Melis Burcu Akman

“Ertesi gün” tekniğiyle yemek pişirmek hem daha pratik hem de daha hesaplı!


 

Uzun mesai sonrası eve gelip kısıtlı bir süre içerisinde yemek pişirmek çoğu zaman zorlayıcı olabiliyor. Bununla birlikte, hızla artış gösteren besin fiyatlarını ve dünyadaki milyonlarca kişinin besin bulmadaki zorluğunu göz önünde bulundurduğumuz zaman, fazla pişirdiğimiz yemeklerin çöpe atılacak birer artık olmadığını, yeni bir lezzet deneyiminin kapısını araladığının farkına varıyoruz.

Hem vaktinizi iyi değerlendirmek hem de bütçenize katkı sağlamak için “ertesi gün” tekniği ile yemek pişirmeye başlayabilirsiniz.

 

Peki “ertesi gün” tekniği nedir / nasıl uygulanır?

 

“Ertesi gün” tekniği, yemek pişirme sürecini kısaltmaya ve bir gün önceden kalan artık malzemeleri kullanmayı hedefleyen bir yemek pişirme stratejisidir.

Bu yöntemin nasıl çalıştığını KIBRIS Gazetesi okurları için hazırladığım örnek “ertesi gün” menülerine göz atarak daha iyi anlayabilirsiniz.

   ÖRNEK 1:Menüde Fırında Sebzeli Tavuk Göğüs ve Humus olduğunu ve sizin bu menüyü biraz fazla pişirdiğinizi varsayalım. Kalan yemekleri atmak yerine ertesi gün iş çıkışı marketten alacağınız tam buğday bir lavaş ekmek ile tam 10 dakika içerisinde Humuslu &Sebzeli Tavuk Wrap hazırlayabilirsiniz.

   ÖRNEK 2:Menüde Izgara Balık olduğunu düşünelim. Artan balıkları atmak yerine ertesi gün için saklayabilir ve Sebzeli Balık Çorba pişirebilirsiniz.

   ÖRNEK 3:Menüde Mercimekli Salata varsa, kalan mercimek ve mercimek suyunu atmak yerine ertesi gün Basmati Pirinçli Mercimek Pilavı veya Mercimek Köfte pişirebilirsiniz.

   Örnek 4:Menüde Sebzeli Nohut Yemeği olduğunu ve nohudu biraz fazla haşladığınızı düşünelim. O halde, fazla kalan nohudu atmak yerine ertesi gün Humus veya Nohutlu Salata hazırlayabilirsiniz.

Elbette biz beslenme uzmanları her öğünün taze pişirilmesinin besin değerlerinin korunması açısından en doğru yol olduğunu söylüyoruz. Ancak, bizler bile yoğun dönemlerimizde iş çıkışı yemek hazırlarken zorlanabiliyoruz. O nedenle, fast food veya paketli besinlere yönelmek yerine bazı malzemelerin önceden hazırlanmış olduğu sağlıklı bir öğünü tüketmek çok daha faydalı olacaktır.

 

“Ertesi gün” tekniğiyle yemek pişirmek hem daha pratik hem de daha hesaplı!

Yorumlar kapalı.