Melis Burcu Akman

Bayram süresince kilo almaktan kaçınmak için 5 öneri

Bayramda en çok endişe edilen konulardan biri kilo alımıdır. Eğer sağlık probleminiz yoksa ve kilo kaybetme sürecinde değilseniz, bu güzel tatilin keyfini sevdiklerinizle birlikte kalori hesabı yapmadan çıkarmanızı öneririm. Bayram bitiminde sağlıklı ve dengeli diyetinize geri döndüğünüz takdirde bu 4 gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin sağlığınız üzerinde kötü bir etkisi olmayacaktır. Ancak, kilo vermeye çalışıyorsanız ve bayramın tadını çıkarırken kilo alımından kaçınmak istiyorsanız, KIBRIS Gazetesi okurları için derlediğim bu önerilerle bayramı kilo almadan geçirebilirsiniz.

Kalori Dengesi

Kilo alımı, aldığınız kalori yaktığınız kaloriden fazla olduğunda gerçekleşir. Kıbrıs’ta bayram birçok evde yüksek kalorili yemeklerle kutlanır. Örneğin; eğer öğle saatlerinde ailenizle buluşup mangal keyfi yapmışsanız ve porsiyonlar biraz fazla kaçtıysa, akşam yemeğinde “Fırında Sebze & Yoğurt” gibi düşük kalorili bir menü tercih ederek kalori dengesini koruyabilirsiniz.

Su Tüketimi

Tatil dönemlerinde su içmeyi unutmak yaygın bir hatadır. Özellikle tuz, şeker ve alkol tüketimini abarttıysanız, ödem oluşumunu engellemek için günlük tüketmeniz gereken su miktarını artırmalısınız.

Sağlıklı Besin Seçimi

Bayram sofralarında sadece şeker, yağ ve tuz içeriği yüksek yiyecekler yerine, salata gibi sağlıklı ve düşük kalorili besinleri tercih etmek, toplamda daha az kalori alarak doymanıza yardımcı olacaktır.

Fiziksel Aktivite

Kalori alımını dengelemek için yaktığınız kalorinin aldığınız kaloriyle dengede olması gerektiğinden ilk maddede bahsetmiştik. Öğününüzde kalori alımını biraz fazla kaçırdığınız zaman, öğünden 1-2 saat sonra yapacağınız 45 dakika ila 1 saatlik tempolu yürüyüş, hem kalori yakımınızı artırır hem de sindiriminize yardımcı olur.

Aralıklı Oruç

Eğer Aralıklı Oruç diyeti yapmaya engel bir sağlık probleminiz yoksa ve bayram öğünlerini kontrol etmekte zorlanıyorsanız, bu diyet modelini deneyebilirsiniz. Aralıklı Oruç diyetinde 16 saat açlık, 8 saat tokluk süresi vardır. Örneğin, ilk öğününüze saat 12:00’de başlayabilir ve akşam 20:00’den sonra besin tüketimini durdurabilirsiniz.

Bayram süresince bu önerilere dikkat ederek hem sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilir, hem güzel sofraların tadını çıkarabilir hem de kilo alımını kontrol altında tutabilirsiniz.

Bayram süresince kilo almaktan kaçınmak için 5 öneri

Yorumlar kapalı.