemi Tanıyorum Projesi kapsamında, Vadili Gençlik Merkezi ile işbirliğinde Girne’ye gezi düzenlendi.
Gençlik Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamada, tarihi ve kültürel yerlere gezi düzenleyerek gençlere görmediği yerleri tanıma şansı yaratıldığı kaydedildi.
Gençlik Dairesi Müdürü Hakan Özsaygın 2023 yılı buyunca farklı bölgelerden farklı genç gruplarıyla Ülkemi Tanıyorum projesini gerçekleştirdiklerini belirterek önümüzdeki yıllarda da projeyi devam ettireceklerini vurguladı.

MyART Sanat Merkezi, çocuklar için iki oyun sahneledi

MyART Sanat Merkezi “Gemilerde Talim Var” adlı tiyatro oyunu ve “Yaramaz Tilki” isimli çocuk oyununu sahnelendi.
MyART Sanat Merkezi Direktörü Mustafa Çığ tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, adaya düzenli olarak tiyatro ulaştırma projesi kapsamında sahnelenen oyunlar Dipkarpaz İlkokulu, Erenköy Erdoğan Hoşsöz Kültür Sarayı, Derince Kültür Merkezi, Mehmetçik Kaymakamlığı, Geçitkale Kültür Merkezi, Alsancak Gökay Boğaçhan Kültür Merkezi, Beyarmudu Belediyesi Sosyal Tesisleri ve Mağusa Mektebim Kolejinde ücretsiz olarak sunuldu.
Çığ, salonlar konusunda ülkede bir yetersizliğin söz konusu olduğunu da kaydetti, mümkün olan her sahneye gitmeye devam edeceklerini belirtti ve bazı yerel yönetimlerin “salonlardan fahiş ücret talep” ettiğini savunarak bunu eleştirdi.

Harid Fedai (1930-2017) hocamız ebediyet göçeli altı (6) sene oldu

Yorumlar kapalı.